Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 marca 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa
A+ A A-

20 MARCA- ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA JAMY USTNEJ

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryficach informuje, że dzień 20 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

Celem obchodów jest uświadomienie wszystkim znaczenia zdrowia jamy ustnej dla zdrowia ogólnego, a także dla komfortu życia człowieka. Próchnica zębów jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą zakaźną, która występuje u 97% populacji ludzkiej w każdym przedziale wiekowym.

W Polsce przeciętny trzylatek ma 3,3 zęba dotkniętego próchnicą. Wypadamy źle na tle innych krajów europejskich pod względem częstości występowania próchnicy u dzieci. W 2003r. dotyczyła ona 56,2% 3-latków i w 2009r. już 57,2% dzieci w tym wieku. Dla porównania w Szwecji częstość występowania próchnicy u 3-latków wynosiła w 2008r. jedynie 5%. Dodatkowo w Polsce ponad 60% dzieci w wieku 3 lat nie było jeszcze nigdy na wizycie stomatologicznej, ani adaptacyjnej, ani kontrolnej. Połowa, 50% rodziców zgłasza się do stomatologa dopiero, gdy dziecko uskarża się na ból lub ubytki próchnicowe stają się widoczne.

Pamiętajmy o regularnych wizytach (co 3 miesiące) z dzieckiem u stomatologa, prośmy przy tym o instruktaż prawidłowego mycia zębów dla dziecka oraz sami bądźmy wzorem w kwestii dbałości o higienę jamy ustnej - dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Rozwijajmy nawyk codziennego czyszczenia zębów zanim jeszcze całkowicie się ukształtują. Umiejętność prawidłowego szczotkowania zębów dziecko osiąga dopiero w wieku ok. 8 lat i do tego czasu, gdy nie jest jeszcze wystarczająco sprawne manulanie, wieczorne mycie zębów u dziecka powinien wykonać rodzic.

Próchnica i choroby przyzębia to nieliczne z chorób, którym każdy może zapobiegać osobiście poprzez właściwe zachowania zdrowotne. Rodzice natomiast muszą mieć świadomość, że to oni ponoszą pełną odpowiedzialność za stan zdrowia jamy ustnej swoich dzieci. 

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

w Gryficach

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk