Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/szczecin
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/szczecin


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:22 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Tomasz
A+ A A-

SP TRZYGŁÓW I GIMNAZJUM NR 1 Z WIZYTĄ W SZCZECINIE

Rok 2013 jest rokiem Jana Matejki (175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci artysty). 21 maja br. miłośnicy sztuk plastycznych ze Szkoły Podstawowej w Trzygłowie i Gimnazjum Nr 1 w Gryficach wspólnie uczestniczyli w wycieczce do Szczecina, w związku z twórczością plastyczną uczniów i zainteresowaniem kontaktem z dziełem sztuki.

Dawkowanie estetycznych przeżyć zaczęło się od uroczystości w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Szczecinie, gdzie Państwowy Instytut Geologiczny ogłosił wyniki półfinałów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ”Drapieżne Oblicza Ziemi”, eksponując najlepsze spośród 287 prac plastycznych z woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Jakub Siekieski SP Trzygłów otrzymał wyróżnienie za grafikę wykonana w technice linorytu. Następnie po zaopatrzeniu się w sklepie dla plastyków, przyszła chwila na zejście do podziemi Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. Młodzi rysownicy zwiedzając wystawę ”MATEJKO MONUMENTALNY”, stanęli przed oryginalnymi rysunkami, akwarelami i projektami polichromii dla kościoła Mariackiego w Krakowie /ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie/ autorstwa samego Jana Matejki. Kontakt z twórczością mistrza dostarczył wielu emocji, pobudził do analizy i dyskusji, dał możliwość bliższego zapoznania się z jego warsztatem, poszerzając zakres znajomości dzieł plastycznych należących do polskiego dziedzictwa kultury.

Następnie w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego uczniowie zobaczyli przykłady różnorodnych eksponatów z kolekcji Czartoryskich, a wśród nich dodatkową próbkę twórczości- Matejki tym razem portret olejny przykład dziewiętnastowiecznego malarstwa realistycznego.

Wśród kilku kolejno zwiedzanych wystaw można jeszcze wymienić unikatową ekspozycję antycznych waz i rzeźb /około dwadzieścia rekonstrukcji w skali 1:1/.

Nadeszła jeszcze chwila wypełniona zapachem farb olejnych w pracowni malarstwa w Liceum Plastycznym im. C. Brancusi, a także czas na kilka pamiątkowych zdjęć w pracowni rzeźby, analizę rysunków i grafik zaprezentowanych na wystawie w murach szkoły, która od 1948r wypełnia artystyczną atmosferą renesansową kamienicę Loitzów.

Na koniec nie obeszło się bez przypomnienia lekcji na temat gotyku i identyfikacji cech tego stylu na przykładzie Bazyliki św. Jakuba, po czym wjazd na zrekonstruowaną wierzę i spojrzenie na plan Szczecina z lotu ptaka zakończył artystyczny program wycieczki. Jak na jeden dzień była to inspirująca dawka wrażeń i wartości estetycznych.

Tekst: Marek Prociak

{gallery}szczecin{/gallery}

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*