Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:5 czerwca 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Kira, Bonifacy, Waleria
A+ A A-

GRYFICZANIE PAMIĘTAJĄ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

Jest tylko jedna taka świata strona, gdzie coś, co nie istnieje – wciąż o pomstę woła- pisał Jacek Kaczmarski. Pierwszy dzień marca jest od niedawna Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku na gryfickim cmentarzu i w Gimnazjum Nr 1 odbyły się oficjalne uroczystości z tej okazji.

Mieszkańcy pamiętają o przeszłości Gryfic. Spoczywa tu wielu bohaterów anonimowych, ale i tych znanych z imienia. Jest wśród nich również człowiek, dla którego honor ojczyzny był najwyższą wartością. Porucznik Józef Jarocki, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Gryficach, jeden z ostatnich żołnierzy AK na naszym terenie, odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza” i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość 1939-1945. Zmarł 17 maja 2011 i został pochowany na cmentarzu komunalnym żegnany przez licznych mieszkańców. Jak mówił o sobie: wstąpienie do AK nie było moim obowiązkiem, było dla mnie zaszczytem. Przy grobie nieznanego żołnierza i w miejscu ostatniego spoczynku porucznika Jarockiego złożono kwiaty i oddano cześć pamięci bohaterów. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta wraz z wiceburmistrzem Waldemarem Wawrzyniakiem, Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic z przewodniczącym Grzegorzem Burczą, Związek Sybiraków, Komenda Powiatowa Policji, NSZZ Solidarność Gryfice, Gimnazjum Nr 1, kapitan żeglugi wielkiej Waldemar Jaworowski, ksiądz Ireneusz Pastryk, oraz liczni mieszkańcy.
Podkreślano istotę pielęgnowania pamięci o żołnierzach, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość. Odczytano również wspomnienie o bohaterze zapisane przez Wojciecha Jarząba. Na zakończenie uroczystości ułożono ze zniczy symbol Polski Walczącej.

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk