Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 marca 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Teodor, Emanuela, Larysa
A+ A A-

BEZPŁATNE BADANIE NEREK

W Gryficach rozpoczyna się kampania NEFROTEST

Już 31 maja (niedziela)  2015 roku, w Centrum Dializ Fresenius  w Gryficach (na terenie szpitala) będzie można wykonać bezpłatne,  proste badania krwi pod kątem chorób nerek. 

By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 50 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi  400. Akcja w Gryficach  jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem,  Centrum Dializ Fresenius w Gryficach.

Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań m.in. w ramach poprzednich edycji kampanii NEFROTEST, w Polsce ponad 4 miliony osób może cierpieć na choroby nerek. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek (PChN) może rozwijać się w naszym organizmie przez wiele lat.  Bardzo często przebiega bez wyraźnych

symptomów.  „Nerki, nazywane „cichym zabójcą” nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Chorzy trafiają na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki, będą dializowani do końca życia.  A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać  proste badanie ogólne moczu  lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina)” – tłumaczy dr Hanna Należyty-Kozak, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Gryficach –„ Warto wiedzieć,  że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma pełne szanse na wyleczenie. Szczególnie jednak uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku”- dodaje dr Hanna Należyty- Kozak.

Cel kampanii NEFROTEST to zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie człowieka.

Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. „Badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy zaprosić na nie jak najwięcej osób, ale nie o same badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na  kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów” - tłumaczy  dr n. med. Dariusz Aksamit, Prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

Aby bezpłatnie i bez skierowania zbadać krew podczas NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych.  Przypominamy  jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 50 lat” – mówi Marzena Suchorska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Gryficach. Chętni będą mogli zarejestrować się 26 i 27 maja w godzinach od 10.00-15.00, pod numerami telefonów: 797 736 776 lub 797 736 767.  Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.

Gryfice to już 52. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy prawie 40 tysięcy osób. W roku 2014 kampania gościła w Świnoujściu, Koszalinie oraz Drawsku Pomorskim z województwa zachodniopomorskiego.

Wsparcia dla akcji na terenie całego kraju udzielili Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP oraz prof. dr hab. n. med. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. W powiecie gryfickim swoim patronatem zaszczycił nas Poseł na Sejm RP – Konstanty Tomasz Oświęcimski, przewodniczący Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach. Natomiast na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Wojewoda Zachodniopomorski – Marek Tałasiewcz, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – Anna Mieczkowska, Metropolita Szczecińsko-Kamieński – Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, Starosta Powiatu Gryfickiego – Kazimierz Sać, Burmistrz Gryfic – Andrzej Szczygieł oraz Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach – Piotr Sołtysiński. Patronat naukowy nad kampanią przyjął Kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. dr hab. n. med. Kazimierz Ciechanowski.

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk