Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:16 czerwca 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna
A+ A A-

GRYFICKIE LATO MUZYCZNE - 13 sierpnia 2017 godz. 17:00 - „W krainie pikantnego czardasza” - Artes Piano Trio

Zapraszamy na siódmy koncert w Ogrodzie Japońskim - 13 sierpnia (w niedzielę) o godz. 17:00. „W krainie pikantnego czardasza" w wykonaniu Artes Piano Trio.

"W KRAINIE PIKANTNEGO CZARDASZA" to niezwykle barwne, kostiumowe widowisko muzyczne tria fortepianowego Artes Piano Trio (skrzypce, wiolonczela, fortepian), z brawurowo wykonywanymi, ozdabianymi do granic wirtuozerii, ognistymi węgierskimi czardaszami.

 

Zapraszam do obejrzenia fragmentów z koncertu: Kiedy skrzypki grają- czardasz Ilony Graj,

Cyganie - czardasz Tassillo "Czardasz" - V. Monti

zobacz koncert

zobacz koncert

Do znanych stylizacji z elementami czardasza należą „Rapsodie węgierskie" Ferenza Liszta, cykl „Tańców węgierskich" Johannesa Brahmsa, operetki Johanna Straussa "Baron cygański", "Zemsta nietoperza"; Franza Lehára "Cygańska miłość" i Emericha Kalmana "Hrabina Mariza", "Księżniczka czardasza". Natomiast najpopularniejszy czardasz świata napisany został przez Włocha – Vittorio Montiego, a rozpropagowany głównie przez cygańskich skrzypków wirtuozów. Te i wiele innych węgierskich czardaszy zabrzmią podczas widowiskowego koncertu "W KRAINIE PIKANTNEGO CZARDASZA" w brawurowych, wirtuozowskich wykonaniach artystów zespołu Artes Piano Trio. Pikantnego smaku dopełnią charakterystyczne kostiumy wykonawców, barwna multimedialna scenografia, błyskotliwa narracja prowadzona przez muzyków oraz ogniste jak węgierska papryka temperamenty artystów zespołu Artes Piano Trio.

Czardasz to ludowy taniec węgierski, w metrum dwudzielnym z charakterystycznymi rytmami punktowanymi i synkopami, dwuczęściowy. Kojarzący się z piękną muzyką, śpiewem i tańcem, beztroską zabawą, swobodą myśli, życia i poszumem lasu. To wszystko cechowało życie w taborach cygańskich, przemieszczających się bez planu i wytyczanej trasy, zatrzymujących się w urokliwych miejscach, przy lesie, nad rzeką ... A wieczorami przy ognisku, skrzypcach i akordeonie, rozbrzmiewała najpierw muzyka i śpiew, począwszy od smutku i tęsknoty za czymś nieuchwytnym i przemijającym, by przejść nagle z nostalgii w szalone, radosne, pełne ognia i temperamentu rytmy, które porywały do tańca, by zatracając się w nim, zakończyć kolejny dzień. Dlatego też Cyganie przyjęli czardasza szczególnie chętnie. Są jego najlepszymi interpretatorami i największymi popularyzatorami, a jego melodie ozdabiają do granic wirtuozerii.

Wykonawcy:

Artes Piano Trio:

Emilia Dagil / Marcin Pawełczyk / Irena Narębska - skrzypce,

Małgorzata Janaszek - wiolonczela, prowadzenie koncertu,

Andrzej Janaszek - fortepian, autor aranżacji utworów, szef artystyczny zespołu Artes Ensemble.

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk