Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:18 czerwca 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek
A+ A A-

ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ WYSTAWY "DUCHOWOŚĆ NATURY"

Zaproszenie na wystawę  poplenerową pt. „Duchowość natury”  Seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Województwa Zachodniopomorskiego

Kuratorzy pleneru: Jan Michał Szewczyk artysta plastyk – Szczecin

                                    Janina Kołodzińska z UTW -  Golczewo.

Uczestnicy pleneru:

  • Janina Szelc, Helena Włodarczyk, Marianna Michalak, Maria Kloch, Anna Kozłowska, Elżbieta Wrzesińska, Janina Kołodzińska -  Golczewo,
  • Danuta Hofman, Elżbieta Śliwińska, Marlena Sokalska, Barbara Klimaszewska, Danuta Gajewska - Wałcz,
  • Jurek Markowski - Goleniów,
  • Cecylia Mąkol, Danuta Kmiecik,  Irena Gemba,  Agnieszka  Gemba,  Teresa Żarska -   Borne Sulinowo,
  • Anna Winiarska i Wanda Piwoni -  Gryfice,
  •  Lilia Boczkowska i Maria Rzepiak  - Pyrzyce,
  • Joanna Rossa - Gryfino,
  •  Anna Pielecka  - Białogard,
  • Danuta Mazurek  - Nowogard,
  • Dorota Łysiak -  Kamień Pomorski.

 

„Letnia Szkoła Seniora”  w „Ośrodku Familijni” w Dziwnówku w dniach 27.08.- 03.09.2016r.

Temat „Duchowość natury” choć skomplikowany, został chętnie  przyjęty do realizacji.   Opiekun artystyczny pleneru Jan Michał Szewczyk artysta malarz ze Szczecina, zachęcając do prac malarskich w plenerze,  na wstępie wyjaśnił:  „ otaczająca nas  rzeczywistość to żywy organizm w ciągłym ruchu - natura. Aby ja zgłębić należy odnieść się do intuicji,  nagłego przebłysku myślowego, przeczucia w którym dostrzega się myśl, obraz,… jest   procesem podświadomym którego nie możemy kontrolować, a który służy kreatywności,  jest poza doświadczeniem i sięga w głąb natury do jej duchowości”.   Nawiązał  także  do doświadczeń impresjonistów, którzy dążyli do uchwycenia „nastroju chwili” do „oddania ulotnych momentów wrażenia”, którzy twierdzili, że przypadkowe wycinki rzeczywistości oddają nastrój – uduchowiają.  Właśnie spotkanie nad morzem zainspirowało nas do takiego przeżycia i zarejestrowania go na obrazach. Chętni „plenerowicze” otrzymali czyste płótna i przez 7 dni zmagali się z problemem, każdy w swoim myśleniu i w swoim kunszcie próbował przedstawić temat.   W prezentowanych  pracach zauważa się  wrażliwość w wyszukanych tematach oraz różnorodność  w  interpretacji malarskiej.   Uczestnicy spotkania mogli  wymienić  doświadczenia na temat technik malarskich i kompozycji obrazu. Inni uczestnicy Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku chętnie uczestniczyli w codziennych rozmowach o sztuce i działaniach artystycznych,  podpatrywali jak   powstaje obraz.  Pierwsze efekty prac można było oglądać  na wernisażu  kończącym  plener w  Ośrodku  „Familijni” który został zorganizowany nie tylko dla uczestników Letniej Szkoły Seniora ale i dla przebywających tam kuracjuszy.   Zgodnie z opracowanym harmonogramem  wystawa prac  przez rok, od października 2016 r. do maja 2017r. będzie „Kolekcją  wędrującą”  po Województwie Zachodniopomorskim i  odwiedzi  10 Uniwersytetów oraz wiele instytucji, w tym Domy Kultury, Biblioteki i Urzędy. Prace poplenerowe, fotografie, refleksje z pobytu i  wiersze, zostaną zamieszczone  w drukowanym kalendarzu na 2017r.,  który będzie  pamiątką spotkania, wspólnego tworzenia w gronie ludzi pełnych pasji i wigoru.  Drugie spotkanie aktywizujące seniorów podczas Letniej Szkoły Seniora pokazuje, że lubimy   aktywnie spędzać czas wolny, gdzie  możemy malować, tańczyć, gimnastykować się,  uprawiać  Nordic walking i  aerobic, korzystać z dobrodziejstw jacuzzi i basenu, wycieczek rowerowych i  innych aktywności. Pobyt w Ośrodku na długo zostanie w naszej pamięci. Żegnając się  z dobrymi emocjami, już zaplanowaliśmy  przyszły rok, włączając inne Uniwersytety do naszej akcji.                                                                                                                       

Do zobaczenia  w Dziwnówku  w dniach 27.08. – 03.09. 2017 roku.

Opracowanie-  Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie, organizator, autorka  projektu:   Letnia  Szkoła Seniora w Dziwnówku.

 

 

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk