Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:18 czerwca 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek
A+ A A-

Bezpłatna akcja badań słuchu - 27 listopada - Plac Zwycięstwa - 10:00 - 15:00

Informujemy, że 27 listopada br w godz. 10:00 - 15:00 na Placu Zwycięstwa będzie przeprowadzane nieodpłatne badanie słuchu w mobilnym gabinecie.

 

Akcja badań słuchu prowadzona jest od wielu lat przez firmę Słuchmed i ma charakter edukacyjny. Słuch jako jeden ze zmysłów odpowiedzialny jest za prawidłowe werbalne komunikowanie z otoczeniem. Osoby dotknięte niedosłuchem nierehabilitowane spychane są na społeczny margines, ze względu na problemy na które napotykają w komunikacji werbalnej. Obecnie szacuje się, że w Polsce problemem niedosłuchu objętych jest ponad 4 miliony osób, co stanowi spory procent z populacji. Akcja ma na celu zarówno zwrócenie uwagi na odpowiednią higienę słuchu (ochrona słuchu w miejscu pracy, odpowiedni wypoczynek – szczególnie przez osoby młode), jak również możliwości rehabilitacji słuchu przez osoby już dotknięte niedosłuchem.

DLACZEGO WARTO BADAĆ SŁUCH?

 • Do utraty słuchu dochodzi powoli, na przestrzeni lat, a skutki niedosłuchu ujawniają się stopniowo.
 • Dorosły człowiek powinien badać słuch przynajmniej raz w roku.

Dlaczego?

Ponieważ niedosłuch to choroba podstępna, powolna i niemal bezobjawowa – a przez to wszystko niezwykle trudna do wychwycenia bez pomocy specjalistów. Tylko systematyczne testy dają wiedzę na temat stanu słuchu. Często przez lata nie zdajemy sobie sprawy, że mamy z tym jakikolwiek problem. Radzimy się specjalisty, gdy jest już za późno.

Słuch jest najbardziej ignorowanym przez Polaków zmysłem. Bombardujemy uszy decybelami, nic nas nie chroni przed hałasem ulicznym, w pracy nie stosujemy ochronników słuchu. Tymczasem wystarczy raz w roku poświęcić zaledwie kwadrans, aby dowiedzieć się, czy wciąż dobrze słyszymy.

Fakty:

 • Szacuje się, że w Polsce aż 13 milionów osób zagrożonych jest hałasem1.
 • Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70% badanych Polaków.
 • Hałas to druga w kolejności przyczyna uszkodzeń słuchu w Polsc.
 • Ubytek słuchu jest jedną z najczęściej występujących chorób zawodowych w naszym kraju.
 • Ruch uliczny generuje hałas na poziomie 80 – 90 decybeli. Długotrwałe narażenie uszu na taki poziom hałasu może powodować czasowe lub trwałe przesunięcie progu słyszenia.

Jak w prosty sposób sprawdzić swój słuch?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Czy trudno jest Ci śledzić tok rozmowy w restauracji lub w miejscach, gdzie panuje hałas?
 • Czy lepiej słyszysz widząc osobę, która do Ciebie mówi?
 • Czy Twoi najbliżsi narzekają, że radio lub telewizor są przez Ciebie ustawione zbyt głośno?
 • Czy masz kłopot ze zrozumieniem osoby, z którą rozmawiasz przez telefon?
 • Czy czujesz się zmęczony po spotkaniach rodzinnych, bo wyczerpało Cię wytężanie słuchu, po to, aby usłyszeć co i kto mówi?

Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedź jest twierdząca, radzimy wykonywać profesjonalne testy słuchu co najmniej raz na 12 miesięcy.

1 Dane z opracowania „Zagrożenia Hałasem. Wybrane Zagadnienia”. Kancelaria Senatu. Biuro Analiz i Dokumentacji. 2012

2 Warunki pracy w 2013 r., opracowanie: Główny Urząd Statystyczny 2014

Informacje na temat specjalistycznych gabinetów i ośrodków zdrowia zajmujących się diagnostyka i rehabilitacja słuchu:

WWW.SŁUCHMED.PL

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk