Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/przelewice
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/przelewice


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:22 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Tomasz
A+ A A-

"WIEDZA PROCENTUJE"

W sobotę 18 maja 2013r. odbyły się kolejne jednodniowe warsztaty wyjazdowe dla uczniów klas IV–VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzygłowie, tym razem w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach.

Czterdziestu uczniów z klas IV–VI pod opieką czterech nauczycieli i koordynatora projektu p. Joanny Urbańskiej - Szczygieł odwiedziło, w najciekawszym okresie wegetacyjnym, ogród w Przelewicach.

 

Celem wyjazdu było utrwalenie wiedzy wcześniej nabytej na sobotnich zajęciach warsztatowych. Uczniowie mieli za zadanie sprawdzić w terenie, jak można wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole. Zaplanowaliśmy dla nich dwa cykle warsztatów: „Od nasionka do nasionka – fazy rozwoju osobniczego roślin, prezentacja nasion i sposoby ich rozsiewania” oraz „Ogród drzew i jego mieszkańcy – budowa warstwowa lasu, producenci, konsumenci, reducenci i ich znaczenie”. Uczniowie również w czasie pobytu w Ogrodzie Dendrologicznym  poznawali rośliny jadalne i trujące występujące w środowisku naturalnym.

Termin realizacji zajęć nie był przypadkowy, ponieważ w tym czasie w Przelewicach zaplanowano ”Dni Drzewa Chusteczkowego” tj. wystawę interaktywną "Dawidia Chińska od zewnątrz i od środka", która stała się częścią  naszych warsztatów. Jej uczestnicy poznali budowę kwiatu, owocu, liścia oraz owady zapylające i sposób zapylania. Na fotografiach z mikroskopu optycznego i skaningowego zobaczyć mogliśmy szczegóły budowy kwiatów  i nasion niewidoczne gołym okiem.

Uczestnicząc w drugiej części warsztatów poznawaliśmy przepiękną  przyrodę ogrodu  z bliska. Podczas zajęć w ogrodzie uczniowie zdobywali wiedzę za pomocą zmysłów, ucząc się pracy
w zespole, dostrzegając różnorodność barw, kształtów i zapachów. Na łące przy pałacu dzieci zbierały  kwiaty i pąki tworząc zapachy kwiatowe. Przy okazji określały, jakie kolory kwiatów przeważają o danej porze roku, praktycznie poznawały rolę kwiatów, ich budowę oraz mogły zaobserwować owady, które je zapylają.

W ogrodzie skalnym uczniowie określali wysokość drzewa, kształt korony, grubość pnia. Uczyli się jego budowy, warunków jakie potrzebuje do życia oraz znaczenia dla zwierząt i ludzi.

W trakcie zajęć w Przelewicach uczniowie poznawali z bliska również liście. Przy stawie centralnym grupa zatrzymała się pod orzechem japońskim. Tu uczestnicy najpierw starali się ocenić liście: określić ich kształt, rodzaj blaszki, obecność włosków, kolor itd. Po sprawdzeniu zgodności liści wybranych z opisywanym można było również ocenić zdolność porozumienia się w obrębie grupy w zakresie wrażeń zmysłowych i zweryfikować prawidłowość używanych określeń. Na pozostałym odcinku trasy ćwiczenie poszerzono o próbę opisywania liści będących jeszcze na drzewach - na odległość. Miało to na celu trening spostrzegawczości oraz łączenia cech postrzeganych dotykiem z określonym wyglądem liścia (np. liść połyskujący w dotyku jest najczęściej skórzasty, pokryty warstwą wosku). Uczniowie wykonywali szereg pamięciowych działań matematycznych licząc kwiaty na przepięknie kwitnących magnoliach, rododendronach i azaliach. Poszerzyli również swoją wiedzę na temat  ciekawych zawodów botanika, dendrologa czy archeologa (poznając dzieje mauzoleum w parku dendrologicznym).
 W ramach zajęć uczniowie odwiedzili również oranżerię, gdzie wśród śpiewu ptaków i szumu wody podziwiali rośliny typowe dla klimatu śródziemnomorskiego. Pod szklanym dachem zgromadzono wiele ciekawostek botanicznych, takich jak: pistacje, akanty, wawrzyny, zimozielone dęby, a także przepiękne, owocujące oliwki. Cała przestrzeń została podzielona na części, w których starano się odtworzyć krajobrazy typowe dla rejonu Morza Śródziemnego. Obejrzeliśmy tam  fragment gaju oliwnego z oliwkami, pejzażu toskańskiego z różnymi odmianami winorośli, włoskiej ulicy z przepięknie kwitnącą bugenwillą, ogrodu warzywnego i ziołowego, oczko wodne i obsadzone różami gazebo.
Po czterogodzinnych zajęciach udaliśmy się do restauracji Magnolia na zasłużony posiłek i odpoczynek. Apetyt dopisywał, co zostało zapisane w dokumentacji fotograficznej. Przed odjazdem do domu odwiedziliśmy również punkt sprzedaży roślin pochodzących ze szkółki ogrodu, gdzie mogliśmy kupić okazy roślin spotkanych na zajęciach. Wielu uczniów będzie miało więc w ogródku miłą pamiątkę za spotkania z przyrodą. Wiele mam ucieszyło się także z „zielonego i żywego” prezentu z okazji Dnia Matki.

Był to już trzeci wyjazd edukacyjny w tym roku szkolnym w ramach projektu „Chcę być wykształciuchem!” realizowanego w naszej szkole. Poprzednie wyjazdy do Szczecina (jednodniowy) i Warszawy (czterodniowy) pozwoliły uczniom na utrwalanie i nabywanie wiedzy z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod i środków audiowizualnych w takich ośrodkach jak Experimentarium Eureka czy Centrum Nauki Kopernik.

Kolejny wyjazd edukacyjny w ramach projektu zaplanowany jest na 01-03 lipca 2013r. Wtedy to nasi uczniowie wyjadą do Helu i Gdyni na cykl zajęć warsztatowych związanych z fauną i florą terenów nadmorskich prowadzonych przez Fokarium i Akwarium Gdyńskie.

Ósmego czerwca 2013r. odbyły się ostatnie zajęcia projektowe zaplanowane do realizacji w tym roku szkolnym. Łącznie przeprowadzono 576 godzin zajęć. Cieszyły się one dużym uznaniem naszych uczniów. Frekwencja na zajęciach była bardzo wysoka, a systematyczne pogłębianie wiedzy dało już znaczące, wymierne skutki dla uczniów klas VI. W tym roku nasi szóstoklasiści uzyskali rewelacyjne wyniki sprawdzianu po szkole podstawowej. Wynik szkoły to 26,58 pkt.  Jest to najlepszy wynik w Gminie Gryfice i Powiecie Gryfickim.  Usystematyzowana i utrwalona podczas zajęć projektowych wiedza naszych uczniów pozwoliła im osiągnąć wynik lepszy niż w okręgu (23,37 pkt.), w województwie zachodniopomorskim (22,98 pkt.) i w kraju (24,03 pkt.). Cieszymy się, że dzięki projektowi uczniowie trzygłowskiej podstawówki będą lepiej przygotowani do nauki na kolejnym etapie edukacji – w gimnazjach.    


Projekt współfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tekst: specjalista ds. dydaktycznych projektu

mgr Beata Kozłowska

{gallery}przelewice{/gallery}

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*