Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:22 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Tomasz
A+ A A-

CZŁONKOWIE KOŁA NR 24 ZŻ WP W UROCZYSTOŚCIACH ROCZNICOWYCH 36 dr OP

Dnia 2.10.2015 r. odbyły się w Mrzeżynie rocznicowe uroczystości powstania 36 dr OP. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 grudnia 2011 r., z dniem 1 stycznia 2012 r., 36 dywizjon rakietowy OP przejął i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji: 41. Dywizjonu rakietowego OP (1969-2008); 71. dywizjonu rakietowego OP (1974-2008) i 78. pułku rakietowego OP im. Gen. broni Władysława Andersa (1985-2011).

W uroczystości udział wzięli żołnierze 36 dr OP oraz zaproszeni goście. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: dowódca 3 WBR OP płk dypl. Andrzej Dąbrowski, przewodniczący Rady Powiatu Marek Gołuchowski, Burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz i byli dowódcy 78 pr OP. Wśród zaproszonych gości była oficjalna delegacja Koła Nr 24 ZŻ OP z Gryfic z wiceprezesem Koła Grzegorzem Walczakiem. W uroczystości wzięli udział licznie przedstawiciele władz samorządowych i lokalnej społeczności oraz młodzież szkolna. W ramach uroczystości odbył się uroczysty apel żołnierzy 36 dr OP.

W części oficjalnej uroczystości swoje przemówienia  wygłosili: dowódca 3 WBR OP płk Andrzej Dąbrowski, Burmistrz Trzebiatowa Zdzisław Matusewicz, przewodniczący Rady Powiatu Marek Gołuchowski i dowódca 36 dr OP ppłk Mariusz Zagdański. Po czym nastąpiły wyróżnienia i odznaczenia żołnierzy za wzorowe i nienaganne wykonywanie obowiązków służbowych oraz uhonorowanie gości medalem okolicznościowym 36 dr OP. Wśród wyróżnionych byli członkowie z Koła Nr 24 ZŻ WP w osobach: Leszek Sitarek, Grzegorz Walczak, Zbigniew Żołna, Jan Garlacz, Romuald Podmokły i Jerzy Dąbrowski.

    

Po części oficjalnej spotkania zaproszono uczestników na poczęstunek, gdzie wzniesiono toast z lampką szampana na zdrowie  i pomyślność w dalszej służbie 36 dr OP. Po czym toczyła się dyskusja wśród uczestników spotkania i wspomnienia dawnych wspólnie przeżytych lat w służbie mrzeżyńskiego dywizjonu. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Funkcjonowanie 36 dr OP na terenie Mrzeżyna było i jest ściśle związane z jego środowiskiem lokalnym. Jako spadkobiercy przeciwlotniczych tradycji mrzeżyńskiego poligonu, którego żołnierze WOP na trwałe wpisali się w ponad 41 letnią obecność w karty historii ziemi mrzeżyńskiej.

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*