Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:18 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek
A+ A A-

AKCJA PAMIĘCI "ŻOŁNIERSKA PAMIĘĆ- ŚWIATEŁKO PAMIĘCI"

Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny odgrywają w polskiej tradycji szczególne znaczenie. To czas refleksji nad życiem, które przemija i śmiercią, która wszystkich nas czeka.

Te dni zmuszają nas do zadumy i refleksji nad kondycją naszego ziemskiego życia. W tych dniach udajemy się na cmentarze i odwiedzamy groby naszych bliskich, znajomych i tych którzy w naszym życiu byli ważni oraz uczestniczymy w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania zniczy na grobach zmarłych oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o nich. 

Jak co roku na gryfickich cmentarzach została przeprowadzona akcja odwiedzin grobów zmarłych byłych żołnierzy zawodowych, członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP w ramach zamierzenia ,, Żołnierska Pamięć”. Zamierzenie ,,Żołnierska Pamięć” to okazanie szacunku dla tych, którzy pełnili służbę wojskową, to kultywowanie tradycji i pielęgnowanie pamięci o byłych polskich żołnierzach oraz kształtowanie patriotycznej i historycznej świadomości obywatelskiej. Organizatorem zamierzenia ,,Żołnierska Pamięć” był Zarząd i Komisja Socjalno Zdrowotna Koła nr 24 ZŻ WP.

 W przed dzień Wszystkich Świętych w ramach zamierzenia ,,Żołnierska Pamięć”  dnia 30.10.2014r delegacja członków Koła nr 24 ZŻ WP w składzie: ppłk rez. Mieczysław Marcinkowski,  mjr rez. Jerzy Jackiewicz, kpt rez. Stanisław Broś, st. chor. szt. Romuald Podmokły i mł .chor. Zenon Szpakowski, odwiedziła na Starym i Nowym Cmentarzu Komunalnym, groby tych, którzy odeszli na wieczną wartę i zapaliła na ich mogiłach znicze, tzw. ,,Światełko Pamięci”. Znicze zapalono również pod obeliskiem Żołnierzy Wojska Polskiego na SCK i pod Krzyżem na NCK oraz na grobie śp. ppor. Kazimierza Kiełbasińskiego poległego w 1945r podczas wyzwolenia Gryfic.  W czasie tych czynności członkowie delegacji wspominali o znanych im kolegach, byłych członków Związku, którzy odeszli na wieczną wartę. Oddali imhołd w miejscach wiecznego spoczynku.

W bieżącym roku, dnia 09.kwietnia odszedł na wieczną wartę ppłk w st. sp. Marek Walenczak, sekretarz Zarządu Koła nr 24 ZŻ WP, były szef Służb Technicznych 26 BR O, Odznaczony min. Srebnym  Krzyżem Zasługi RP i został pochowany na SCK.

W dniach Wszystkich Świętych na cmentarzach gryfickich płonęło tysiące zniczy, a ogień z nich symbolizował oczyszczenie, modlitwę, ofiarę i był znakiem pamięci o tych co odeszli.

Niech spoczywają w pokoju. Cześć ich pamięci.

(Mieczmar)

  

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*