Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/rozpoczecie32014
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/rozpoczecie32014


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 września 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
A+ A A-

WIELKI POWRÓT DO SZKÓŁ ORAZ ZMIANY W SYSTEMIE EDUKACJI

1 września dla każdego ucznia jest dniem szczególnym. Po dwumiesięcznych wakacjach przychodzi czas na powrót do szkoły. Mnóstwo młodych gryficzan przekroczyło dziś szkolne progi.

Dziś z aparatem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową Nr 3 im. Wojsk Obrony Powietrznej Kraju w Gryficach, aby przyjrzeć się jak przebiega inauguracja roku szkolnego 2014/2015. Na hali sportowej gromadnie stawili się uczniowie i ich rodzice.

W uroczystościach uczestniczył także burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł oraz przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Tomasz Malczewski, natomiast poprowadziła je dyrektor szkoły Agnieszka Mackojć.

Rok szkolny 2014/2015 wiąże się ze sporymi zmianami, bowiem wchodzi w życie nowe prawo oświatowe. Zmiany dotyczyć będą m.in. liczby uczniów w klasach, a w podstawie programowej dla przedszkoli pojawi się język obcy. W tym toku obowiązkowo do szkół obowiązkowo trafią także sześciolatki.

 

Przypomnijmy najważniejsze zmiany:

sześciolatki do szkół

Przede wszystkim - za sprawą ustawy z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1265) - od początku września do szkół po raz pierwszy obowiązkowo trafi do I klasy szkoły podstawowej połowa rocznika sześciolatków, czyli dzieci urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Razem z nimi naukę w pierwszej klasie rozpoczną też wszystkie dzieci 7-letnie. Sześciolatki z drugiego półrocza (urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r.) również będą mogły rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego, jeśli taka będzie wola ich rodziców. Natomiast we wrześniu 2015 roku obowiązek szkolny ma objąć dzieci 7-letnie, urodzone w okresie 1 lipca-31 grudnia 2008 roku oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (6-latki).

    liczba uczniów w klasach     Protestujący rodzice obawiali się miedzy innymi tego, że sześcioletnie dzieci nie poradzą sobie wśród starszych rówieśników w przepełnionych klasach. W nowej ustawie rząd założył więc, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego klasy pierwsze szkoły podstawowej nie będą mogły liczyć więcej niż 25 uczniów. To samo od września 2015 r. będzie dotyczyło również klas drugich, a od września 2016 r. - trzecich.

 

darmowy podręcznik

Rodzicom pierwszaków rząd postanowił pomóc także finansowo. Od września uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej będą otrzymywać darmowy podręcznik przygotowany przez resort edukacji, a także pomoce edukacyjne w postaci ćwiczeń i podręcznika do języka obcego. Docelowo wyposażenie uczniów klas I-III szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej ma zapewniać ministerstwo.

Nowe rozwiązania prawne wprowadzają też dotację celową na wyposażenie szkół w materiały ćwiczeniowe i edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i artystycznych klas I–VI.

Co roku systematycznie kolejne klasy szkół będą objęte tym wsparciem. Docelowo mają to być szkoły podstawowe i gimnazja.

 

nowy sprawdzian szóstoklasisty

Z kolei sprawdzian szóstoklasisty będzie od nowego roku szkolnego składał się z dwóch części, przeprowadzonych w jednym dniu.

Pierwsza sprawdzi wiadomości ucznia z języka polskiego i matematyki oraz umiejętność ich wykorzystania w zadaniach osadzonych w kontekście przyrodniczym lub historycznym. Druga będzie dotyczyła wiadomości i umiejętności ucznia z języka obcego nowożytnego, z którego uczeń miał zajęcia w szkole.

 

przedszkolaki rozpoczną naukę języka obcego

Na reformach powinny skorzystać przedszkolaki. Nie tylko dzięki odpływowi sześciolatków do szkół w placówkach dla najmłodszych będzie mniej dzieci, od września będą mogły uczyć się języków obcych w ramach realizacji podstawy programowej - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 maja 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. poz. 803).

 

asystent nauczyciela

Nowelizacja daje również możliwość zatrudnienia w szkole podstawowej asystenta nauczyciela prowadzącego zajęcia w klasach I-III oraz asystenta wychowawcy świetlicy. Do ich zadań należeć będzie wspieranie nauczyciela bądź osoby niebędącej nauczycielem, prowadzącym zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub wspieranie wychowawcy świetlicy.

Od asystenta wymagane będzie wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne.

 

Kalendarium bieżącego roku szkolnego 2014/2015

zimowa przerwa świąteczna: 22-31 grudnia 2014 r.

ferie zimowe: 19 stycznia - 1 lutego 2015 r.

wiosenna przerwa świąteczna: 2-7 kwietnia 2015 r.

zakończenie roku szkolnego: 26 czerwca 2015 r.

 

Część informacji pochodzi z portalu gazetaprawna.pl

 

{gallery}rozpoczecie32014{/gallery}

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk