Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:24 kwietnia 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
A+ A A-

CZŁONKOWIE KOŁA ZŻ WP W UROCZYSTOŚCIACH "70 LAT POLSKICH GRYFIC"

W dniu 6 marca 2015 roku, odbyły się pod Pomnikiem Wdzięczności na Pl. Zwycięstwa, patriotyczno rocznicowe obchody 70 rocznicy wyzwolenia Ziemi Gryfickiej z pod okupacji hitlerowskiej i przyłączenia jej do Macierzy.

Głównym organizatorem uroczystości był Urząd M i G Gryfice i Zarząd Związku Kombatantów RP i BWP.  W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy z burmistrzem p. Andrzejem Szczygłem, wicestarostą p. Ireneuszem Wojciechowiczem i Przewodniczącym Rady Gminy p. Krzysztofem Tokarczykiem, oraz przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, kombatanckich, harcerskich i młodzież szkolna w tym członkowie Koła nr 24 ZŻ WP. Odpowiednią rangę uroczystości nadała obecność pocztów sztandarowych: Związku Kombatantów RP I BWP, KP Policji, Powiatowej Straży Pożarnej i gryfickich szkół średnich. Pod Pomnikiem wartę zaciągnęli harcerze.

Zebranych, w imieniu organizatorów,  powitał p. Henryk Chmiel, podkreślając, że celem uroczystości jest uczczenie 70 rocznicy wyzwolenia i przyłączenia Gryfic do Macierzy. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz p. Andrzej Szczygieł, a p. Henryk Chmiel odczytał list intencyjny Przewodniczącego PSR Związku Kombatantów płk w st. sp. Bernarda Byczkiewicza. Następnie p. Henryk Chmiel odczytał Apel Pamięci, przywołując z imienia i nazwiska bohaterów, którzy polegli podczas walk o wyzwolenie Ziemi Gryfickiej w 1945r. Na zakończenie części oficjalnej delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności, Pomnikiem Żołnierza WP na SCK i Tablicy Pamiątkowej na GDK. W śród składających wiązanki kwiatów pod Pomnikiem była delegacja Koła nr 24 ZŻ WP w osobach p. Grzegorz Walczak, p. Mieczysław Marcinkowski, p. Romuald Podmokły, p. Zenon Szpakowski i p. Tadeusz Klatka.

W części artystycznej, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, wystąpił chór VIOLA z repertuarem  pieśni patriotycznych, a następnie odbył się finał V Konkursu o Ziemi Gryfickiej w którym brały udział reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zwycięscy konkursu zostali wyróżnieni nagrodami przez burmistrza.

W dniu 8.03.2015r odbyła się w Kościele WNMP uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny którą celebrował i homilię wygłosił proboszcz ks. prałat Kazimierz Półtorak, który w homilii zwrócił uwagę na pamięć o bohaterach poległych w walkach o wolną Polskę. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych i delegacje organizacji społecznych, młodzież i liczni wierni mieszkańcy Gryfic  w tym  członkowie Koła nr 24 ZŻ WP w osobach p.  Krzysztof Tokarczyk,  p. Rajmund Podmokły, p. Tadeusz Klatka i p.  Zenon Szpakowski, którzy uczcili pamięć  bohaterów poległych w walce o wolną Polskę. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Związku Kombatantów RP i BWP, KP Policji i Powiatowej Straży Pożarowej, oraz gryfickich szkół. Na tym zakończyły się uroczystości  obchodów  70 rocznicy polskich  Gryfic   

Informacja, zdjęcia: (Mieczmar)

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*