Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 maja 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna
A+ A A-

"ŻOŁNIERSKA PAMIĘĆ" W DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W 2016 ROKU

Dzień 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych. Dzień zadumy i refleksji. Dzień płonących zniczy i dzień chryzantem oraz dzień w przeróżnych odcieniach jesieni. Ten jeden dzień w roku, kiedy najbardziej myślimy o tych Wszystkich, którzy odeszli z naszego ziemskiego świata a pozostała po Nich tylko pamięć, wspomnienia, zdjęcia i osobiste pamiątki.

 

Dla uczczenia tego jedynego dnia w roku, Zarząd i Komisja Socjalno Zdrowotna Koła nr 24 ZŻ WP zorganizowała realizację zamierzeń "Żołnierka Pamięć”, poprzez kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o byłych  żołnierzach zawodowych, członkach Związku Żołnierzy WP którzy odeszli do wieczności.

 

 

W  dniu 31.10.2016 r. w przeddzień Wszystkich Świętych, delegacja członków Koła nr 24 ZŻ WP w składzie: p. Maria Chyla, Mieczysław Marcinkowski, Tadeusz Sokół, Mirosław Wójciak, Stanisław Broś, Aleksander Matusiak, Jerzy Dąbrowski, Zenon Szpakowski i Stanisław Razmus, realizując zamierzenia „Żołnierska Pamięć”  odwiedziła  na  Gryfickich Cmentarzach Komunalnych, mogiły byłych żołnierzy zawodowych, członków  Związku Żołnierzy WP, którzy odeszli do wieczności, by pełnić tam w spokoju wieczną wartę i zapalała na Ich mogiłach w skupieniu z wielką powaga  „Światełka Pamięci” jako symbol  hołdu i pamięci o Nich i o Ich dokonaniach. „Światełka Pamięci” zapalono również na płycie mogiły śp. ppor. Kazimierza Kiełbasińkiego, żołnierza Polskiego, poległego w czasie  wyzwalania Gryfic w marcu 1945r oraz pod Pomnikiem Żołnierza Wojska Polskiego na SCK i pod Krzyżem na NCK.

 

W bieżącym roku odeszli z szeregów członków Koła nr 24  ZŻ WP i udali się  na wieczną wartę:

W dniu 6 stycznia 2016r, w wieku 63 lat odszedł, mł. chor. rez. Tadeusz OŻGA członek Koła nr 24 ZŻ WP, były żołnierz zawodowy służby administracyjnej 28 brt, absolwent Szkoły Podoficerskiej w Jeleniej Górze, odznaczony m. in. srebrnym i brązowym Krzyżem Zasługi RP. Został pochowany w dniu 8.01.2016r. na SCK w Gryficach.

 

W dniu 3 kwietnia 2016 r. w wieku 90 lat odszedł,  płk w stanie spoczynku Bernard Byczkiewicz, wieloletni członek Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i KOR LOK, bezgraniczny popularyzator tradycji historyczno wojskowej działalności żołnierzy WP w walkach z hitlerowskim okupantem, weteran walk o Niepodległą Polskę w II wojnie światowej, przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady Związku Kombatantów RP i BWP w Gryficach, współzałożyciel Koła nr 24 ZBŻZ przy 26 BA OPK, oraz zasłużony działacz społeczny dla województwa Zachodniopomorskiego, odznaczony m. in. Oficerskim i Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, złotym, srebrnym i brązowym Krzyżem Zasługi RP, medalami: Zasługi na Polu Chwały,  Zwycięstwa i Wolności oraz złotą i srebrną Odznaką Gryfa Pomorskiego. W dniu 7.04.2016r. został pochowany na SCK w Gryficach;

W dniu 22.08.2016 r. w wieku 80 lat odszedł st. sierż. sztab. rez. Hubert Jankowski, długoletni członek związku Żołnierzy Wojaka Polskiego, były żołnierz zawodowy … brt w Choszcznie, absolwent Podoficerskiej Szkoły Zawodowej w Koszalinie, odznaczony m.in. brązowym Krzyżem Zasługi RP. W dniu 26.08.2016r został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim.

Niech spoczywają w pokoju. Cześć Ich pamięci.

W ten uroczysty sposób w Dniu Święta Zmarłych oddano hołd i uczczono  pamięć byłych żołnierzy zawodowych, członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, spoczywających na Gryfickich Cmentarzach Komunalnych. (Mieczmar)

 

      
 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*