Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:23 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin
A+ A A-

CZŁONKOWIE ZŻ WP NA UROCZYSTOŚCIACH W SKALNIE I KŁODKOWIE

W dniu 3 kwietnia 2016r. w miejscowościach Skalno i Kłodkowo odbyły się patriotyczno historyczne uroczystości uczczenia pamięci 19 rozstrzelanych przymusowych robotników rolnych przez wycofujące się hitlerowskie jednostki wojskowe.  Mordu dokonano  na terenie gminy Karnice. Wśród  rozstrzelanych   byli żołnierze Polscy kampanii wrześniowej. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Społeczności Cerkwickiej.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce w marcu 1945 roku. W lipcu 1945 roku, 9 ciał poległych ekshumowano znad jeziora Liwia Łuża w miejscowości Skalno i pochowano je na cmentarzu w Kłodkowie. Do dziś, nie ustalono kto spoczywa w mogile i kto został rozstrzelany.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz licznie przybyli mieszkańcy pobliskich miejscowości: Skalna, Kłodkowa i Konarzewa, w śród których byli również  członkowie Koła nr 24 ZŻ WP. Uroczystości rozpoczęły się  Mszą Świętą celebrowaną w intencji Ojczyzny i pomordowanych polaków w Kościele Parafialnym w Kłodkowie.

W części oficjalnej wygłoszono przemówienia okolicznościowe po których delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod obeliskiem ku czci zamordowanych w Skalnie oraz na mogile w Kłodkowie. W imieniu członków Koła nr 24 ZŻ WP wiązankę pięknych biało czerwonych kwiatów złożyła delegacja Koła w osobach Maria Chyla i Romuald Podmokły. Podczas uroczystości odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z 1945 roku w wykonaniu GRH Nałęcz z Trzebiatowa, po czym organizatorzy uroczystości zaprosili jej uczestników na spożycie bardzo smacznej „żołnierskiej” grochówki.

W ten uroczysty sposób społeczność cerkwicka uczciła pamięć  zamordowanych 19 Polaków na terenie gminy Karnice. (Mieczmar).

 

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*