Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/szczecin
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/szczecin


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 września 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
A+ A A-

SP TRZYGŁÓW I GIMNAZJUM NR 1 Z WIZYTĄ W SZCZECINIE

Rok 2013 jest rokiem Jana Matejki (175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci artysty). 21 maja br. miłośnicy sztuk plastycznych ze Szkoły Podstawowej w Trzygłowie i Gimnazjum Nr 1 w Gryficach wspólnie uczestniczyli w wycieczce do Szczecina, w związku z twórczością plastyczną uczniów i zainteresowaniem kontaktem z dziełem sztuki.

Dawkowanie estetycznych przeżyć zaczęło się od uroczystości w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Szczecinie, gdzie Państwowy Instytut Geologiczny ogłosił wyniki półfinałów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ”Drapieżne Oblicza Ziemi”, eksponując najlepsze spośród 287 prac plastycznych z woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Jakub Siekieski SP Trzygłów otrzymał wyróżnienie za grafikę wykonana w technice linorytu. Następnie po zaopatrzeniu się w sklepie dla plastyków, przyszła chwila na zejście do podziemi Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. Młodzi rysownicy zwiedzając wystawę ”MATEJKO MONUMENTALNY”, stanęli przed oryginalnymi rysunkami, akwarelami i projektami polichromii dla kościoła Mariackiego w Krakowie /ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie/ autorstwa samego Jana Matejki. Kontakt z twórczością mistrza dostarczył wielu emocji, pobudził do analizy i dyskusji, dał możliwość bliższego zapoznania się z jego warsztatem, poszerzając zakres znajomości dzieł plastycznych należących do polskiego dziedzictwa kultury.

Następnie w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego uczniowie zobaczyli przykłady różnorodnych eksponatów z kolekcji Czartoryskich, a wśród nich dodatkową próbkę twórczości- Matejki tym razem portret olejny przykład dziewiętnastowiecznego malarstwa realistycznego.

Wśród kilku kolejno zwiedzanych wystaw można jeszcze wymienić unikatową ekspozycję antycznych waz i rzeźb /około dwadzieścia rekonstrukcji w skali 1:1/.

Nadeszła jeszcze chwila wypełniona zapachem farb olejnych w pracowni malarstwa w Liceum Plastycznym im. C. Brancusi, a także czas na kilka pamiątkowych zdjęć w pracowni rzeźby, analizę rysunków i grafik zaprezentowanych na wystawie w murach szkoły, która od 1948r wypełnia artystyczną atmosferą renesansową kamienicę Loitzów.

Na koniec nie obeszło się bez przypomnienia lekcji na temat gotyku i identyfikacji cech tego stylu na przykładzie Bazyliki św. Jakuba, po czym wjazd na zrekonstruowaną wierzę i spojrzenie na plan Szczecina z lotu ptaka zakończył artystyczny program wycieczki. Jak na jeden dzień była to inspirująca dawka wrażeń i wartości estetycznych.

Tekst: Marek Prociak

{gallery}szczecin{/gallery}

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk