Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:20 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał
A+ A A-

UDZIAŁ CZŁONKÓW ZŻ WP W UROCZYSTOŚCIACH DNIA WETERANA

W dniu 1 września 2015r. na Pl. Zwycięstwa odbyły się uroczystości patriotyczno-historyczne z okazji  Dnia Weterana i Kombatanta Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz 76 rocznicy agresji Niemiec na Polskę. Organizatorem uroczystości był Urząd Miejski w Gryficach i Związek Kombatantów RP i BWP.

 

Uroczystości  rozpoczęły się w dniu 31.08.2015r  Mszą Świętą w kościele WNMP odprawioną  w intencji obrońców Ojczyzny i ofiar II wojny światowej, którą celebrował i homilię wygłosił proboszcz parafii  ks. prałat  dr Kazimierz Półtorak.

W dniu 1.09.2015r. pod Pomnikiem Wdzięczności na Pl. Zwycięstwa odbyły się główne uroczystości z okazji  Dnia Weterana i Kombatanta Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości  uświetniły poczty sztandarowe: Związku Kombatantów RP i BWP z Gryfic i Trzebiatowa, KP Policji, Straży Pożarnej, Światowego Związku AK,   oraz szkół średnich i podstawowych z terenu Gryfic. W uroczystościach udział wzięli m. in, burmistrz Andrzej Szczygieł, wiceburmistrzowie  Waldemar Wawrzyniak i Zbigniew Chabowski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Tokarczyk, radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Zygmunt Dziewguć i Artur Łącki,  kombatanci oraz  delegacje władz samorządowych i służb mundurowych, organizacji społecznych, młodzieży  szkolnej i licznie przybyli mieszkańcy Gryfic.   W śród uczestników uroczystości była delegacja członków z Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. 

Przemówienie okolicznościowe wygłosił  burmistrz  Gryfic Andrzej Szczygieł a następnie Henryk Chmiel odczytał Apel Pamięci, wymieniając z imienia i nazwiska żołnierzy WP poległych na ziemi gryfickiej w 1945r.
Po czym nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przy Pomniku Wdzięczności, Pomniku Żołnierza WP na SCK i tablicach Pamięci Narodowej. W imieniu członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wiązankę pięknych biało czerwonych kwiatów złożyła delegacja Koła nr 24 ZŻ WP w składzie: Mieczysław Marcinkowski, Zenon Szpakowski i Mirosław Wójciak.    

W części artystycznej, która odbyła się w GDK wystąpił chór VIOLA z repertuarem  pieśni patriotycznych i wojskowych.  Uroczystości zakończyły się wspólnym poczęstunkiem  gości w tym kombatantów i weteranów.

W ten sposób społeczność gryficka oddała hołd polskim bohaterom II Wojny Światowej, obrońcom Rzeczpospolitej Polski, walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej, (Mieczmar)

  

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*