Logo
Wydrukuj tę stronę

„Niesiemy ten wieniec z kłosów upleciony..." czyli „Święto Plonów" w Gminie Gryfice oraz 20-lecie współpracy partnerskiej z miastem Meldorf.

Rolnicy i mieszkańcy miasta i gminy Gryfice mieli 10.09.2016 r. okazję do świętowania, ponieważ na błoniach Parku Miejskiego odbyło się „Święto Plonów". Była to okazja do wyróżnienia zasłużonych dla rolnictwa, podsumowania 20-lecia współpracy partnerskiej z miastem Meldorf i zabawy trwającej do późnych godzin nocnych.
Tego samego dnia na specjalne zaproszenie Burmistrza Andrzeja Szczygła do Gryfic przyjechały delegacje miast partnerskich z Meldorf, Güstrow i Gryfowa Śląskiego, które podczas śniadania partnerskiego uczestniczyły w uroczystym podsumowaniu 20 lat współpracy z Meldorf.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Msza rozpoczęła się od poświęcenia wieńców i koszy dożynkowych przygotowanych przez sołectwa Gminy Gryfice.

Po nabożeństwie, przy prowadzeniu mażoretek i orkiestry „Red Swing Low", ulicami Gryfic na błonie Parku Miejskiego przeszedł barwny korowód dożynkowy, który został przywitany przez zespół „Przepióreczki" w tradycyjnym utworze „Plon, niesiemy plon w gospodarza dom...".

W krótkim przemówieniu Burmistrz Andrzej Szczygieł przywitał wszystkich zebranych tego dnia w Parku Miejskim. Szczególnie powitał gości, którzy uświetnili swoją obecnością ten dzień z ramienia samorządów: wicemarszałka Jarosława Rzepę, radnych sejmiku wojewódzkiego Zygmunta Dziewgucia i Artura Łąckiego, wójta Gminy Brojce Stanisława Gnosowskiego oraz przedstawicieli miast partnerskich Gminy Gryfice.

Starostwie dożynkowi Halina Żołnowska oraz Jacek Dąbrowski, przekazali bochen chleba Burmistrzowi Andrzejowi Szczygłowi oraz przewodniczącemu Rady Miejskiej w Gryficach Krzysztofowi Tokarczykowi.
Po dzieleniu się chlebem dożynkowym na scenę weszli przedstawiciele naszych miast partnerskich. Burmistrz Andrzej Szczygieł wręczył pamiątkowy grawerton dla przedstawicieli miasta Meldorf, aby raz jeszcze podkreślić wyjątkowość obchodzonego jubileuszu 20-lecia współpracy partnerskiej.
Podziękowania złożyli również uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Gryficach, biorący czynny udział w wymianach młodzieży pomiędzy Gryficami a Meldorf oraz Güstrow. Odznakę honorową „zasłużony dla rolnictwa" otrzymali:
1. Malicki Krzysztof Piotr,
2. Damazyn Krzysztof,
3. Żankowska Katarzyna,
4. Wróblewska Helena,
5. Zielińska-Poźniak Sylwia,
6. Kornacka Barbara,
7. Błysz Stanisław,
8. Gzyl Paweł,
9. Dyjak Paweł Tomasz,
10. Polanowska Janina.

List do rolników, w imieniu Prezesa ARiMR Daniela Obajtka, przeczytała Małgorzata Wysoczańska, kierownik ARiMR w Ościęcinie.
Po oficjalnej części na scenę wkroczyli artyści. Pierwszy występ należał do Orkiestry „Red Swing Low" z Gryfickiego Domu Kultury. Następnie wystąpili tancerze z Zespołu Ludowego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego, którzy scenę dzielili na przemian z Zespołem Ruchu i Tańca „Tarantule". Podczas „Muzycznych Dożynek" przeprowadzony został quiz dotyczący znajomości naszego miasta partnerskiego Meldorf. Wieczór uświetnił występ Andrzeja Cierniewskiego oraz koncert zespołu disco-polo „FOCUS". Do późnych godzin nocnych trwała jeszcze zabawa taneczna z zespołem „IMPULS".

Dożynki zgromadziły dużą liczbę mieszkańców miasta i gminy Gryfice. Każdy mógł skorzystać z ofert sołectw, przedsiębiorstw, instytucji, które przygotowały swoje stoiska promocyjne lub handlowe. Była więc grochówka, ciasta, pierogi, miód, wata cukrowa, dania zimne i gorące, gry zręcznościowe, park zabaw dla najmłodszych, stoiska z zabawkami oraz „koło fortuny" Nadleśnictwa Gryfice.

 

Galeria

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.