Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:25 marca 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz
A+ A A-

Kilometry dla Ziemi czyli finał kampanii Sprzątanie świata - Polska 2015

 

Kilometry dla Ziemi

czyli finał kampanii Sprzątanie świata - Polska 2015

18 - 20 września

 

Drodzy Przyjaciele Ziemi!

już po raz 22. w trzeci weekend września spotkamy się, żeby zrobić coś dobrego dla Ziemi. W tym roku stawiamy na monitoring środowiska. Chcemy zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w budowaniu czystego środowiska na co dzień. A możemy to zrobić w bardzo prosty sposób - zostając strażnikiem czystości i porządku w swojej gminie.

Przejdźcie, przejedźcie, przepłyńcie razem z nami kilometry, patrolując gminy!

 

Pieszo, rowerem, na rolkach, czy na desce możemy pomóc gminom w lokalizowaniu dzikich wysypisk oraz innych problemów, które mają wpływ na porządek w naszym najbliższym otoczeniu.

Wystarczy, że rozejrzycie się dookoła i sprawdzicie:

  • czy gdzieś są dzikie wysypiska odpadów, jeśli tak - zanotujcie gdzie, opiszcie krótko rodzaj odpadów i orientacyjnie ich ilość,
  • czy gdzieś na poboczu zalegają śmieci, jeśli tak - zanotujcie gdzie i jakiego rodzaju,
  • czy brakuje koszy na śmieci, jeśli tak - zanotujcie gdzie,
  • czy brakuje pojemników do segregacji, jeśli tak - zanotujcie gdzie i jakich (na szkło, papier, plastik, metal?)

a następnie zgłosicie do gminy!

Numery telefonów do osób, które w gminach są odpowiedzialne za utrzymanie czystości i porządku możecie odnaleźć na naszej stronie www.naszaziemia.pl

rEKOnesans - policzymy przebyte kilometry

Aby ułatwić Wam to zadanie przygotowaliśmy coś absolutnie specjalnego - aplikację mobilną rEKOnesans, w formie gry - zabawy, za pomocą której będziecie mogli przeprowadzać zwiady w terenie, zbierać informacje dotyczące utrzymania czystości i porządku w gminach i sygnalizować problemy: braku koszy na odpady, dzikich wysypisk, śmieci na poboczach, braku koszy do segregacji. Aplikacja pomoże również policzyć przebyte kilometry za pomocą specjalnego licznika. Aplikacja jest bezpłatna. Szukajcie naszej aplikacji w sklepie Google Play https://play.google.com/store/apps/detailsid=pl.ziemia.nadza.fundacjanaszaziemia. Aplikacja dostępna jest na telefony z wersją systemu Android 4.0 lub wyższą.

Plebiscyt na Czystą Gminę

Do 18 września, do godz. 18.00 trwa głosowanie w "Plebiscycie na Czystą Gminę". Głosy na wybraną gminę można oddawać za pomocą naszej aplikacji mobilnej "rEKOnesans" oraz poprzez stronę internetową www.sprzatanieswiata-polska.pl. Gminy wybierać można biorąc pod uwagę kryteria, takie jak: ogólny ład i porządek, należyte informowanie społeczności lokalnych o zasadach działania systemu gospodarki odpadami oraz reakcja władz na zgłaszane przez mieszkańców nieprawidłowości w zakresie utrzymania czystości. Zwycięzcy wybrani zostaną w trzech kategoriach: gmina miejska, gmina miejsko-wiejska oraz gmina wiejska.

Mamy dla Was plakaty! Bezpłatnie!

Jeszcze do 8 września można składać zamówienia na plakaty tegorocznej akcji "Sprzątania świata - Polska 2015". Autorem grafiki jest Ambasador Fundacji Nasza Ziemia, Andrzej Pągowski.

Wystarczy napisać maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W mailu prosimy o podanie:

  • imienia i nazwiska osoby zamawiającej plakat oraz instytucji, którą reprezentuje,
  • adresu do wysyłki plakatu (wraz z kodem pocztowym),
  • adresu mailowego i telefonu kontaktowego do osoby, która zamawia plakaty.

WAŻNE! minimalna liczba zamówionych plakatów to 10 sztuk. Jeśli potrzebujecie mniejszej liczby plakatów, skontaktujcie się z lokalnymi kooordynatorami akcji "Sprzątanie świata - Polska", którzy chętnie podzielą się z Wami swoją pulą plakatów. Zamówienia będziemy realizować do wyczerpania nakładu.

Czekamy na informacje o Waszych planach.
Piszcie do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Partnerem głównym tegorocznej kampanii są Lasy Państwowe

 

Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Obecnie LP gospodarują na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej lesistość wynosiła  zaledwie 21 proc. Obecnie jest to 29,3 proc. Co roku leśnicy sadzą 500 mln nowych drzew, aby lasów w Polsce wciąż przybywało. Dbają też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczą z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Jednym z głównych zadań Lasów Państwowych jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Leśnicy zachęcają do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla społeczeństwa tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie znajdują się w serwisie www.czaswlas.pl. Leśnicy dbają również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dostarczają 90% zużywanego w kraju drewna. Od 1990 r. zużycie tego surowca w Polsce wzrosło ponad dwukrotnie (do ponad 1 m3 per capita). Dzięki rosnącym zasobom polskie lasy są w stanie zaspokajać ten popyt, konsekwentnie zwiększając dostawy drewna na rynek ? z 17 mln m3 w 1990 r. do 38 mln m3 w 2015 r. Mimo to zasoby drewna w polskich lasach są czwarte co do wielkości w UE i stale rosną - w ciągu ostatnich 50 lat zwiększyły się dwukrotnie. Pozwala to bez szkody dla przyrody zwiększać pozyskanie drewna.

  W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 300 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 2 proc. naszego PKB i jest wizytówką naszej gospodarki. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem. Do przedsiębiorców trafia ponad 80% pozyskiwanego przez LP drewna, które sprzedawane jest w drodze internetowych przetargów. Lasy Państwowe zatrudniają ponad 25 tys. osób w ramach trójszczeblowej organizacji (430 nadleśnictw, 17 dyrekcji regionalnych oraz Dyrekcja Generalna). W ten sposób są jednym z największych pracodawców w Polsce.  Nie korzystają z pieniędzy z budżetu, tylko same zarabiają na swoją działalność. Dodatkowo wspomagają budżet państwa. W 2014 r. LP zapłaciły 1,5 mld zł podatków bezpośrednich, lokalnych i innych wpłat do budżetu oraz państwowych funduszy (w tym 800 mln zł daniny nałożonej w końcu 2013 r.) oraz odprowadziły 1 mld zł VAT. Jeszcze w tym roku wpłacą do budżetu państwa kolejne 800 mln zł, a od 2016 r. będą wpłacały corocznie 2% od wartości sprzedanego drewna (ok. 140 mln zł rocznie).

Sprzątanie świata - Polska 2015 wspierają

 

Więcej informacji o tegorocznej akcji znajdziecie tu:
www.sprzatanieswiata-polska.pl
www.naszaziemia.pl
www.facebook.com/naszaziemia

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk