Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 kwietnia 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena
A+ A A-

EUROPEJSKIE GMINY I MIASTA MOGĄ UBIEGAĆ SIĘ O NAGRODĘ EUROPY

Nagroda Europy ma na celu umacnianie więzi między wszystkimi obywatelami Europy, a także promowanie idei europejskiej. Została ustanowiona przez Komitet Ministrów Rady Europy w 1955 r. i przyznawana jest miastom lub gminom za współpracę zagraniczną prowadzoną w ramach umów bliźniaczych oraz organizację wydarzeń o tematyce europejskiej. Każdego roku Rada Europy przyznaje trzy trofea, o które jednostki starają się kolejno – zaczynając od Dyplomu Europejskiego, poprzez Flagę Honorową i Odznakę Honorową, aż po nagrodę główną – Nagrodę Europy.

Dyplom Europejski

Stanowi pierwszy krok do uzyskania Nagrody Europy. Dyplom Europejski jest wręczany prezydentowi/burmistrzowi miasta (gminy) w trakcie oficjalnej ceremonii, która odbywa się w Pałacu Europy w Strasburgu (Francja) podczas czerwcowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego. Na Dyplomie widnieje nazwa miasta (gminy) oraz data przyznania wyróżnienia. Rada Europy przyznaje około dwudziestu dyplomów każdego roku.

Flaga Honorowa

Uzyskanie Flagi Honorowej jest warunkiem przyznania kolejnych trofeów – Odznaki Honorowej oraz Nagrody Europy. Nagrodzone miasto (gmina) otrzymuje haftowaną i zdobioną pozłacanymi frędzlami flagę od jednego z członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podczas uroczystości gromadzącej mieszkańców. Każdego roku przyznaje się około dwudziestu Flag Honorowych.

Odznaka Honorowa

Mosiężna statuetka, na której oprócz symboli europejskich widnieje data przyznania odznaki i nazwa miasta (gminy). Jest wręczana odznaczonemu miastu (gminie) przez członka Zgromadzenia Parlamentarnego podczas oficjalnej uroczystości, na którą są zapraszani wszyscy mieszkańcy. Rocznie przyznaje się około dziesięciu Odznak.

Nagroda Europy

Główny cel. Nagroda Europy to najwyższe z czterech przyznawanych trofeów. Każdego roku otrzymuje ją jedno lub dwa miasta (gminy) posiadające już Flagę i Odznakę Honorową. Zwycięzca otrzymuje przechodnie trofeum (na okres jednego roku), medal z brązu, pergaminowy list uznania oraz stypendium przeznaczone na podróż po Europie dla młodzieży wywodzącej się z nagrodzonego miasta lub gminy. Nagroda jest wręczana przez Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podczas „Dnia Europejskiego” organizowanego przez nagrodzone miasto lub gminę.

Wyboru laureatów dokonuje Komisja do Spraw Społecznych, Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europu – a dokładniej jej Podkomisja do spraw Nagrody Europy.

 

Kto może ubiegać się o Nagrodę?

Wnioski mogą być składane przez najwyższego rangą przedstawiciela miasta (gminy) z kraju członkowskiego Rady Europy, które zawarły porozumienia bliźniacze z miastami z innych krajów oraz podejmują szerokie działania na rzecz rozwijania stosunków z ich europejskimi partnerami

 

Kandydatura musi być zgłoszona poprzez wypełnienie przez najwyższego rangą urzędnika - burmistrza lub innego przedstawiciela miasta (gminy) formularza zgłoszeniowego drogą elektroniczną.

 

Ostateczny termin mija 15 stycznia 2017 r.

 

Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.

 

Każdy formularz zgłoszeniowy powinien zawierać:

 

  • list prezydenta/burmistrza z oficjalnym nagłówkiem i podpisem burmistrza w formacie PDF o maksymalnym rozmiarze 1 Mb, na 2 stronach, w formacie PDF;

  • plik aplikacyjny i załączniki w formacie PDF o maksymalnym rozmiarze 5 Mb i na maks. 15 stron na plik. W pliku aplikacyjnym należy umieścić sprawozdanie z działalności miasta biorąc pod uwagę kwestionariusz dla miast (gmin) ubiegających się o nagrodę (szczegóły poniżej). Wnioskodawca powinien odpowiedzieć na 9 pytań. Załączniki powinny zawierać artykuły i informacje prasowe ilustrujące działania wymienione we wniosku.

 

Podkomisja do spraw Nagrody Europy (składająca się z członków Zgromadzenia Parlamentarnego) bada wnioski w marcu/kwietniu i przedstawia swój wybór do zatwierdzenia Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju Środowiska, Rolnictwa oraz Spraw Lokalnych i Regionalnych.

 

Nagrodzone miasta (gminy) są informowane faksem. Listowne potwierdzenie wraz z propozycjami zorganizowania ceremonii wręczenia nagrody są przesyłane kilka dni później.

Więcej informacji:

http://website-pace.net/web/apce/the-europe-prize

W kwestii pytań prosimy kontaktować się z Agnieszką Wieczorek z Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*