Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:16 lipca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Maria, Stefan, Eustachy
A+ A A-

Kukań z miejscowościami Wołczyno i Krakowice

Członkowie Rady Sołeckiej

Imię i nazwisko sołtysa

Dane kontaktowe

1. Dawid Grzybowski

 

 

Agnieszka

KRASIŃSKA-BUŁHAK

 

 

tel. 691 237 343

 

 

2. Marian Młyński

3. Małgorzata Jaremko

4. Robert Bułhak

5. Magdalena Gołaszewska

 

HISTORIA

KUKAŃ

Wieś sołecka położona na pow. 388 ha. Do wsi można się dostać, skręcając w Zaleszczycach w kierunku Mechowa, a z kierunku Golczewa w stronę Mechowa. 6 marca 1945 zdobyta przez oddz. radz. 3A 1 FB i przekazana Polsce. W pobliżu wsi rzeczka Wołcza, która bierze swój początek z Jeziora Kołomąckiego. Układ wsi rzędowy (ulicówka), budynki rozłożone są po obu stronach głównej drogi. Przy wjeździe do wsi kapliczka Matki Boskiej zawsze otaczana troskliwą opieką mieszkańców wsi. Centrum Kukania – plac zabaw z miniboiskiem, miejsce, w którym mieszkańcy wsi organizują swoje środowiskowe imprezy. Tu także znajduje się świetlica, w której organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży, natomiast w niedziele odprawiane są nabożeństwa przez kapłana z parafii Mechowo. W latach 1947 – 1977 we wsi czynna była szkoła o 1 nauczycielu z klasami I-IV. Długoletnim nauczycielem i kierownikiem szkoły była Franciszka Mieczakowska. Budynek szkoły zaadaptowano na mieszkanie. Na wsi w 2010 r. było 27 budynków mieszk. Wieś posiada jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej.

NAZWA: poch. słow. od czasownika kukać, topogr., związana z występowaniem dużej liczby kukułek. Nie wykluczone, że może być nazwą osob., przezwiskową, dot. osoby mówiącej głosem podobnym do kukania, domniemanego założyciela kukania.

 

Źródło: Gryfice. Dzieje Miasta, praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Białeckiego, wyd. Urząd Miasta Gryfice, Uniwersytet Szczeciński, Oficyna Wydawnicza Archiwum Państwowego w Szczecinie „Dokument”; Szczecin 2013; s. 580.

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*