Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/gryfice/public_html/gryfice.eu/images/sybiracy
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/sybiracy


Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:22 lutego 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/galerie.11kotkow.10891507_409068295922585_5263339580287993859_ngk-is-96.jpglink
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/legimi gryficegk-is-96.jpglink
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/galerie.11listopada.ulotka gazety 2gk-is-96.jpglink
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/galerie.LACZWARTKI.prod.ceidg.gov.plgk-is-96.jpglink
«
»
Loading…
A+ A A-

"OJCZYZNA MOJA WOLNA..." ALE PAMIĘĆ PRZEPEŁNIONA

Nie mieliśmy żadnych wątpliwości. To był dla nas jeden z najbardziej wzruszających dni w powojennej historii gryfickiego regionu. Choć czas w polityce międzynarodowej jest znów szczególnie trudny spotkaliśmy się z ludźmi, dla których syberyjska trauma nigdy się nie skończy, bo tam na zawsze pozostali ich najbliżsi. W Światowym Dniu Sybiraka mogliśmy jednak być obok rodzin, okazać swój szacunek i współtworzyć żywy pomnik pamięci. 

W naszym społeczeństwie żyją ludzie, którzy zupełnie inaczej, niż pozostali reagują na każdą wiadomość o kolejnym zagrożeniu militarnym. Im o wiele bardziej drży serce pamiętające rany zadane kiedyś przez wroga ze wschodu. Ich życie zdominowane jest przez przeszłość, która ukształtowała światopogląd, ale i cenne wartości. Dziś to oni, uszlachetnieni przez swoje cierpienie poruszają nasze serca i zadziwiająco silnie wpływają na młodzież urastając do rangi autorytetu. My, jednostki samorządowe, rozumiejąc ich priorytety możemy przyczynić się do tworzenia unikalnej więzi międzypokoleniowej, na której opiera się społeczeństwo obywatelskie – fundament demokracji. Każdy gryficzanin ma świadomość, jak wielkie znaczenie ma ten pierwiastek w obecnej rzeczywistości.

 

Nasi wspólni bohaterowie - nasz wspólny budżet – nasze wspólne miejsce pamięci

Jak wielokrotnie podkreślał burmistrz najlepszym rozwiązaniem na racjonalne wydatkowanie finansów gminnych jest wdrożenie działu budżetu obywatelskiego. Jego pierwsze przejawy to między innymi odpowiedź na takie sugestie, z jakimi mieliśmy do czynienia przy okazji spotkań ze społecznością sybiracką. To Ci ludzie byli pomysłodawcami powstania konkretnych śladów bolesnej historii w naszym mieście. Gmina, ani żaden inny samorząd nie powinien samodzielnie decydować o inwestycjach, dlatego i w tym przypadku naszą zasługą była jedynie opinia formalna. Pomożemy na tyle, na ile będziemy tylko mogli – powiedział mi burmistrz. - dziękowała w imieniu Związku Jadwiga Milczarczyk. Ale to nie samorządowcom należą się podziękowania. To starania rodzin, historyków i harcerzy gryfickich, którzy włożyli ogrom zaangażowania w ustalenie tożsamości bohaterów zostały zwieńczone powstaniem przepięknej płaskorzeźby Matki Sybiraczki i tablicą pamięci przy Pomniku Sybiraka na cmentarzu komunalnym. Porządkując i czyszcząc pomnik na tę uroczystość gmina wypełniła jedynie swoje zadania statutowe.

 

Łzy i wspomnienia

Nie wszyscy prawdziwi bohaterowie noszą dziś karabiny i przelewają młodą krew za granicami Polski. Część z nich spokojnie żyje między nami i spaceruje po gryfickich parkach na bohaterskiej emeryturze. Na co dzień skromni, starsi ludzie w szarych płaszczach. Dopiero w środę stanęli pośrodku placu, otoczeni mieszkańcami, którzy wielkimi brawami okazali im swoją wdzięczność. Wielu tych najmłodszych zapewne po raz pierwszy w życiu zdało sobie sprawę kim są ludzie, których wielkie, polskie serca docenił sam prezydent. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali Edward Nowak i Józef Czekan. Druga część środowej uroczystości była mniej podniosła, ale wywołała jeszcze większe emocje. Dzięki rekonstrukcji wydarzeń przygotowanej przez GRH Nałęcz 14 pułku piechoty 1 Armii Wojska Polskiego na nowo odżyły wszystkie obrazy z 17 września 1939: O godzinie szóstej wstaję ja i mój młodszy brat. Rodzice już dawno wstali. Ojciec karmi zwierzęta w stajni, chlewie i oborze. Mama krząta się w kuchni, przygotowuje dla nas śniadanie. Poranna toaleta i już siedzimy przy stole. Jemy śniadanie nie przeczuwając nic złego. Dziś jest pogodnie, więc do szkoły będziemy jechać na nartach. W oddali spostrzegamy Romka, naszego stryjecznego brata. Biega szybko, następnie krzyczy coś wymachując ręką, następnie woła: Wracajcie szybko, wywożą nas!
Parę minut i już jesteśmy na podwórku. Okropny widok. Tato stoi pod ścianą z podniesionymi do góry rękami, a przy nim żołnierze NKWD z karabinem przygotowanym do strzału. W domu wszystko powyciągane, powywracane i poniszczone. Papiery podarte, zdjęcia rozsypane, dużo potłuczonych naczyń i rozrzuconych ubrań na podłodze. Obraz grozy. Całość, gdyby nie to, że ojciec stoi pod karabinem, przypominała mi miejsce po jakimś huraganie lub kataklizmie. Mama płacze, młodsza dziesięcioletnia siostrzyczka stoi pokornie, a moskal ją ubiera. Straszny tumult... (...)

 


{gallery}sybiracy{/gallery}

 

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*