Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:22 sierpnia 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Maria, Cezary, Tymoteusz
A+ A A-

ALKOHOL ZA KIEROWNICĄ- NIE ZGADZAM SIĘ!

Okres wakacyjny to niestety czas, w którym dochodzi do wielu wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. W odpowiedzi na to Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego, w partnerstwie z Zachodniopomorską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, rozpoczął kampanię społeczną propagującą trzeźwość podczas prowadzenia pojazdów.

Kampania zakłada oddziaływanie na nietrzeźwych kierowców poprzez inne osoby, mogące mieć wpływ na ich decyzję o włączeniu się do ruchu i mogące temu zapobiec. Przyjęto założenie, że postawa osób towarzyszących może mieć wpływ na pijanych kolegów, przyjaciół, partnerów, którzy lekkomyślnie, bez zastanowienia, bezrozumnie podejmują decyzję o kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwym. Sytuacje takie mają często miejsce podczas imprez, spotkań towarzyskich czy rodzinnych – wskazuje na to zwiększona częstotliwość wypadków podczas weekendów. Kampania rozpoczęła się pod koniec czerwca 2014 r. i będzie trwała przez okres wakacyjny na terenie Pomorza Zachodniego.

W ramach kampanii w Internecie pojawił się spot wideo w formie viralu, który zawiera przekaz "Pomimo, że jesteś młody, brak odpowiedzialnego zachowania, asertywnej reakcji może sprowadzić na Ciebie czy osoby w Twoim otoczeniu śmierć". Stworzony został także specjalny profil fan page na portalu Facebook pod adresem www.facebook.com/alkoholzakierownica. Będą tam przekazywane informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wpływu alkoholu na kierowcę, konsekwencji karnych, sposobów interwencji oraz dobrych praktyk asertywnego zachowania. Kolejnymi narzędziami kampanii są plakaty, które we współpracy z samorządami eksponowane będą m.in. w zachodniopomorskich klubach i dyskotekach. Na dystrybutorach 30 stacji benzynowych w regionie pojawiły się specjalne naklejki z hasłem „Alkohol za kierownicą – nie zgadzam się!”.

 

Facebook: www.facebook.com/alkoholzakierownica

 

Klip wideo: https://www.youtube.com/watch?v=pEnKdsvk_O4

 

1. Opis kampanii – założenia

W ramach realizacji zadań Samorządu Województwa w roku 2014 przygotowano do realizacji kolejną kampanię dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z uwagi na ilość kampanii i przekazów kierowanych bezpośrednio do kierowców rozszerzono grupę docelową i przeprowadzono działania relacyjne (wpływanie na kierowców poprzez inne osoby). Osoby towarzyszące mogą mieć duży wpływ na pijanych kolegów, przyjaciół, partnerów, którzy lekkomyślnie, bez zastanowienia, bezrozumnie podejmują decyzję o kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwym. Sytuacje takie mają często miejsce podczas imprez, spotkań towarzyskich, rodzinnych – wskazuje na to zwiększona częstotliwość wypadków podczas weekendów.

 

2. Adresaci kampanii

Kampania społeczna nie będzie skierowana bezpośrednio do kierowców, ale do osób towarzyszących, mających wpływ na decyzję nietrzeźwego kierowcy o włączeniu się do ruchu i mogących temu zapobiec. Ponieważ najczęstszymi nietrzeźwymi sprawcami wypadków są młodzi kierowcy, kampania skierowana będzie do ich rówieśników, ponieważ to oni najczęściej towarzyszą pijanym kierowcom oraz padają ofiarami powodowanych przez nich wypadków, jako pasażerowie.  

 

3. Cele kampanii

Kampania powinna spowodować zahamowanie przyzwolenia społecznego i braku reakcji na podejmowanie udziału w ruchu drogowym przez nietrzeźwych. Kampania będzie miała na celu podniesienie świadomości oraz poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo na drodze w przypadku udzielenia zezwolenia lub braku reakcji na prowadzenie pojazdu przez osobę będącą pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

 

4. Czas realizacji

Kampania rozpocznie się pod koniec czerwca 2014, będzie trwała przez okres wakacyjny i będzie miała zasięg wojewódzki.

 

5. Patron kampanii

Patronem kampanii jest Zachodniopomorska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

6. Narzędzia kampanii

Główne narzędzia kampanii to:

  • klip wideo

Przygotowując kreację na spot wideo przyjęto iż historia, która przytrafi się naszym uczestnikom musi być idealnym odwzorowaniem sytuacji, która mogłaby wydarzyć się w rzeczywistości. Ten sam sposób zachowywania, mówienia, ubierania. Potraktowano brak asertywności w tej sytuacji jako zjawisko społeczne i podjęto próbę dotarcia do młodych ludzi z komunikatem "Pomimo, że jesteś młody, brak odpowiedzialnego zachowania, asertywnej reakcji może sprowadzić na Ciebie czy osoby w Twoim otoczeniu śmierć".

Klip wideo, niosący silny przekaz emocjonalny, będzie rozsyłany jako filmik krążący wśród użytkowników sieci internetowej. 

  • plakat

Plakaty promujące kampanię zawiera kadr z klipu wideo oraz hasło kampanii „Alkohol za kierownicą – nie zgadzam się!”. Plakaty zostaną przesłane do każdej gminy województwa zachodniopomorskiego. Eksponowane będą w m.in. klubach i dyskotekach.

  • naklejki na dystrybutory paliwa na stacjach benzynowych

Grafiki zamontowane na dystrybutorach paliwa zawierają hasło kampanii „Alkohol za kierownicą – nie zgadzam się!”. Grafiki na dystrybutorach umieszczone zostaną na 30 stacjach benzynowych sieci Statoil i ORLEN w województwie.

  • fanpage na Facebook

Na portalu przekazywane będą informacje dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Regularnie emitowane będą informacje nt. m.in. wpływu alkoholu na kierowcę, konsekwencji karnych, sposobów interwencji oraz dobrych praktyk asertywnego zachowania.

 

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk