Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:19 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna
A+ A A-

UDZIAŁ CZŁONKÓW ZŻ WP W UROCZYSTOŚCIACH 71. ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE

W dniu 8 maja 1945 w Berlinie, w kwaterze dowództwa radzieckiego w Karlshorst, został podpisany Akt Bezwarunkowej Kapitulacji III Rzeszy Hitlerowskiej w II Wojnie Światowej w Europie. Ze strony niemieckiej podpisał go feldmarszałek W. Keitel, alianckiej: marszałek G.K. Żukow (ZSRR), marszałek A. Tedder (USA), generał C. Spaatz (Wielka Brytania) i generał J. de Lattre de Tassigny (Francja). Była to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości. Brało w niej  udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 mil. żołnierzy. Zginęło ponad 55 mil. ludzi, a 35 mil. zostało inwalidami wojennymi i przyniosła ona ogromne straty materialne.

 

W 71. rocznicę podpisania Aktu Bezwarunkowej Kapitulacji III Rzeszy Hitlerowskiej, odbyły się w dniu 8 maja patriotyczno-historyczne uroczystości. Organizatorem ich był Urząd Miasta i Gminy przy współudziale Związku Kombatantów RP i BWP. W uroczystościach wzięli udział m. in. burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Tokarczyk, kombatanci oraz delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych, związków zawodowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Gryfic. Wśród uczestników byli członkowie Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP. Uroczystości uświetniły, poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i BWP, służb mundurowych, związków zawodowych i szkół.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele WNMP odprawioną w intencji tych, którzy przyczynili się dozwycięstwa i rozgromienia nazizmu hitlerowskiego w II Wojnie Światowej i przynieśli pokój narodom świata. Celebrował ją i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. prałat  Kazimierz Półtorak. Po zakończonej eucharystii pochód uczestników przeszedł pod Pomnik Wdzięczności na Placu Zwycięstwa gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości w której przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, podkreślając, że oddajemy hołd wszystkim polskim żołnierzom walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej. Następnie Henryk Chmiel odczytał Apel Pamięci, wyszczególniając nazwiska żołnierzy poległych w 1945r na Ziemi Gryfickiej po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Jana-Pawła II, Pomniku Wdzięczności, Pomniku Żołnierzy WP na SCK i tablicach Pamięci Narodowej. W imieniu członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP wiązankę pięknych kwiatów o barwach narodowych złożyła delegacja w składzie: Mieczysław Marcinkowski, Zenon Szpakowski i Tadeusz Klatka.       

Część artystyczna, odbyła się w kawiarni GDK. Wystąpił chór VIOLA z repertuarem pieśni patriotycznych i wojskowych. Uroczystości zakończyły się  poczęstunkiem zorganizowanym przez Zarząd Związku Kombatantów RP i BWP na którym można było skonsumować kawę lub herbatę oraz pyszne wyroby cukiernicze.      

 

W ten sposób społeczeństwo Gryfic uczciło pamięć tych, którzy przyczynili się dozwycięstwa i rozgromienia  hitlerowskiego nazizmu w II Wojnie Światowej i przynieśli narodom świata pokój w tym ludności Rzeczpospolitej Polskiej. (Mieczmar)

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*