Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/fleischmann
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/fleischmann


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:19 lipca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław
A+ A A-

SPOTKANIE AUTORSKIE Z DIETRICHEM FLEISCHMANNEM

3 października 2013 r. w Czytelni dla Dorosłych z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic odbyło się spotkanie autorskie z Dietrichem Fleischmannem, autorem książki Von Sachsen nach Hinterpommern eine Familiengeschichte von 1751 bis 1945. W roli tłumacza wystąpiła pani Izabela Kołkowska, nauczycielka języka niemieckiego w Gimnazjum Nr 2 w Gryficach. W spotkaniu uczestniczyło 70 osób, w tym grupa uczniów z Gimnazjum Nr 1 pod kierunkiem pana Jacka Lwa oraz młodzież z Gimnazjum Nr 2.

Zgromadzeni z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii rodu Fleichmannów:

(...) Pierwszy członek mojej rodziny przybył w roku 1751 z południowych Niemiec aż do Północnej Polski i wywalczył prawa miejskie w Kamieniu Pomorskim. Był on kołodziejem, zajmował się konstruowaniem pierwszych wozów (…) Ożenił się, miał trzech synów- jeden z nich przeprowadził się z Kamienia Pomorskiego do Gryfic około 1780 r. Dlaczego? Tego nie wiadomo. Prawdopodobnie lepiej się czuł w Gryficach, gdzie mógł wykonywać swój zawód, natomiast W Kamieniu Pomorskim w tamtych czasach przede wszystkim zajmowano się rybołówstwem. Przybył na ziemię gryficką, żeby nauczyć się nowego zawodu- dekarza, a w zasadzie zajmował się sztuką zdobniczą- snycerstwem. W okolicach Kamiennej Bramy wybudował dom, gdzie zamieszkał z dziesięciorgiem swoich dzieci; zdobył tytuł mistrza w dekarstwie oraz snycerstwie. Trzecia generacja rodu Fleischmannów to Johann Jakob, który również uczył się snycerstwa (…) Czwarta generacja rodziny Fleischmannów znalazła się w cięższej sytuacji z powodu industrializacji w XIX  wieku, kiedy to zawód stolarzy był wypierany; krzesła, stoły zaczęły być produkowane w fabrykach. Rodzina zdała sobie sprawę, że nie każde z dzieci może parać się rzemiosłem artystycznym. Jeden z synów poślubił kobietę dość dobrze usytuowaną. Był bardzo zdolny, uczęszczał do szkoły z językiem łacińskim, ostatecznie zostając urzędnikiem miejskim. To właśnie on - Heinrich Fleischmann- był pradziadkiem pana Dietricha Fleischmanna.

Serdeczność, życzliwość oraz poczucie humoru autora sprawiły, że spotkanie wywarło duże wrażenie na młodych czytelnikach.

{gallery}fleischmann{/gallery}

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*