Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Atrakcje regionu
Bankomaty
Biura podróży
Kawiarnie
Kajaki
Legendy
Miejsca noclegowe
Restauracje
Rozkład jazdy
Ścieżki rowerowe
Warto zobaczyć
Wędkarstwo
 Najstarsze zapisy miasta są niejednolite i pochodzą z z XIII w . Z roku 1264 zachował się najstarszy zapis Griphemberch, natomiast z roku 1277 – Gryphemberge. Z kolei, na najstarszej i najbardziej dokładnej mapie Księstwa Pomorskiego – Eilharda Lubinusa z roku 1618 nad Rega zapisane jest literami : Griffenberge. Kolejne zapisy nazwy miasta , Az do roku 1945 brzmią: Greifenberg. Należy zaznaczyć nazwę Grefenberg nadano także dwu innym miejscowościom, które do dnia dzisiejszego znajdują się na terenie Niemiec:
Greifenberg w Bawarii przy trasie Landsberg – Munchen ( Monachium ), 2. Greifenberg – w dawnej NRD w  pobliżu większych miejscowości Schwedt i Prenzlau.
W związku z powtarzającymi się kilkoma miejscowościami na terenie Niemiec, do nazwy Greifenberg (dzisiejszych Gryfic ) dodawano Pommern (Grei fenberg In Pommern.) W tej ostatnie nazwie niemieckiej : Greifenberg można wyróżnić dwa człony wyrazowe:
1. Greif ( en ) lub łac. Gryphus, gr.Gryps – tj.gryf, twór fantastyczny o ciele lwa. o skrzydłach i głowie orła, znany w rzeźbie babilońskiej, egipskiej, greckiej i rzymskiej, później rozpowszechniony jako znak herbowy książąt pomorskich.
2. Berg (niem.) czyli góra
Zatem nazwa Greifenberg to zbliżona polska: Gryfia Góra. Zaraz po wojnie , w roku 1945, kiedy miasto zasiedlone było przez Polaków, miejscowość Greifenberg miała nazwy przejściowe: Zagórze i Gryfitów nad Rega. Następnie, kiedy komisja URM przywracała miejscowościom nazwy słowiańskie, z dawnej nazwy niemieckiej

Greifenberg przyjęto człon pierwszy tj. Greif (gryf) i dodano cząstkę ice. Tego rodzaju nazwy spotykamy dość często w Polsce południowej i zachodniej (Cieplice Skierniewice, Biskupice, Sycewice). Miasto Gryfice ma zatem nazwę patronimiczną, zakończoną na –ice. W atlasie nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej ks. Stanisława Kozierowskiego wyd. w Poznaniu w roku 1934, nie znajdujemy nazwy Gryfice. Są natomiast nazwy sąsiednich miast: Płoty i Trzebiatów. Wniosek nasuwa się jeden: Gryfice to nazwa miasta młoda początek swój bierze od roku 1946, mimo że miastu nad Rega w tym roku stuknęło co najmniej 730 lat.