Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 kwietnia 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena
A+ A A-

UDZIAŁ W OBCHODACH 94. ROCZNICY BITWY WARSZAWSKIEJ ORAZ ŚWIĘCIE WOJSKA POLSKIEGO

W dniu 15 sierpnia 2014 r. odbyło się uroczyste spotkanie patriotyczno - historyczne pod Głazem marszałka Józefa Piłsudskiego dla uczczenia 94 rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 r. stoczonej w czasie wojny polsko - bolszewickiej wprowadzone zostało ustawą Sejmu RP z 30 lipca 1992 r., coroczne Święto Wojska Polskiego przypadające na 15 sierpnia.

W tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, odbywają się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Bitwa Warszawska, w której polska armia nadzwyczajnym wysiłkiem ocaliła niepodległość młodego państwa polskiego i pokazała, że gotowa jest podjąć każdy trud dla obrony suwerenności Ojczyzny. Tę chlubną misję, wzorem bohaterów 1920 r, i innych pól bitewnych, kontynuują współcześni żołnierze Wojska Polskiego, którzy z honorem wykonują obowiązki i powierzone zadania.

Inicjatorem uroczystego spotkania był Zarząd Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe NSZZ Solidarności i Związku Sybiraków. W uroczystym spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Gryfic, wśród których uczestniczyli członkowie Koła nr 24 ZŻ WP st. chor. sztab. Romuald Podmokły i st. chor. sztab. Tadeusz Klatka.

Przemówienie  okolicznościowe wygłosił przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic p. Grzegorz Burcza, który w sposób syntetyczny przypomniał rys historyczny i znaczenie Bitwy Warszawskiej ważnej nie tylko dla Polski, ale i całej Europy.


Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Głazem marszałka Józefa  Piłsudskiego, po czym udały się do Kościoła WNMP na uroczystą Mszę Świętą, którą celebrował i homilię wygłosił ks. prob. Kazimierz Półtorak w intencji poległych na polu chwały.

Informacja: mieczmar

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*