Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/wyksztalciuch
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/wyksztalciuch


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:21 lipca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel
A+ A A-

WAKACYJNE WARSZTATY EDUKACYJNE

W dniach 01-03.07.2013 r. odbyły się trzydniowe warsztaty wyjazdowe dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzygłowie w ramach projektu „Chcę być wykształciuchem!”. Był to już czwarty wyjazd edukacyjny uczniów w tym roku szkolnym. W pierwszych dniach wakacji postanowiliśmy „przedłużyć rok szkolny”
i odwiedzić Hel, Władysławowo oraz Gdynię. Czterdziestu uczniów z klas IV – VI pod opieką 4 nauczycieli i koordynatora projektu odwiedziło Fokarium w Helu, Ocean Park we Władysławowie i Akwarium w Gdyni.

Celem wyjazdu było utrwalenie wiedzy o organizmach zamieszkujących słone wody, wcześniej nabytej na sobotnich zajęciach warsztatowych. Uczniowie mieli za zadanie sprawdzić w praktyce, jak można wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole. Zaplanowaliśmy dla nich m.in. dwudniowe warsztaty na terenie jedynego w Polsce fokarium. Fokarium w Helu, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej, wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r. W ramach zajęć uczniowie zapoznawali się z zagadnieniami  z zakresu problematyki ekologicznej morza i jego strefy przybrzeżnej takimi jak:

-  dlaczego giną bałtyckie gatunki fauny i flory, czyli ekologiczne problemy naszego morza, przyczyny degradacji siedlisk i gatunków, wpływ człowieka na zasoby środowiska Bałtyku,

-  rozpoznawanie mieszkańców Bałtyku i ich siedlisk tj. świata roślin i zwierząt wód słonawych, ich cechy  i adaptację do życia  w morzu,

-  rozpoznawanie ryb występujących w Bałtyku tj. cech, zachowań i trybu życia przedstawicieli ichtiofauny bałtyckiej, w tym także rzadkich i obcych gatunków ryb, jak również ich budowy wewnętrznej (ćwiczenia laboratoryjne),

-  jak zostać oceanografem? - kim jest oceanograf, czym się zajmuje, jego rola oraz perspektywy zatrudnienia,

-  rozpoznawanie gatunków fok, dzieje historyczne i znaczenie użytkowe fok, focze zachowania, zagrożenia i metody ochrony.

Całość zajęć urozmaicona była prezentacjami multimedialnymi, filmami oraz wywołującym duże zaciekawienie wśród uczniów pokazem pielęgnacji i karmienia fok.

W godzinach popołudniowych uczniowie zwiedzili miasto, zbierali muszelki, szukali skarbu (bursztynu), grali w  gry zręcznościowe przygotowane specjalnie dla nich przez opiekunów.

Trzeciego dnia zajęć odwiedziliśmy Ocean Park we Władysławowie. Uczestnicy warsztatów spacerując „po dnie oceanu” mogli zapoznać się z najważniejszymi jego mieszkańcami i to zarówno ssakami, rybami, gadami jak również rafą koralową. Rozpoznawali ważne elementy ich budowy oraz poznawali zwyczaje panujące w tym środowisku. Niesamowitość doznań potęgowała wielkość prezentowanych ssaków i ryb. Ekspozycja została przygotowana przy zachowaniu szczegółów budowy i naturalnych rozmiarów wszystkich zgromadzonych okazów. Gigantyczne zwierzęta, unikalne i zbliżone do naturalnych warunki życia największych istot morskich były niezapomnianą wyprawą w nieznany, wodny świat.

Uzupełnieniem spaceru był szeroki wachlarz atrakcji na wielkim placu zabaw, z których uczniowie mogli skorzystać po czterogodzinnych warsztatach edukacyjnych. I choć przez pewien czas pogoda nie sprzyjała wędrówce (ulewny deszcz)  to była to nauka lekka, łatwa i pozostanie w pamięci uczestników bardzo długo.

Kolejny  i zarazem ostatni dzień wyjazdu spędziliśmy w Akwarium Gdyńskim. Akwarium Gdyńskie działa od 1971 roku. Przez ponad 30 lat nosiło nazwę Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Poza zwiedzaniem uczniowie, podzieleni na dwie grupy, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych specjalnie dla nich.

Jedne z nich: "Ptaki polskiego wybrzeża" to zajęcia dla młodszych uczestników warsztatów. Składały się  z prezentacji multimedialnej i pracy w terenie. Warsztaty przybliżyły uczniom sposoby obserwacji ptaków i osiem metod rozpoznawania gatunków. Każdy  z uczestników wyruszył w teren i samodzielnie sporządzał notatkę o ptakach, które zidentyfikował. Pomocą dydaktyczną w terenie był klucz- skrótowa wersja rycin ptaków prezentowanych podczas prezentacji multimedialnej.

Dla starszych uczniów zorganizowano zajęcia pod tytułem „ABC Bałtyckiego Ekologa”. Celem zajęć było ukazanie ścisłego związku pomiędzy parametrami fizyko-chemicznymi biotopu, a rozwojem jego biocenozy na przykładzie Bałtyku. Zajęcia złożone były z prezentacji multimedialnej przedstawiającej ekologię jako naukę o relacjach między organizmami a ich środowiskiem oraz  zajęć praktycznych, które przyniosły uczniom wiele satysfakcji  dzięki możliwości samodzielnej pracy w profesjonalnym laboratorium. Poza tym uczniowie mogli  w zbiornikach wodnych przyjrzeć się z bliska rybom, podpatrzeć ich zachowanie, a nawet je dotknąć.

W sali mokrej uczniowie zobaczyli  małe zbiorniki rafowe i słodkowodne prezentujące drobne zwierzęta, które trudno dostrzec w dużych zbiornikach na ekspozycji.

W Multimedialnej Sali Ekologii Morza młodzi naukowcy odbyli również klasyczne zajęcia laboratoryjne z wykorzystaniem binokularów. Podczas zajęć uczestnicy przyglądali  się omułkowi jadalnemu oraz jego towarzyszom pod binokularem, a także badali za pomocą salinometru zespołowo przygotowane roztwory odzwierciedlające zasolenie różnych mórz.

 Choć trzydniowe warsztaty  obfitowały w wiele godzin pracy edukacyjnej, uczestnicy potrafili bawić się nauką i poznali bezstresowe formy zdobywania niełatwej wiedzy. Nie zabrakło też czasu na smaczne posiłki, dobrą zabawę i wypoczynek w miłej atmosferze.

We wrześniu po dodatkowej rekrutacji uczniowie klas IV – VI rozpoczęli drugi cykl zajęć. Odbywają się one w soboty. Uczniowie w sześciu modułach zajęć poszerzają swoje zainteresowania. Kolejny wyjazd warsztatowy przewidziano na listopad. do Szczecina. Tu w ciekawy sposób uczniowie będą zdobywać różnorodne umiejętności w Muzeum Techniki i Komunikacji, Planetarium oraz Eksperymentarium EUREKA.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Informacja: Beata Kozłowska

{gallery}wyksztalciuch{/gallery}

 

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk