Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:23 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin
A+ A A-

CZONKOWIE KOŁA ZŻ WP W UROCZYSTOŚCIACH DNIA WETERANA I 77. ROCZNICY NAPAŚCI NIEMIEC NAZISTOWSKICH NA POLSKĘ

W dniu 1.09.2016 r. w ramach obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP oraz 77. rocznicy napaści Niemiec nazistowskich na Polskę odbyło się w Gryfickim Domu Kultury uroczyste patriotyczno-historyczne spotkanie zorganizowane  przez Zarząd Związku Kombatantów RP i BWP,  dla uczczenia wszystkich Polaków,którzy wówczas mężnie stanęli do walki w obronie Ojczyzny. W spotkaniu wzięli udział kombatanci i weterani II wojny światowej oraz zaproszeni goście w śród których była delegacja z Koła nr 24 ZŻ WP w składzie: Mieczysław Marcinkowski, Romuald Podmokły i Zenon Szpakowski. Spotkanie uświetnili swoją obecnością burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Tokarczyk.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem przez Zarząd Kombatantów RP i BWP bukietów kwiatów na płycie Pomnika Wdzięczności na Placu Zwycięstwa i pod Tablicą Pamięci Narodowej na GDK a następnie w kawiarni GDK wspólnym odśpiewaniem patriotycznej pieśni „ROTA” (Nie rzucim ziemi skąd nasz ród). Po czym prezes Zarządu Koła Związku Kombatantów RP i BWP  Krystyna Górska jako organizator i gospodarz spotkania serdecznie powitała wszystkich uczestników uroczystego spotkania po czym min. ciszy uczczono pamięć byłego przewodniczącego Powiatowej Społecznej Rady ZK RP i BWP śp. Bernarda Byczkiewicza który w bieżącym roku odszedł na wieczną wartę.

 

Następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych, burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Tokarczyk, którzy w swoich krótkich przemówieniach okolicznościowych przekazali kombatantom i weteranom II wojny światowej serdeczne pozdrowienia i podziękowania za włożony trud w walkach wyzwoleńczych II Wojny Światowej oraz złożyli im najlepsze życzenia dalszych lat życia w dobrym zdrowiu.

 

Po zakończeniu części oficjalnej, wystąpił pod kierownictwem Michała Bierwiaczonka, chór VIOLA z repertuarem pięknych  pieśni patriotycznych i wojskowych.  Uroczystości zakończyły się wspólnym poczęstunkiem na którym można było skonsumować gorącą.

W ten sposób uczczono uroczyście pamięć tych, którzy przyczynili się do obrony Ojczyzny i zwycięstwa w walkach II Wojny Światowej, walcząc o niepodległość i wolność Rzeczpospolitej Polskiej. (Mieczmar)

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*