Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:25 stycznia 2020 roku  |  Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz
A+ A A-

Na wniosek Urzędu Stanu Cywilnego Miasta i Gminy w Gryficach, Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował Medalem „Za Długoletnie Pozycie Małżeńskie" 7 par, które przeżyły wspólnie 50 lat i obchodziły „Złote Gody". „Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie", to szczególne odznaczenie na które pracuje małżeństwo ponad 18 250 dni i nocy.

Czytaj dalej...

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt narodowych Polski. W bieżącym roku obchodzona jest 101 Rocznica odzyskania niepodległości. Upamiętnia ona wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli. Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru Polski. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka o niepodległość Polski trwała długo, aż w końcu, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość.

Czytaj dalej...

Dzień 1 listopad Kościół obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele przez odprawienie mszy świętej. Odbywa się ponadto uroczysta procesja na cmentarz i wspólna modlitwa nad grobami. W Polsce uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z ważniejszych świąt i ma wyjątkowy charakter. Tego dnia ludzie odwiedzają groby bliskich, Na znak pamięci o zmarłych na płytach nagrobnych zapalają znicze oraz składają okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów. Jest to dzień zadumy i refleksji nad przemijaniem. to czas kiedy przywołują w myślach Tych wszystkich którzy odeszli do wieczności.

Czytaj dalej...

Dzień 12 października jest symboliczną datą pamięci o czynie bojowym Polskich Sił Zbrojnych na froncie wschodnim. 76 lat temu, 12 października 1943 r. pod Lenino, rozpoczęła się krwawa bitwa pomiędzy polską 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w składzie sowieckiej 33 Armii a jednostkami nazistowskimi Wehrmachtu. Bitwa ta była pierwszym bojem Polskich Sił Zbrojnych utworzonych w ZSRR z inicjatywy Związku Patriotów Polskich. W czasie dwudniowych walk zginęło około 1500 żołnierzy niemieckich, 326 wzięto do niewoli, zdobyto m.in. 58 dział i moździerzy, oraz stracono 5 samolotów. Straty wśród Polaków wyniosły 512 zabitych lub zmarłych z powodu ran, 1776 rannych i 663 zaginionych.

Czytaj dalej...

VIII Rocznica sformowania 36 Dywizjonu Rakietowego OP.

W dniu 20 września 2019 r. odbyły się uroczyste obchody VIII rocznicy sformowania 36 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z pododdziałów rozformowanego 78 Pułku Rakietowego OP w strukturach 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Na pierwszego dowódcę 36 dr OP został wyznaczony ppłk mgr inż. Mariusz Zagdański, były szef szkolenia 78 PR OP.

Czytaj dalej...

W dniu 1 września 2019r. odbyły się patriotyczno rocznicowe uroczystości poświęcone Weteranom Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz uczczenia pamięci 80 rocznicy Kampanii Obronnej Polskich Sił Zbrojnych II Rzeczpospolitej Polskiej we wrześniu 1939 roku. W tym dniu Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli bohatersko na polach bitewnych.

Czytaj dalej...

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 2019.

Dzień 15 sierpnia to dzień szczególny dla każdego Żołnierza Wojska Polskiego, ponieważ nawiązuje on do najbardziej chlubnych tradycji i wydarzeń w dziejach polskiego oręża a szczególnie do wielkiego triumfu nad bolszewikami w walkach na przedpolach Warszawy w dniach 13 -15 sierpnia 1920 roku.

Czytaj dalej...

W dniu 25 lipca 2019r. w wieku 71 lat po długotrwałej chorobie odszedł od nas na wieczną wartę długoletni członek Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej WOPL w Koszalinie, wzorowy oficer Służb Technicznych 26 Brygady Rakietowej OP, odznaczony m.in. „Srebrnym Krzyżem Zasługi" ppłk Andrzej JARMURZEWSKI.

Czytaj dalej...

W dniu 03.04 2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Płotach odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru Oddziału Miejsko Gminnego Związku Kombatantów RP i BWP w Płotach przez Romualda Podmokły, wiceprezesa Oddziału Miejskiego Związku Kombatantów RP i BWP w Gryficach w ręce Wiesława Buchwał dyrektora ZSP im. Wincentego Witosa celem zachowania i dalszej opieki przez szkołę.

Czytaj dalej...

NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA 2019.

Dnia 8 maja, 2019r odbyła się patriotyczno-historyczna uroczystość upamiętniająca 74 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w Europie. W dniu 8 maja 1945 r. Niemcy III Rzeszy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1września 1939 r. wojnę.  Akt kapitulacji III Rzeszy zakończył najbardziej krwawy i tragiczny konflikt wojenny w historii ludzkości. Dzień 8 maja w Polsce świętowany jako Narodowy Dzień Zwycięstwa.

Czytaj dalej...

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk