Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 maja 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna
A+ A A-

UDZIAŁ W OBCHODACH DNIA WETERANA WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ RP I 75. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

W dniach 31.08 i 1.09.2014 r. odbyły się uroczystości patriotyczno-historyczne z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP i 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Organizatorem uroczystości był Urząd Miasta i Gminy w Gryficach oraz PSR Związku Kombatantów RP i BWP.

Uroczystość zainaugurowała Msza Święta w kościele WNMP odprawiona w dniu 31.08.2014 r. w intencji obrońców ojczyzny i ofiar II wojny światowej, którą celebrował ks. Prałat Kazimierz Półtorak.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Związku Kombatantów RP i BWP, KP Policji, Straży Pożarnej, Światowego Związku AK, NSZZ Solidarność, Związku Sybiraków, Harcerstwa oraz szkół średnich i podstawowych  z terenu Gryfic.

W uroczystościach udział wzięli m.in. burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, starosta gryficki Kazimierz Sać, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gryficach Krzysztof Tokarczyk, kombatanci oraz delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i liczne grono młodzieży i mieszkańców Gryfic. Wśród uczestników uroczystości była delegacja z Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

W części głównej uroczystości, która odbyła się w dniu 1.09.2014 r. pod Pomnikiem Wdzięczności na Pl. Zwycięstwa  przemówienia okolicznościowe wygłosili: burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, starosta gryficki Kazimierz Sać, następnie Henryk Chmiel odczytał Apel Pamięci wymieniając z imienia i nazwiska poległych żołnierzy WP na ziemi gryfickiej w 1945 r.

Po czym nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przy Pomniku Wdzięczności, Pomniku Żołnierza WP na SCK i tablicach Pamięci. W imieniu członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska wiązankę pięknych biało-czerwonych kwiatów złożyli: Mieczysław Marcinkowski, Romuald Podmokły, Zenon Szpakowski i Tadeusz Klatka. W ten sposób społeczność gryficka oddała hołd polskim bohaterom II Wojny Światowej, obrońcom Rzeczypospolitej Polski.

Następnie uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do Gryfickiego Domu Kultury na spotkanie kombatanckie i symboliczny poczęstunek. Czas przy kawie, herbacie i słodyczach w miłej, kameralnej atmosferze  umilili piosenkami patriotycznymi chór Viola. A na zakończenie uroczystości wykonano na pamiątkę wspólne zdjęcie.

(mieczmar)

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*