Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/zhp
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/zhp


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:23 lipca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary
A+ A A-

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ - ŚWIĘTO WSZYSTKICH HARCERZY

Czy pamiętasz o swoich braciach?

Tegoroczny Dzień Myśli Braterskiej uczciliśmy w niezwykły sposób - po raz pierwszy zorganizowaliśmy wieczornicę harcerską, na którą mógł przyjść każdy, kto czuł, że jest naszym przyjacielem, czy też chciał po prostu dowiedzieć się cóż to za święto. Była to też doskonała okazja do zapoczątkowania 10-lecia istnienia Związku Drużyn ZHP „Rega".

Aby zaspokoić swoją ciekawość należało udać się 22 lutego br. do Gryfickiego Domu Kultury, który o godzinie 1700 przejęli nasi gryficcy harcerze. Właśnie oni, gdyż Dzień Myśli Braterskiej jest przede wszystkim skautowym świętem, którzy w ten sposób czczą datę urodzin Naczelnego Skauta Świata (a jednocześnie twórcy skautingu) sir Roberta Baden-Powell'a oraz jego żony (Naczelnej Skautki Świata) Olave Baden-Powell. Bi-Pi, jak często jest nazywany Robert Baden-Powell, urodził się 22 lutego 1857 r. Co ciekawe, Olave urodziła się 32 lata po Robercie - czyli 22 lutego 1889 r. Właśnie z tego powodu 22 lutego został ogłoszony w 1926 r. świętem, które miało przypomiać nam rokrocznie o tych, którzy stworzyli podwaliny naszego dzisiejszego harcerstwa. Właśnie tego dnia skauci na całym świecie łączą się ze sobą i swoimi przyjaciółmi pokazując, że pomimo istniejących granic, barier, przeszkód, wciąż stanowimy jedną, wielką, ogólnoświatową rodzinę. Dla naszych gryfickich harcerzy wypadające w ubiegłą sobotę święto było doskonałą okazją do tego, by zrobić coś, co przypomni nam o tej idei oraz sprawi, iż będziemy patrzeć w przyszłość mając wciąż w pamięci przeszłość.

Dlatego też prowadzący wieczornicę (druhna Alina Kowalska oraz druh Mikołaj Witaszek) przybliżyli zgromadzonym na sali harcerzom, ich rodzicom oraz zaproszonym gościom idee jakim przyświecało to święto. Chwilą ciszy uczciliśmy ofiary wydarzeń ostatnich dni w Ukrainie, gdzie służbę pełnią nasi bracia z Płasta - organizacji skautowej Ukrainy. Następnie głos zabrał Zbigniew Chabowski, zastępca burmistrza Gryfic. Z jego ust usłyszeliśmy wiele braterskich oraz przyjaznych słów, gdyż odnosił się on raz za razem do tego, co przyświecało temu świętu. Na zakończenie bardzo serdecznie podziękował za zaproszenie, puentując swoje wystąpienie słowami, które usłyszał od zaproszonych dawnych instruktorek ZHP: „Warto przyjmować zaproszenia, gdyż może nastać taki moment, w którym nie będziemy ich już otrzymywać."

Kolejną osobą, która poprowadziła właściwą część sobotniego spotkania był przewodnik Paweł Kamiński, zastępca komendanta Związku Drużyn ZHP „Rega", który przygotowaną prezentację zaczął w sposób oryginalny, gdyż nauczył on zgromadzone na sali osoby skautowej piosenki „Ging Gang Gooli", którą zapewne każdy z nas kiedyś słyszał i również byłby w stanie ją zaśpiewać. Przy okazji przytoczył on legendę o Wielkim Duchu Szarego Słonia, która tej piosence towarzyszy. Mamy nadzieję, że nasz śpiew sprawił, że duch ten nie nawiedzi naszych mieszkań, a ominie je szerokim łukiem - ale co dokładnie z tą legendą było? Tego nie powiemy, gdyż zachęcamy do zagłębienia się w ten temat! Właściwym elementem prezentacji druha Pawła było przybliżenie obecnej działalności gryfickiego Związku Drużyn oraz podsumowanie ostatnich minionych dwunastu miesięcy. O biwakach, rajdach oraz służbie bliźnim było powiedziane wiele, ale nie da się ukryć, że gryfickich harcerzy raz za razem widać w kolejnych podejmowanych przez nich działaniach.

Podczas prezentowania planów na 2014 rok przede wszystkim dało się zauważyć, że nasi harcerze z okazji 10-lecia powołania do życia Związku Drużyn ZHP „Rega" (przekształconego z istniejącego wcześniej Hufca Ziemi Gryfickiej) postanowili skupić się na swej historii i na tym, że w Gryficach i okolicy żyje jeszcze wiele osób, które posiadają ogromną wiedzę na temat tego, jak to dawniej z harcerstwem regionalnym bywało. Często te osoby posiadają również harcerskie pamiątki, które z upływem czasu pokrywają się coraz to większą warstwą kurzu, czy też są w niektórych wypadkach pieczołowicie przechowywane. Właśnie do tego wszystkiego w swoich działaniach chcą odnieść się nasi gryficcy harcerze - chcą oni zadbać o to, by ich historia została na nowo odkryta.

Prócz tego należy zauważyć, iż źle się dzieje ze stanicą harcerską w Pogorzelicy, która znajduje się praktycznie na terenie dawnej stanicy gryfickich harcerzy. W chwili obecnej zaczynają coraz bardziej działać kwestie, które zmierzają do zlikwidowania bazy, na której wychowywały się harcerskie pokolenia - jest to szczególne ważne dla nas, gdyż i w chwili obecnej nasi harcerze wielokrotnie w ciągu roku odwiedzają to niezwykłe miejsce. Ostatnim elementem prezentacji było zachęcenie zgromadzonych osób do przekazywania 1% podatku właśnie na gryfickich harcerzy - to nic nas nie kosztuje, a jednak harcerzom bardzo pomaga. Ostatnia akcja „1% dla ZHP" przyniosła nam kilkaset złotych, które przeznaczyliśmy na zakup m.in. chusty animacyjnej, którą można spotkać tam, gdzie i nasi harcerze się znajdują - jest ona ciągle wykorzystywana w naszych działaniach.

Kolejnym elementem naszej wieczornicy było wspólne śpiewanie harcerskich piosenek, których teksty były wyświetlane na ekranie - sprawiło to, iż cała sala śpiewała z naszymi harcerzami oraz zuchami! Na zakończenie głos oddaliśmy druhnie Marcie Bylewskiej oraz druhnie Józefie Zielińskiej, które w swych opowieściach odniosły się do istniejącego w Karnicach szczepu harcerskiego oraz drużyny mieszczącej się w Paprotnie. Nie da się ukryć, że historie z ich obozów oraz wyjazdów harcerskich wprawiły nas wszystkich w zachwyt - jesteśmy przekonani, że w ciągu najbliższego roku jeszcze nieraz usłyszymy ich historie. Na zakończenie wykonaliśmy sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie oraz puściliśmy braterską iskierkę przyjaźni w zawiązanym przez nas kręgu.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i towarzyszyli nam w sobotniej wieczornicy. Tym, którzy nie mogli z nami być, ale przesłali nam swoje życzenia. Tym, którzy są z nami podczas naszych codziennych działań. Mamy nadzieję, że w ciągu całego najbliższego roku będzie nas otaczała atmosfera prawdziwej braterskości, która poprzez każde podejmowanie działanie będzie motywowała otaczających nas ludzi do działania i współpracy. Zachęcamy wszystkie osoby, które chcą nam pomóc, wiedzą coś odnośnie harcerskiej historii, czy też posiadają jakieś harcerskie pamiątki do kontaktu z nami za pomocą maila ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ), naszej strony internetowej (zhp.gryfice.eu), za pośrednictwem naszego profilu na portalu facebook (fb.com/zd.rega.gryfice), czy też do bezpośredniego kontaktu w siedzibie gryfickich harcerzy (ul. Rodziewiczówny 2, 72-300 Gryfice). Jednocześnie zachęcamy do przekazywania 1% podatku na naszą działalność - gwarantujemy, że środki te przyczynią się do wychowania kolejnego pokolenia Polaków! Czuwaj!

{gallery}zhp{/gallery}

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk