Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:18 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek
A+ A A-

OSTATNIA DROGA WETERANA II WOJNY ŚWIATOWEJ

W dniu 7 lutego 2017 r. po ciężkiej i długotrwałej chorobie w wieku 92 lat odszedł od nas na wieczną służbę Bogu, weteran II Wojny Światowej, długoletni członek Gryfickiego Koła Związku Kombatantów RP i BWP, długoletni pracownik Rejonowego Oddziału Eksploatacji Dróg Publicznych w Gryficach, odznaczony m.in. medalem „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP” i srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, porucznik  Florian POWAŁA.

Urodził się w dniu 28.04.1924 r. w Wymysłowicach.  W dniu 17.04.1945 r. został powołany do  Polskich Sił Zbrojnych i po odbytym przeszkoleniu skierowany został do jednostki wojskowej biorącej udział w walkach II Wojny Światowej. W dniu 9.05.1945 r. został zdemobilizowany i przeniesiony do rezerwy. W 1948 r. osiedlił się w Gryficach. Pracował m.in. przez długi okres czasu w Rejonowym Oddziale Eksploatacji Dróg Publicznych w Gryficach. W okresie pracy zawodowej i działalności społecznej był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany oraz awansowany do stopnia porucznika Wojska Polskiego. W swoim dorobku posiada m.in. medal „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP I BWP”, srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

W dniu 10.02.2017 r. w Kościele Parafialnym WNMP została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłego śp Floriana a następnie pożegnanie i odprowadzenie Jego ciała do miejsca wiecznego spoczynku na Starym Cmentarzu Komunalnym. W ostatniej drodze towarzyszyła Mu najbliższa Rodzina, członkowie Związku Kombatantów RP i BWP oraz znajomi. Uroczystość pogrzebowa odbyła się przy udziale Sztandaru Gryfickiego Koła Związku Kombatantów RP i BWP z asystą pocztu sztandarowego składającego się z członków  koła nr 24 Związku Żołnierzy WP w składzie: Romuald Podmokły, Tadeusz Klatka i Zenon Szpakowski. Uroczystości pogrzebowe odbyły się zgodnie z Ceremoniałem WP. Niech spoczywa w spokoju. Cześć Jego pamięci. (Mieczmar)

 

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*