Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:19 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/galerie.11kotkow.10891507_409068295922585_5263339580287993859_ngk-is-96.jpglink
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/legimi gryficegk-is-96.jpglink
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/galerie.11listopada.ulotka gazety 2gk-is-96.jpglink
http://gryfice.eu/modules/mod_image_show_gk4/cache/galerie.LACZWARTKI.prod.ceidg.gov.plgk-is-96.jpglink
«
»
Loading…
A+ A A-

FILM ALE NIE W KINIE, LEKCJA HISTORII ALE NIE W SZKOLE

26.02. o 17.00Miejska Biblioteka Publiczna gościła reżyser Joannę Pieciukiewicz, laureatkę międzynarodowych festiwali filmowych. Spotkanie odbyło się w Czytelni Głównej, a towarzyszyła mu projekcja filmu Honor Generała. Współorganizatorem tego wydarzenia było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Kim jest Generał? Stanisław Franciszek Sosabowski był dowódcą 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Brał udział w największej polskiej operacji powietrznodesantowej pod Driel w Holandii. Bohaterstwo naszych żołnierzy zostało jednak zakwestionowane, a Operacja Market-Garden przez wiele lat traktowana była przez źródła historyczne jako wielka przegrana niepokornego buntownika.


Co łączy katolicką organizację z historią? Prowadzący spotkanie, Bartłomiej Ilcewicz,  przedstawiciel szczecińskiego oddziału stowarzyszenia wyjaśnił, że taka edukacja społeczeństwa jest wpisana w ich misję, szczególnie propagowanie prawdy o przeszłych wydarzeniach i reakcja na fałszowanie historii.
            Również produkcja, którą mieliśmy okazję obejrzeć, jak mówi sama reżyser, pokazuje w jaki sposób historia była nie tyle zatajona, co wręcz przekłamywana. W krótkim wprowadzeniu opowiadała o tym, dlaczego zdecydowała się zająć sprawą generała Sosabowskiego. Mała miejscowość w Holandii związana z postacią bohatera, do której pojechała, zrobiła na niej ogromne wrażenie. Ten temat nas szczególnie zainteresował. W chwili prywatnej rozmowy poprosiliśmy o rozwinięcie wątku.
            Historię piszą zwycięzcy, czyli nie my. Pani Joanna chętnie podjęła rozmowę. Wyjaśniła, że miasteczko Driel jest bardzo małe. Podczas podróży do Holandii w 2007 roku, kiedy to już od dłuższego czasu interesowała się sprawą gen. Sosabowskiego, została uprzedzona, że koniecznie musi je odwiedzić. To, co tam zobaczyła pozwoliło jej głębiej zrozumieć historię i wydarzenia, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej. Z prawdziwą pasją opowiadała o tym, jak niezwykła atmosfera tam panuje. Co roku przyjeżdżają polskie delegacje i są przez miejscową ludność witani jak bohaterowie: Wieszane są flagi w oknach, składane kwiaty. Tam wszyscy wiedzą, że to są ich wyzwoliciele. Pomimo rozpropagowanej nieprawdy o wydarzeniach świadomość historyczna wśród tych osób jest bardzo duża. Historię piszą zwycięzcy, czyli nie my- zauważyła. Niektórzy poświęcili całe swoje życie, aby przywrócić tytułowy honor osobie generała. Wśród nich Joanna Pieciukiewicz wymieniła szczególnie siostrę Czerwonego Krzyża Cornelię Wilhelminę Marię Baltussen.
            W rok po tej podróży film był już gotowy. To, jak wiele emocji wzbudza jest zasługą zamieszczonych w nim komentarzy do wydarzeń i nieprzeciętnych wypowiedzi. Jedną z bardziej wstrząsających jest scena, w której pada pytanie o liczne, jednakowe nagrobki. A to...jacyś Polacy-zaskakuje odpowiedź. Wczorajsza frekwencja była dla organizatorów miłym zaskoczeniem. Tych z Państwa, którzy jeszcze nie widzieli filmu namawiamy do odrobienia tej lekcji.

Więcej w tej kategorii: SUKCES GRYFICKIEGO GIMNAZJALISTY »
© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*