Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:22 kwietnia 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz
A+ A A-

NA POKRYCIE KOSZTÓW. POŻYCZKI BGK DLA SAMORZĄDÓW I LOKALNYCH GRUP DZIAŁANIA

BGK uruchomił pożyczki dla samorządów i lokalnych grup działania. W latach 2014-2020 pojawia się kolejna szansa na wykorzystanie środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020).

Jednostki samorządu terytorialnego (gminy, związki międzygminne, powiaty, związki powiatów) oraz lokalne grupy działania mogą uzyskać wsparcie z budżetu państwa na finansowanie kosztów kwalifikowalnych swoich projektów.

Od 20 lipca 2016 r. jst i lokalne grupy działania mogą składać w oddziałach Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o pożyczkę na wyprzedzające finansowanie w ramach PROW 2014-2020. Dzięki pożyczkom wiele samorządów będzie mogło szybciej rozpocząć realizację projektów unijnych, nie czekając na refundację środków. Wartość wsparcia na działania, w ramach których będą udzielane pożyczki, przewidywana jest na ponad 1,2 mld euro.

Warunki pożyczek w BGK to m.in.:
- preferencyjne oprocentowanie (WIBOR 3M), które w III kwartale 2016 r. wynosi 0,43 proc.;
- niska prowizja stanowiąca 0,1 proc. kwoty udzielonej pożyczki;
- brak konieczności przeprowadzenia przetargu.

W zależności od kategorii projektu, pożyczki mogą sięgnąć kwoty 3 mln zł (działanie polegające na budowie lub modernizacji dróg lokalnych) lub 2 mln zł (gospodarka wodno-ściekowa). Ważne, aby finansowanie nie przekroczyło 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu. W przypadku lokalnych grup działania realizujących projekty grantowe pożyczka nie może być większa niż 300 tys. zł.

Pożyczki udzielane jst mogą wesprzeć projekty na obszarach wiejskich polegające między innymi na:
- budowie i remoncie dróg, domów kultury, targowisk oraz parków;
- ochronie zabytków;
- kształceniu zawodowym;
- korzystaniu z usług doradczych.

Bank Gospodarstwa Krajowego specjalizuje się w obsłudze programów wspierających dystrybucję środków unijnych. W ramach PROW 2007-2013 BGK zawarł umowy pożyczkowe o łącznej wartości przeszło 3 mld zł. Dzięki temu samorządy i lokalne grupy działania na terenach wiejskich wykonały ponad 5 tysięcy potrzebnych inwestycji – powstały sieci wodociągowe, przydomowe oczyszczalnie ścieków i targowiska, odnowiono zabytkowe parki, utworzono wiejskie centra kultury i obiekty sportowe.

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*