Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Atrakcje regionu
Bankomaty
Biura podróży
Kawiarnie
Kajaki
Legendy
Miejsca noclegowe
Restauracje
Rozkład jazdy
Ścieżki rowerowe
Warto zobaczyć
Wędkarstwo
 

Kaplica Świętego Jerzego. Usytuowana w obrębie murów cmentarnych. Zbudowaną ją w XV w. w stylu gotyckim z licowanej cegły w układzie salowym, z wyodrębnionym przez nieznaczne zwężenie pięciobokiem zamknięcia prezbiterialnego. Wnętrze proste, nakryte dwoma drewnianymi emporami po bokach. W ścianach znajdują się segmentowe wnęki, oraz okna o wnękach proflowanych. Fasada zwieńczona prostym szczytem tworzy pole podzielone pionowo siedmioma wysokimi blendami ostrołukowymi. Mury miejskie i fortyfikacje. Budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku i kontynuowano w wieku XIV. W wieku XIX, kiedy średniowieczne fortyfikacje stały się nieprzydatne rozpoczęto ich rozbiórkę. Obecnie z pierwotnego stanu pozostały dwie bramy, baszta prochowa oraz śladowe ilości murów obronnych. W ramach prac rewitalizacyjnych w 2006 roku rozpoczną się prace nad ich odbudową.

Baszta Prochowa. Usytuowana została w północno - wschodnim narożu dawnych obwarowań tuz przy rzece spełniała rolę wieży strzelniczej. Zbudowana została w XV wieku w stylu gotyckim, murowana, licowaną cegłą w wiązaniu gotyckim. Baszta stanowi dwa jednakowej wysokości cylindry. Dolny szerszy posiada w górnej części lico w przeważającej mierze wymienione i uzupełnione. Zwieńczeniem baszty jest punkt widokowy zbudowany w trakcie renowacji zabytku w 2006 roku. Kościół Mariacki w Gryficach. Początki budowy datowane są na przełom XIII i XIV w. Zbudowany w stylu gotyckim. Obecny kształt świątyni powstał po pożarze w XVII. Do roku 1534 świątynia była wykorzystywana przez kościół rzymsko-katolicki następnie stała się własnością kościoła luterańskiego. W 1732 roku zamontowano nowe organy, a w drugiej połowie XVIII wieku zainstalowano ambonę, którą wykorzystuje się do dnia dzisiejszego. W 1909-1910 roku, gdy w trakcie prac restauratorskich zmieniono kształt sklepienia opierając go o szkielet krzyżowo - żebrowy.

Brama  Kamienna, nazywana Młyńską, położona u północnego wylotu drogi do Trzebiatowa. Wzmiankę o niej możemy już odnaleźć już 1333 roku. W wyniku pożaru, który strawił również znaczną część miasta w trakcie odbudowy, do pierwotnej bryły dodano elementy renesansowe m.in. gzymsy szczyty i pilastry. Powstała również tarcza zegarowa umiejscowiona od strony miasta oraz okno o rustikowym obramowaniem. Obecnie Brama Kamienna w wyniku prac remontowych nabrała nowego blasku zaś władze miejski stworzyły w niej 7 pokojowy (16 osobowy) hotel wraz z salą konferencyjną.

 

Brama Wysoka usytuowana  przy południowym wylocie z Gryfic na rozwidleniu dróg do Kamienia Pomorskiego, Stargardu Szczecińskiego, Nowogardu i Szczecina. W zapiskach historycznych nazywana była również Kamieńską, Nowogardzką albo Szczecińską. Istniała już w roku 1300. W wyniku przebudowy w XV w związanej z pożarem brama uzyskała smukłą sylwetkę zwieńczoną od północy i południa dwoma szczytami zmieniając również nazwę na Wysoką. Obecnie po remoncie zabytek pełni rolę muzeum miejskiego wraz z galerią sztuki.Muzeum kolei wąskotorowej. Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych w Gryficach to muzeum i skansen kolei wąskotorowych Pomorza Zachodniego. Zbiory skansenu obejmują przede wszystkim kilkanaście parowozów wąskotorowych o szerokości toru 1000mm, a także kilka innych pojazdów trakcyjnych i wagonów.