Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:24 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Danuta, Emilia, Jan
A+ A A-

POMORSKA DROGA ŚWIĘTEGO JAKUBA - NOWY PRODUKT TURYSTYCZNY

23 lutego br. w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury odbyły się bezpłatne warsztaty szkoleniowe w ramach projektu „RECreate- Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku- Pomorska Droga św. Jakuba”. Realizatorem warsztatów na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Fundacji "Szczecińska" jest Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki Sp. z o.o. w Szczecinie.

Spotkanie adresowane było do osób zainteresowanych podnoszeniem poziomu swojej wiedzy i kwalifikacji, zwłaszcza do środowisk oświatowych, sportowo-rekreacyjnych, aktywnych członków fundacji i stowarzyszeń, działaczy socjalnych, przedstawicieli mediów lokalnych, straży pożarnych, służb porządkowych, przedstawicieli szeroko rozumianej sfery turystyczno-usługowej, przedstawicieli duchowieństwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Wśród osób uczestniczących w spotkaniu byli także ci, którym Drogi św. Jakuba są dobrze znane - sami bowiem przemierzyli pieszo bądź rowerem część tego szlaku.
 

Celem warsztatów było ożywienie idei Szlaku św. Jakuba, który przebiega przez województwo zachodniopomorskie. Omówiona została tematyka historii i motywy pielgrzymowania, korzyści wynikające z położenia na szlaku, walory regionalnych i ich adaptacja do potrzeb turysty-pielgrzyma. Spotkanie zakończyło się wydaniem certyfikatu   i poczęstunkiem.
 

Muszelki i żółte strzałki wyznaczające szlak jakubowy w woj. zachodniopomorskim pojawią się do lipca tego roku. Oficjalne otwarcie Pomorskiej Drogi św. Jakuba planuje się podczas Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Koordynatorzy projektu podkreślają, że to duże szanse dla rozwoju regionu, który turystycznie dobrze sobie radzi w sezonie letnim, ale nie zawsze ma propozycje na pozostałe miesiące w roku. Aktualnie opracowywany jest przewodnik turystyczny z dokładnie wyznaczonym szlakiem w tym regionie.
 

Na szlaku znajdą się m.in. Łotwa i Litwa, a w Polsce m.in: Elbląg, Gdańsk, Lębork, Kołobrzeg, Koszalin (Góra Chełmska i oddalona prawie 40 km od Koszalina Góra Polanowska), Trzebiatów, Świnoujście i Szczecin. Jak dotąd, na odrestaurowywanym szlaku z gminy Gryfice znajduje się tylko sołectwo Zacisze, jednak podjęliśmy rozmowy z Urzędem Marszałkowskim w sprawie dołączenia terenów gryfickich jesienią br., kiedy będą dobudowywane jego dodatkowe nici.
 

Kolejna edycja warsztatów przewidziana jest na marzec/kwiecień i odbędzie się
w miejscowościach: Białogard, Polanów, Szczecin, Sławno, Stepnica, Kamień Pomorski. Formularz zgłoszeniowy należy pobierać ze strony: www.turystyka.wzp.pl

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*