Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:19 lipca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław
A+ A A-

Z FIZYKĄ ZA PAN BRAT

W sobotę 09 listopada 2013r. odbył się już piąty z ośmiu wyjazdów edukacyjnych projektu „Chcę być wykształciuchem!”, realizowanego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzygłowie. Czterdziestu dwóch uczniów z klas IV-VI pod opieką 5 nauczycieli odwiedziło Szczecin. Celem wyjazdu było utrwalenie wiedzy nabytej podczas sobotnich zajęć edukacyjnych poprzez ćwiczenia praktyczne oraz samodzielne eksperymenty.

Najpierw pojechaliśmy do Experimentarium Eureka. Jest to specyficzne miejsce, stworzone przez wykładowców i studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie każde dziecko i dorosły może doświadczyć „na własnej skórze” jak działają prawa rządzące fizyką. Nasi uczniowie własnymi rękami budowali mosty, podnosili jednym palcem 20 kg ciężary, wywoływali pioruny i falę uderzeniową, pokonywali wszechobecną siłę ciążenia,  a wszystko to za sprawą odpowiedniego wykorzystania zasad fizyki i wynalazków myśli ludzkiej.

Następnie udaliśmy się do Planetarium Eureki, które mieści się w Muzeum Narodowym. Tam uczniowie, po wdrapaniu się na szczyt wieży, odbyli wirtualną podróż w głąb kosmosu. Przyjrzeli się bliżej planetom Układu Słonecznego, zobaczyli jak wygląda burza na Słońcu, utrwalili swoją wiedzę o gwiazdozbiorach.  Potem uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne: dzieci z klas IV odbyły podróż w czasie i przyjrzały się rozwojowi Ziemi od ery dinozaurów, starsi uczniowie z klas V i VI poznali historię teleskopu oraz innych urządzeń służących do obserwacji ciał niebieskich.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Techniki i Komunikacji. Najpierw obejrzeliśmy szalenie ciekawą wystawę zgromadzonych tam eksponatów. Zachowane w bardzo dobrym stanie technicznym rowery, samochody, tramwaje    i autobusy pozwoliły nam na bliższe zapoznanie się z historią rozwoju polskiej i światowej motoryzacji. Kto chciał, mógł  zabawić się w motorniczego. Niektóre z eksponatów wzbudziły nasze wielkie zdziwienie, inne nas rozbawiły, a z pewnością wszystkie zaciekawiły. Wiele z pokazanych tam aut było rzadkością na polskich drogach, więc prawie każdy z nas sfotografował je na pamiątkę. Dodatkową atrakcją była wystawa czasowa poświęcona motocyklom. Uczniowie z ciekawością obejrzeli najstarsze eksponaty ale sensację wzbudziły najnowsze modele, a zwłaszcza ich ceny.

Nasza wizyta nie polegała tylko na oglądaniu. Dzięki urządzeniom multimedialnym uczniowie mogli zaprojektować auto własnego pomysłu, mogli także wyposażyć je w takie urządzenia, które czyniły je przyjaznym środowisku naturalnemu. Tutaj także nikt się nie nudził. Niestety dzień dobiegał już końca, więc po smacznym obiedzie wróciliśmy do domu.

Wszyscy z niecierpliwością czekamy już na kolejny wyjazd, tym razem do Warszawy, który odbędzie się w lutym. Teraz jeszcze pilniej pracujemy na sobotnich zajęciach edukacyjnych, aby dobrze się do niego przygotować.           
                                                                                             

Informacja: specjalista ds. dydaktycznych Beata Kozłowska

       

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*