Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/kontraktsamorzadowy
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kontraktsamorzadowy


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 września 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
A+ A A-

KONTRAKT TO DLA NAS DROGOWSKAZ DO PRACY NA PRZYSZŁĄ KADENCJĘ. A JEŚLI NIE DLA NAS – CZY KTOŚ ODWAŻY SIĘ WYRZUCIĆ ZATWIERDZONY PROJEKT DO KOSZA?

Wokół kontraktu samorządowego, który gwarantuje jednostce pozyskiwanie funduszy unijnych dodatkowo, pozakonkursowo, panuje napięta atmosfera. Stowarzyszenie Dobry Samorząd, które w ubiegłą środę związało trzy gminy: Trzebiatów, Gryfice i Brojce wspomnianym kontraktem pracowało nad nim od początku roku. Jednak o miano lidera projektu od niedawna ubiega się też powiat pytając listownie liczne podmioty o ich własne pomysły.

 

Mamy pół roku wyprzedzenia, bo mamy gotowe projekty, które możemy złożyć w urzędzie marszałkowskim. Trzeba mieć mądre, ciekawe pomysły, a terminy są napięte. (...) W kontrakcie najważniejsze są problemy, od tego trzeba zacząć. Działania muszą mieć charakter oddolny. Trzeba znaleźć DEFICYTY i odpowiedzieć na nie. Nie można zacząć od złożenia podpisów. Najpierw muszą być rozmowy, porozumienie. Jeżeli powiat coś wysyła, to znaczy, że z gruntu źle definiuje, bo porozumienie jest oparte na dyskusji o problemach, a nie „podpisujemy kontrakt i dopiero się zastanawiamy co robić" – wyjaśniał Matusewicz.

Swój komentarz dotyczący „sporu o liderowanie" dołączył również burmistrz Gryfic: Z Gryflandią było to samo. Nigdzie nie było założeń, że musi to być w ramach powiatu, ale odkąd stworzyliśmy instytucję dwa lata trwała wojna, żeby nam ją zabrać. A też nie wiedzieliśmy czy się uda. Dziś rozpoczęło się zainteresowanie tematem dopiero wtedy, kiedy pojawiła się informacja ile środków będzie można pozyskać.

Największą część dyskusji wokół uroczystego podpisania porozumienia zajęły jednak pytania dotyczące konkretnych inwestycji w ramach tej współpracy. A to przede wszystkim nowe drogi, nie tylko gminne, ale również powiatowe czy wojewódzkie, ponieważ w tej kwestii liczy się przede wszystkim sąsiedztwo, a nie przynależność. Ponadto powiedziano również o:

-inwestycjach wokół S6, 105, 109,
-sprowadzeniu przynajmniej pięciu inwestorów w przyszłym roku (obowiązek wobec ministerstwa gospodarki),
-budownictwie socjalnym – mieszkanie dla każdej rodziny,
-spółdzielniach pracy dla niepełnosprawnych (krawieckie, pralnie),
-rozwoju infrastruktury szkoleniowej w związku z przygotowaniem coraz młodszych roczników do edukacji – przede wszystkim unowocześnienie sal i sprzętu, głównie informatycznego,
-przetwórstwie rolno-spożywczym i ratownictwie drogowym,
-trasach rowerowych.
Dużą uwagę zwrócono również na uśpiony kapitał na obszarach popegeerowskich.

Tylko ok. pięciu kontraktów spośród wszystkich propozycji złożonych w urzędzie marszałkowskim zostanie zatwierdzona, co powoduje jeszcze większą konkurencję i zmusza grupę do odpowiedzialnej pracy nad projektem, który daje nadzieję na komfort życia wszystkim mieszkańcom naszego regionu. Piątego października mija termin sporządzenia najważniejszych propozycji do realizacji. Jeśli nasza okaże się jedną z tych najlepszych będzie drogowskazem do pracy samorządów w przyszłej kadencji, niezależnie od politycznego rozdania kart, bo dobra praca nie może zrodzić złych owoców.

{gallery}kontraktsamorzadowy{/gallery}

 

 

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk