Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:17 lutego 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz
A+ A A-

KONKURS LECHSTARTER

Program grantów pozytywnie zmieniających polskie miasta

Wystartował program LECHSTARTER – akcja społeczna, mająca na celu inspirowanie mieszkańców polskich miast do wprowadzenia pozytywnych zmian w miejskim otoczeniu. Pomysły m.in. z obszaru estetyzacji i zazieleniania miast, tworzenia przestrzeni jednoczących mieszkańców oraz nowych technologii służących mieszkańcom można zgłaszać do 4 kwietnia na stronie www.urbanforms.org/lechstarter.

Wszyscy chcielibyśmy, żeby żyło się w nich lepiej, ładniej, wygodniej – po prostu fajniej. Dlatego Leszek Chmielewski przygotował aż 1 mln zł na projekty, które zmienią wygląd i usprawnią funkcjonowanie polskich miast. Zwycięzców poznamy w czerwcu. Organizatorem akcji jest marka Lech Premium.

Miasta to doskonałe miejsca do aktywnego, pełnego energii i różnorodności, wymagającego życia. Jednak zawsze mogłoby się w nich żyć lepiej – efektywniej, wygodniej, w sposób bardziej świadomy i zrównoważony. Dlatego powstał LECHSTARTER. Jest to program, który przypomina, że kreatywność, nietuzinkowość i otwarte umysły mieszkańców miast mogą być zapalnikiem do pozytywnych zmian w najbliższym otoczeniu.

W programie LECHSTARTER odwołujemy się do potencjału, jaki tkwi w społecznościach lokalnych. Każdy z nas jest żywo zainteresowany tym, aby w jego najbliższej okolicy było ładnie, żeby żyło się wygodnie. Pewnie wielu z nas ma pomysły na to, co można by w najbliższym otoczeniu zmienić. LECHSTARTER pozwala je zrealizować. Zależy nam na tym, aby mobilizować społeczności lokalne, ponieważ jesteśmy przekonani, że tak jak Leszek Chmielewski pozytywnie wpływa na poznanych ludzi, tak mieszkańcy naszych miast mogą wpływać na siebie nawzajem i motywować do działania – mówi Karolina Hasińska, przedstawiciel Lecha Premium, organizatora programu LECHSTARTER.

Jak działa LECHSTARTER?

W akcji LECHSTARTER na realizację projektów zostanie przeznaczonych aż milion złotych. Do zdobycia jest 5 grantów o wartości 100 tysięcy złotych każdy oraz 20 mikrograntów o wartości 25 tysięcy każdy.

Zgłaszanie projektów

Propozycje projektów może zgłaszać każda organizacja, fundacja, ruch miejski, wspólnota lub inny podmiot mający osobowość prawną. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.urbanforms.org/lechstarter.

Pomysły powinny dotyczyć jednego z czterech wskazanych obszarów tematycznych:

  • Zazielenianie – tworzenie obszarów zielonych w mieście
  • Zmieniamy na ładne – renowacja lub adaptacja nieatrakcyjnych czy zaniedbanych obiektów w mieście
  • Łączymy ludzi - tworzenie przestrzeni społecznych, miejsc spotkań społeczności
  • Promujemy technologie – rozwijanie nowoczesnych technologii służących podnoszeniu jakości życia w miastach

Dla wszystkich, którzy mają pomysł, ale nie są częścią organizacji pozarządowej, sformalizowanego ruchu miejskiego czy podmiotu prawnego w innej formie, została przewidziana możliwość poinformowania o programie tego typu podmiotów znajdujących się w najbliższej okolicy.

Na stronie w zakładce Szukaj Organizacji znajduje się link do największej w Polsce bazy organizacji pozarządowych. Wystarczy znaleźć organizację i przekonać ją do podjęcia się realizacji oraz zgłoszenia indywidualnego pomysłu. Aby ułatwić zmobilizowanie NGOs, na stronie znajduje się również zestaw materiałów promocyjnych informujących o akcji. Zgłoszenia można wysyłać do 4 kwietnia.

Weryfikacja i ocena zgłoszeń

W kolejnym etapie, po pomyślnym przejściu weryfikacji formalnej, zgłoszone projekty podlegają ocenie jury. Jego skład stanowi zespół ekspertów od funkcjonalności i estetyki miejskiej oraz nowych technologii. Są to: Teresa Latuszewska-Syrda (Fundacja Urban Forms), Grzegorz Marczak (Antyweb.pl), Grzegorz Młynarski (Kwiatki Bratki) oraz Filip Springer (reportażysta i fotograf). Jury, kierując się kryterium kreatywności, oryginalności, atrakcyjności, powszechnej dostępności oraz możliwie najszerszego zakresu oddziaływania i stopnia pożyteczności dla społeczności lokalnych, dokona oceny jakości zgłoszonych wniosków i zadecyduje o dopuszczeniu projektów spełniających te wymogi do etapu głosowania.

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk