Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:24 kwietnia 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Aleks, Grzegorz, Aleksander
A+ A A-

UDZIAŁ CZŁONKÓW ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WP W UROCZYSTOŚCIACH NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzone jest w dniu 11 listopada, nawiązuje do odzyskania niepodległości w 1918 roku, kiedy to po ponad stu dwudziestu trzech latach niewoli i zaborów, Polacy odzyskali utraconą wolność i niepodległość, mogli samodzielnie stanowić o swojej przyszłości państwowej i narodowej.

 

   Dla uczczenia 98 rocznicy,  tego najważniejszego święta państwowego, odbyły się w dniu 11 listopada 2016r. uroczyste, patriotyczno historyczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorom obchodów były władze samorządowe starostwa i gminy. W uroczystościach  wzięli udział m. in. Kazimierz Sać - starosta pow. gryfickiego, Andrzej Szczygieł- burmistrz Gryfic, ppłk Mariusz Zagdański - d-ca 36 dr. OP, Krzysztof Tokarczyk - przewodniczący Rady Gminy. ks. prałat Kazimierz Półtorak-proboszcz parafii WNPM, oraz delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i liczne przybyła młodzież oraz  mieszkańcy Gryfic. W śród uczestników uroczystości  byli członkowie Koła nr 24 ZŻ WP. Uroczystości uświetniły: kompania  honorowa 36 dr OP ze sztandarem dywizjonu i poczty sztandarowe służb mundurowych, związków zawodowych, organizacji pozarządowych oraz szkół gryfickich i Młodzieżowa Orkiestra Dęta RED SWING LOW z Gryfickiego Domu Kultury.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od  spotkania społeczności gryfickiej pod głazem Marszałka Józefa Piłsudskiego, złożeniem u jego stóp wiązanek kwiatów oraz okolicznościowym przemówieniem  Grzegorza Burczy prezesa  Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic.

Następnie odbyła się uroczysta msza święta w Kościele WNMP, celebrowana przez ks. prałata Kazimierza Półtoraka w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych osób, które walczyły na przestrzeni lat o  wolność, niepodległość i suwerenność Polski.

     Po mszy i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Jana Pawła II, uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Wdzięczności na Placu Zwycięstwa, gdzie po przyjęciu meldunku przez dowódcę 36 dr OP o gotowości do rozpoczęcia uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości  i odegraniu Hymnu Państwowego  odbyły się okolicznościowe przemówienia starosty pow. Gryfickiego Kazimierza Sacia i  burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła, którzy wzajemnie zobowiązali się  do wzniesienia  Pomnika Niepodległości w centrum Gryfic na 100 lecie Narodowego Święta Niepodległości w 2018r. Po czymdelegacje złożyły wiązanki kwiatów na płycie Pomnika Wdzięczności i pod Tablicami Pamięci Narodowej. W imieniu członków Koła nr 24  Związku Żołnierzy WP wiązankę pięknych biało czerwonych kwiatów złożyli:Grzegorz Walczak, Mieczysław Marcinkowski i Romuald Podmokły,

 

         W godzinach popołudniowych odbył się VII Gryficki Bieg Niepodległościowy, którego organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic. Wzięło w nim udział 156 osób.  Uczestników biegu nagrodzono medalami i nagrodami w śród których był Mirosław Wójciak, członek Koła nr 24 ZŻ WP jako najstarszy uczestnik biegów.

 

W godzinach wieczornych w Sali widowiskowej GDK odbył się  Koncert niepodległościowy  w wykonaniu  zespołu Trio La Rocha.

 

W  dniu 10.11.2016 r. delegacja członków Koła nr 24 ZŻ WP w składzie p. Maria Chyla, Romuald Podmokły i Zenon Szpakowski uczestniczyła w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Brojcach, zorganizowanych przez władze samorządowe Brojc i złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem „Wyzwolicieli Ziemi Brojeckiej”

W ten sposób członkowie Koła nr 24 ZŻ WP wraz z mieszkańcami Gryfic uczcili uroczyście pamięć tych wszystkich, którzy walczyli na przestrzeni lat o  wolną, niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą Polskę. (Mieczmar)

     

 

 

 

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*