Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:18 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek
A+ A A-

GRYFICZANIE PAMIĘTAJĄ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

Jest tylko jedna taka świata strona, gdzie coś, co nie istnieje – wciąż o pomstę woła- pisał Jacek Kaczmarski. Pierwszy dzień marca jest od niedawna Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku na gryfickim cmentarzu i w Gimnazjum Nr 1 odbyły się oficjalne uroczystości z tej okazji.

Mieszkańcy pamiętają o przeszłości Gryfic. Spoczywa tu wielu bohaterów anonimowych, ale i tych znanych z imienia. Jest wśród nich również człowiek, dla którego honor ojczyzny był najwyższą wartością. Porucznik Józef Jarocki, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Gryficach, jeden z ostatnich żołnierzy AK na naszym terenie, odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza” i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość 1939-1945. Zmarł 17 maja 2011 i został pochowany na cmentarzu komunalnym żegnany przez licznych mieszkańców. Jak mówił o sobie: wstąpienie do AK nie było moim obowiązkiem, było dla mnie zaszczytem. Przy grobie nieznanego żołnierza i w miejscu ostatniego spoczynku porucznika Jarockiego złożono kwiaty i oddano cześć pamięci bohaterów. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta wraz z wiceburmistrzem Waldemarem Wawrzyniakiem, Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic z przewodniczącym Grzegorzem Burczą, Związek Sybiraków, Komenda Powiatowa Policji, NSZZ Solidarność Gryfice, Gimnazjum Nr 1, kapitan żeglugi wielkiej Waldemar Jaworowski, ksiądz Ireneusz Pastryk, oraz liczni mieszkańcy.
Podkreślano istotę pielęgnowania pamięci o żołnierzach, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość. Odczytano również wspomnienie o bohaterze zapisane przez Wojciecha Jarząba. Na zakończenie uroczystości ułożono ze zniczy symbol Polski Walczącej.

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*