Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:23 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin
A+ A A-

WERNISAŻ WYSTAWY "PARYŻ NOSTALGICZNIE"

Gryficki Dom Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Paryż nostalgicznie" 11 lutego 2016 r. godz. 17:00 Muzeum i Galeria „Brama" w Gryficach.

Zapraszam do spojrzenia na Paryż moimi oczami. Miasto które poznałam i pokochałam wiele lat temu, dziś już nie jest takie samo. Stolica Francji zawsze byłą wielokulturowa i to tworzyło tę niezwykłą atmosferę, jednak w ostatnim czasie stała się przystanią rozbitków. Niestety ilość jaskrawych turystów i krzyczących obcokrajowców tłumi duszę miasta.  Wędrując po śpiesznych ulicach, szukając cienia ciszy zawędrowałam do ostatniej przystani ziemskiego życia, na paryskie cmentarze. Ostoje światła i cienia, milczenia i zadumy.  Odnalazłam tamten, pokochany przed laty Paryż, pełen artystów, sztuki i magii.


                                                                                                                                                     Ilona Cichoń

Krótka informacja o autorce:
Ilona Cichoń, mieszkanka dolnośląskiej wioski Złoty Potok koło Gryfowa Śląskiego, gdzie prowadzi agroturystykę w ponad stuletniej posiadłości. Autorka wystawy tak pisze o sobie: "Jestem fotografem z zamiłowania. W latach 80-tych, jako członek Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego zdobyłam duże doświadczenie zarówno w zakresie techniki fotograficznej jak i teorii estetyki powiązanej z tą dziedziną sztuki. W latach 1982-1987 pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w Pracowni Fotografii Stefana Wojneckiego. Pozwoliło mi to wejść do twórczej czołówki Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego i zdobyć , jakże ważną wówczas dla mnie, młodej dziewczyny - Główną Nagrodę w Salonie Jesiennym 1981r. Kolejne ważne dla mnie osiągnięcia fotograficzne to; Wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie "Młodzi fotografowie przedstawiają Europę", 1983 Dyplom Honorowy na najbardziej liczącej się wówczas w Polsce Wystawie "Złocisty Jantar" oraz uczestnictwo w zbiorowej wystawie w Aachen. Ten intensywny okres mojej fotograficznej twórczości przypada na lata stanu wojennego, co znajduje odzwierciedlenie w tematyce zdjęć. Była to fotografia zaangażowana politycznie. W konsekwencji zostaje aresztowana w 1984 r. i to wydarzenie zamyka młodzieńczy etap mojej przygody z fotografią. W 1988 r. osiedlam się w małej dolnośląskiej wiosce Złoty Potok, tu wychowuję dwie córki, remontuję stary, stuletni dom, w tym czasie fotografia stała się dla mnie mniej istotnym elementem życia, choć ciągle mi towarzyszyła. W 2007 roku podejmuję pracę w domu kultury w Gryfowie Śl. jako instruktor fotografii. Z dużym impetem powracam do fotografii. Tym razem tematyka moich zdjęć daleka jest od polityki, przyświeca mi raczej myśl Teodora Fontane: "Piękno jest obecne, trzeba tylko chcieć je widzieć lub przynajmniej nie zamykać oczu". Uwieczniam więc to, co mnie otacza. Powstają autorskie wystawy: "Bo zimą jest tak pięknie" 2008 r., "Wędkarze - magia chwili" 2009 r., oraz "Opowieść o moim jeziorze" 2010 r. Tematem zdjęć jest natura. Bliskość wody, lasu, gór sprawiają, że wewnętrznie się bogacę i pragnę podzielić się swoim zachwytem...". Ponadto zakochana i zafascynowana Paryżem, co ma swoje odzwierciedlenie w cyklu „Manekiny" i w najnowszej wystawie  „Paryż nostalgicznie". Od wielu lat uczestniczka plenerów fotograficznych w ramach Artystycznych Spotkań Przyjaciół, organizowanych przez Gryficki Dom Kultury.

 

Informacja: GDK

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*