Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:18 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/galerie.11kotkow.10891507_409068295922585_5263339580287993859_ngk-is-96.jpglink
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/legimi gryficegk-is-96.jpglink
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/galerie.11listopada.ulotka gazety 2gk-is-96.jpglink
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/galerie.LACZWARTKI.prod.ceidg.gov.plgk-is-96.jpglink
«
»
Loading…
A+ A A-

C8H11N. ROZMOWY O WZORZE NA MIŁOŚĆ Z POPULARNĄ PISARKĄ

Monika Sawicka, bo o niej mowa, jest autorką bestsellerowych  powieści, takich jak Kruchość porcelany, Gra wstępna, Serwantka, Mimo wszystko, Siedem kolorów tęczy. Gryficzanom, którzy 22.  marca przyszli się z nią spotkać opowiadała o miłości, pojęciu szczęścia,  swojej fundacji i, czym szczególnie ujęła publiczność, swoim życiu prywatnym.

Blondynka  za kierownicą            

Weszła do  sali z uśmiechem, czerwoną torebką w ręce, na niebotycznie wysokich butach w  tym samym kolorze. W pierwszych słowach żartowała ze swoich wątpliwych  umiejętności kierowcy i platyny na głowie: Kolor włosów zobowiązuje. Jadąc  tutaj pogubiłam się ze trzy razy, zjeżdżając z autostrady. Kobieta szczera,  otwarta, mówiąca dużo, ale lekko i ciekawie. Nie od razu zaczęła o książkach.  Kontynuując temat drogowy wyjaśniła, jak to się dzieje, że mężczyźni są  lepszymi kierowcami i dlaczego ona sama, jadąc na zakupy nie parkuje pod marketem,  pod którym nie ma trzech wolnych miejsc obok siebie. Mężczyźni są lepszymi  analitykami, mniejsza część ich mózgu odpowiada za emocje. U nas jest dokładnie  odwrotnie- mówiła.

Wojna  płci            

Audytorium  było bardzo zaangażowane w dyskusję. Odpowiadano na zagadki, zadawano pytania.  Atmosfera żartu w psychologicznej debacie utrzymywała się. I co może dziwić,  również mężczyźni byli aktywni, co spotkało się z aprobatą gościa: Pan ma  taką minę, że ja już się boję –   podejmowała rozmowę.            

Swoje  zainteresowania psychologią przełożyła na język prosty, czasem kontrowersyjny,  ironizujący, zabawny. Zwracając się do pań wyjaśniała skąd taka przepaść między  męskim a  kobiecym punktem widzenia: My  mówimy, bo to nam sprawia przyjemność. Mówimy dużo, nie zawsze o czymś ważnym.  Mężczyźni mówią tylko wtedy, gdy mają coś do przekazania. Posługiwała się  przy tym mnóstwem przykładów, nie wyłączając sytuacji intymnych i  niecenzuralnych, ale inteligentnie dobranych cytatów. Zgromadzeni odbierali to  z ogromną sympatią, reagując głośnym śmiechem, co widać na zdjęciach. No, bo  jak się nie uśmiechnąć słysząc takie porównanie: On potraf skupić się na  maksymalnie jednej rzeczy naraz i to nie jest jego wina. Tak było od zawsze.  Kiedyś siedział przed jaskinią i patrzył w ogień, a dziś gapi się w telewizor.  I żadna sukienka nie zwróci jego uwagi.

Wzór na  miłość            

Wszyscy  jesteśmy w pewnym momencie swojego życia naćpani. Tym narkotykiem jest miłość.  C8H11N. Fenyloetyloamina, pochodna amfetaminy, wytwarza się w naszym mózgu  kiedy jesteśmy zakochani. Ten stan trwa mniej-więcej od 4 miesięcy do 4 lat. A  co potem?- zapytała retorycznie pisarka, robiąc tym samym wstęp do bardziej  poważnej części swojego wystąpienia.            

Mówiła o  własnych trudnych doświadczeniach w związku, cierpieniach, jakie obserwuje  odwiedzając szpital onkologiczny dla dzieci ze swoją fundacją i niezwykłych,  tragicznych doświadczeniach. Wyjaśniła, skąd wzięła się jej, wytatuowana na  ręku filozofia: czas nie czeka na nikogo.            

Pozostawiła  nas z refleksją. Wszystko w życiu dzieje się po coś. Każdy człowiek na swojej  drodze spotyka ludzi i sytuacje, które go kształtują. Nie warto z góry zakładać  przegranej, bo to my tworzymy rzeczywistość i tylko od nas zależy nasze życie.  A szczęście jest pojęciem względnym. Czasem go nie dostrzegamy, a mamy go o  wiele więcej niż inni. I właśnie o tym są jej książki.

Projekt sfinansowany jest przez  dyskusyjny klub książki i objęty patronatem ministra kultury i dziedzictwa  narodowego.

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*