Błąd
 • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/zasluzeni
 • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/piekny_balkon
 • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/turniejbaszewice
 • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/dozynki_cale
Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/zasluzeni
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/piekny_balkon
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/turniejbaszewice
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/dozynki_cale


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:16 września 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Edyta, Kamil, Korneliusz
A+ A A-

ŚWIĘTO PLONÓW - BASZEWICE 2013

Piękne wieńce dożynkowe, dorodne owoce i warzywa, regionalne wypieki oraz nalewki zaprezentowano w sobotę 31 sierpnia 2013 r. podczas Święta Plonów w Baszewicach.

Biesiadowanie rozpoczęto o godzinie 15.00 Mszą Świętą Dziękczynną Polową na placu dożynkowym, celebrowaną przez: ks. Kanonika Kazimierza Półtoraka i ks. proboszcza Parafii Mechowo Krzysztofa Sebastianów. Po mszy odbyło się uroczyste otwarcie dożynek, którego dokonał Burmistrz Gryfic Pan Andrzej Szczygieł.

 Starostami Święta Plonów zostali:

Halina Nocko - rolniczka z Baszewic

Od roku 1990 wspólnie z mężem Waldemarem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 16 ha użytków rolnych. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie warzyw. Jest to największe gospodarstwo o tym profilu w powiecie gryfickim. Wyprodukowany towar w 80% sprzedaje w hurtowniach, reszta warzyw przetwarzana jest poprzez zakwaszanie we własnej kwaszarni. Zakład został ostatnio zmodernizowany poprzez zainstalowanie myjni i sortownika do warzyw. W roku 2003 gospodarstwo zajęło I miejsce w gminnej edycji konkursu pn. Najestetyczniejsza i przyjazna środowisku zagroda wiejska.

Walenty Syniec - rolnik z Borzęcina

Wspólnie z żoną Jolantą prowadzą gospodarstwo o powierzchni 300 ha użytków rolnych od roku 1981, kiedy przejął je po rodzicach. Grunty położone są na terenie gminy Gryfice i Trzebiatów. Rolnik specjalizuje się w uprawie ziemniaka i zbóż. W gospodarstwie chętnie wprowadza nowoczesne technologie, co owocuje wysoką wydajnością. W ramach środków unijnych unowocześnia park maszynowy i zmodernizował budynki gospodarcze. Przez ostatnie trzy kadencje pełnił funkcje sołtysa sołectwa Borzęcin.

Następnie starostowie dożynek przekazali Gospodarzowi Gminy Gryfice bochen chleba z tegorocznych zbiorów, który został rozdany wśród przybyłych gości.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in.: Poseł na Sejm RP Pan Grzegorz Napieralski, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Jarosław Rzepa, Wójt Gminy Brojce Pan Stanisław Gnosowski, Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Pan Zygmunt Dziewguć, delegacja miasta partnerskiego z Gryfowa Śląskiego w składzie: Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Robert Skrzypek wraz z małżonką, Sekretarz Gminy Pan Jerzy Andrzejczak oraz Radny Rady Miejskiej Pan Jerzy Guzy.

Podczas dożynek wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”, podsumowano XIV edycję konkursu „Mój balkon, mój ogród przydomowy, moja działka ogrodowa - pełna kwiatów”, rozegrano Turniej Piłkarski o Puchar Rady Sołectwa Baszewice. Na scenie odbyły się liczne występy m.in. Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Gryfice działającej przy Gryfickim Domu Kultury pod batutą kapelmistrza Pana Krzysztofa Malickiego oraz mażoretek - pod kierunkiem Jolanty Nowak oraz Agnieszki Janeckiej-Kuty, Kapeli Folklorystycznej „Przepióreczka”, karaoke „Śpiewać każdy może” czy zespołu „Som Gorsi”.

Uczestnicy dożynkowego święta mieli okazję podziwiać wystawy płodów rolnych, rękodzieła twórców ludowych oraz degustować regionalne wypieki i nalewki. Gwiazdą wieczoru była Izabela Trojanowska. Następnie wszyscy doskonale bawili się z zespołem „Impuls” - muzyka i śpiew towarzyszyły zebranym gościom do późnych godzin wieczornych.

Serdecznie dziękujemy tym mieszkańcom Baszewic, sponsorom, sołtysom ościennych sołectw, którzy aktywne zaangażowali się w organizację tegorocznych obchodów Święta Plonów. Równie serdeczne podziękowania pragniemy złożyć na ręce: Prezesa Spółdzielczego Gospodarstwa Rolnego w Baszewicach Pana Władysława Radziun oraz Piotra Radziun za udostępnienie miejsca oraz pomoc przy organizacji imprezy.

 

Na wniosek Burmistrza Gryfic Pana Andrzeja Szczygła, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Stanisław Kalemba przyznał odznaki honorowe „ZASŁUŻENI DLA ROLNICTWA” rolnikom i osobom w podziękowaniu za zaangażowanie i odnoszenie sukcesów w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich na terenie Gminy Gryfice.

 wyróżnieni:

- Pani Brygida LISIAK

Rolniczka wsi Trzygłów. W roku 1998 przejęła gospodarstwo rolne po rodzicach. Obecnie gospodaruje na 7 ha użytków rolnych, z tego 4,00 ha stanowi uprawa roślin jagodowych - maliny. Trzecią kadencję pełni funkcję sołtysa sołectwa Trzygłów. Wspólnie z Radą Sołecką jest organizatorką szeregu imprez dla dzieci i dorosłych. Angażuje się w organizowanie imprez dożynkowych zarówno we wsi jak i gminie.

- Pani Krystyna CYMKIEJ

Pracuje na rzecz czytelników wiejskich w Filii Bibliotecznej w Trzygłowie. Za wkład pracy kulturalno-edukacyjny odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony Dla Kultury”. Na szeroką skalę współpracuje z miejscową świetlica wiejską, przedszkolem oraz Szkołą Podstawową w organizowaniu szeregu konkursów oraz spotkań dla dzieci, bierze udział w akcji: „Cała Polska Czyta Dzieciom”

- Pani Maria Janina FRYD

Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 2 ha użytków rolnych we wsi Baszewice. Na początku swojej pracy zajmowała się produkcją zwierzęcą i roślinną. Obecnie jest to gospodarstwo o profilu ogrodniczo-warzywnym, gdzie przeważa plantacja malin. Na przestrzeni lat 70. i 80. prężnie działała na rzecz środowiska wiejskiego w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich, którego przez szereg lat była przewodniczącą. Chętnie służy pomocą i doświadczeniem zdobytym na przestrzeni lat wśród młodych adeptów rolnictwa.

- Pan Ludwik OLEKSIEWICZ

Sołtys sołectwa Jasiel i Zagórcze drugą kadencję. Jako wieloletni mieszkaniec sołectwa Jasiel dużo pracował na rzecz swojej działalności, dzięki któremu zbudowano świetlicę wiejską na potrzeby obu sołectw. Obecnie jest to miejsce, w którym odbywa się szereg imprez dla dzieci i dorosłych, między innymi cykliczna akcja dla dzieci „WITAJCIE WAKACJE”.

- Pan Norbert RUDZKI

Sołtys sołectwa Ościęcin, wieloletni działacz Ochotniczej Straży Pożarnej w Gryficach. Z wielkim zaangażowaniem pomaga i uczestniczy w akcjach na rzecz społeczności wiejskiej, a także na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

- Pan Piotr ADAMOWICZ

Firma, której jest współzałożycielem; prowadzi działalność handlowo- usługową. Współpracuje ze środowiskiem wiejskim, często sponsoruje wiele inicjatyw na terenach wiejskich.

- Pani Ewa KAŹMIERSKA

Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, która prowadzi na terenach wiejskich szereg punktów sprzedaży detaliczneji i od lat służą społeczności wiejskiej na naszym terenie. Ponadto Piekarni GS-owska swoimi wyrobami niejednokrotnie uświetniała Dożynki Gminne. Również dobrą markę wśród rolników mają sklepy i hurtownie, w których miejscowi rolnicy za konkurencyjne ceny zaopatrują się w środki do produkcji.

- Pan Adolf SZAFRAŃSKI

Od początku związany z Nadleśnictwem Gryfice. Wielki miłośnik przyrody i zwierząt. Społecznie działa w Kole Łowieckim „REGA” w Gryficach, ostatnio pełniąc funkcję prezesa koła. Razem z innymi działaczami koła uczestniczy w akcjach dokarmiania zwierząt, dba o stan drzewostanu, czyniąc nowe nasadzenia. Uczestniczy w pracach szacowania szkód łowieckich.

- Pan Krzysztof MICHALCZYK

Funkcję Prezesa Banku Spółdzielczego pełni 20 lat. Bank, którym kieruje, uzyskał we współzawodnictwie tytuł Najlepszego Banku Spółdzielczego w Województwie Zachodniopomorskim. W latach poprzednich był czterokrotnie radnym samorządowym. Jako Prezes Banku często sponsoruje wiele inicjatyw społecznych na terenach wiejskich.

- Pani Małgorzata ANTONOWICZ-WYDMUCH

Z bankowością związana jest od 30 lat. Pełni funkcję Dyrektora Oddziału Operacyjnego w Gryficach Banku Gospodarki Żywnościowej. Bank, którym kieruje, specjalizuje się w obsłudze i finansowaniu sektora AGRO. Jest on przyjazny dla rolników i wszystkich innych związanych z rolnictwem - głównie poprzez finansowanie i wspieranie nisko oprocentowanych linii kredytowych i korzystnych warunków spłaty.

- Pani Agnieszka JANECKA-KUTA

Związana z Zespołem Piosenki i Ruchu „TARANTULE” od roku 1993, następnie jako instruktor zespołu. Współprowadząca Zespół Tańca Ludowego LO im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Zespoły te to roku swoimi występami uświetniają wiele imprez m.in. Noc Świętojańską w Smolęcinie, czy dożynki gminne.

- Pani Jolanta NOWAK

Z ruchem artystycznym związana zawodowo od 1982 r. w Domu Kultury w Puławach. Potem jako instruktor w Klubie Garnizonowym, a od 2003r.w Gryfickim Domu Kultury. Zespół „Tarantule” pod jej kierownictwem uświetnia swoimi występami szereg imprez na szczeblu gminnym, a także zdobywa laury na festiwalach. Za zasługi w upowszechnianiu kultury otrzymała wyróżnienia od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współprowadząca Zespół Tańca Ludowego LO im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Zespoły te co roku swoimi występami uświetniają wiele imprez, m.in. Noc Świętojańską w Smolęcinie, czy dożynki gminne.

{gallery}zasluzeni{/gallery}

 

Podsumowanie XVI edycji konkursu „Mój balkon, mój ogród przydomowy, moja działka ogrodowa - pełna kwiatów”.

Na podstawie protokołu sporządzonego w dniu 05 lipca 2013 r. z podsumowania XVI edycji konkursu „Mój balkon, mój ogród przydomowy…” komisja w składzie:

 1. Waldemar Wawrzyniak
 2. Iwona Dłubak
 3. Wiesław Polanowski
 4. Brygida Sułek
 5. Mariola Rusek
 6. Alicja Wiznerowicz

 dokonała oceny i przyznała miejsca:

 W kategorii najpiękniejszy balkon Komisja postanowiła odstąpić od oceny z uwagi na znikome zainteresowanie mieszkańców miasta i wsi. Do oceny został zgłoszony tylko jeden balkon.

 

W kategorii najpiękniejszy ogród na terenie miasta:

 1. Państwo Urszula i Zdzisław WISZNIEWSCY, zam. w Gryficach przy ul. Spacerowej;
 2. Pani Ewelina WODNICKA, zam. przy ul. Zdrojowej;
 3. Pan Stefan WYBORSKI, zam. w Gryficach przy ul. Słowiańskiej.

 

W kategorii najpiękniejszy ogród na terenie wiejskim:

 1. Pani Eugenia DUDKIEWICZ, Rzęskowo;
 2. Pani Zuzanna KRZYNOWA , Grądy;
 3. Pani Beata JASKUŁA, Ościęcin.

 

W kategorii najpiękniejszy teren wspólnotowy:

 1. teren przy ul. Kościuszki 35 Domu Pomocy Społecznej - reprezentowany przez Panią Dyrektor Marzenę Pelc;
 2. teren przy ul. Nowy Świat 11 - reprezentowany przez Pana Romana SULWIŃSKIEGO;
 3. teren przy ul. Brzozowej 6 - reprezentowany przez Pana Dariusza SULIŃSKIEGO.

 

W kategorii najpiękniejsza działka ogrodowa na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Komisja przy udziale Wiesława Woźniaka i Franciszka Kaleńskiego przyznała:

 1. Państwo Katarzyna i Stanisław CIACH - działka Nr 47- Rodzinny Ogród Działkowy „CUKROWNIK”;
 2. Państwo Anna ŚWISZCZOWSKA i Mieczysław CZARNAS - działka na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Jana Kasprowicza;
 3. Pani Eryka BALCERZAK- działka położona na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Jana Kasprowicza.

 

dalszy wyciąg z protokołu:

Serdeczne podziękowania dla Pani Marii Jakubowskiej za profesjonalne wykonanie zdjęć u uczestników konkursu, Panu Wiesławowi Woźniakowi i Panu Franciszkowi Kaleńskiemu za zaangażowanie  i pracę w komisji oceniającej oraz Pani Iwonie Borkowskiej i Radiu PLUS za rozpropagowanie konkursu na antenie radia.

 

{gallery}piekny_balkon{/gallery}

 

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rady Sołeckiej Baszewic:

I. Sołectwo BASZEWICE

II. Sołectwo TRZYGŁÓW

III. Sołectwo BARKOWO

IV. Zespół GRĘBOCIN

V.   Zespół GRYFICE

 

Puchary dla najlepszych zawodników w drużynach:

Dominik GORNI -  Zespół GRYFICE

Kamil WRÓBEL - Zespół GRĘBOCIN

Przemysław SMURZYŃSKI - Sołectwo TRZYGŁÓW

Paweł LEWANDOWSKI - Sołectwo BARKOWO

Ireneusz KARBOWIAK - Sołectwo BASZEWICE

 

Sędziami oraz organizatorami byli: Pan Wiesław Pietrzak oraz Pan Łukasz Zakrzewski.

 

{gallery}turniejbaszewice{/gallery}

 

Dożynkowa biesiada była również doskonałą okazją na odrobinę poezji:

 

ŚWIĘTO  PLONÓW

Dożynki, czyli Święto Plonów w Gryficach mamy

A w Baszewicach dziś odbywamy.

 

Plony wspaniale obrodziły, a chleb będzie urodziwy.

Dużo tutaj będzie się działo i niejednemu będzie w głowie świtało.

 

Konkursów, zabaw i kulinariów nie będzie brakować,

Bo burmistrz potrafi nad tym zapanować.

Patrzy na imprezę dożynkową okiem łasym

I nie żałuje kasy.

 

Różne zespoły i kapele będą się promować

Przyjedź, a na pewno nie będziesz żałować.

 

Będzie tutaj duża gala

Coś dla duszy i coś dla ciała.

 

Wesołej zabawy

Zapraszamy!

 

Autor: Stanisław Sawkulicz, wrzesień 2013

 {gallery}dozynki_cale{/gallery}

 

 

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk