Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:19 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna
A+ A A-

72 ROCZNICA WYZWOLENIA GRYFIC

W dniu 6 marca 2017 roku, odbyły się w kawiarni Gryfickiego Domu Kultury  patriotyczno rocznicowe obchody  72 rocznicy wyzwolenia Ziemi Gryfickiej z pod okupacji nazizmu hitlerowskiego. Głównym organizatorem uroczystości był Zarząd Koła Związku Kombatantów RP i BWP przy współudziale Urzędu Miasta Gryfic.  W uroczystości udział wzięli Kombatanci i zaproszeni goście, Uroczystości uświetnili swoją obecnością burmistrz Gryfic  Andrzej Szczygieł i przewodniczącym Rady Gminy Krzysztof Tokarczyk, W śród zaproszonych gości była delegacja członków  Koła nr 24 ZŻ WP w osobach Mieczysław Marcinkowski, Romuald Podmokły, Tadeusz Klatka i Zenon Szpakowski.

Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów na płycie Pomnika Wdzięczności na Pl. Zwycięstwa i pod Tablicą Pamięci Narodowej na GDK przez delegacje Zarządu Koła Związku Kombatantów RP i BWP oraz Urzędu Miasta z burmistrzem Gryfic i przewodniczącym Rady Miejskiej.    

Oficjalnego otwarcia, uroczystego spotkania, dokonał Henryk Chmiel, który serdecznie powitał zebranych a szczególnie kombatantów: Eliasza Olejnika, Czesława Michałowskiego i Krystynę Górską wiceprzewodniczącą Zarządu Koła Związku  Kombatantów RP i BWP.

 

 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz  Andrzej Szczygieł a następnie lektor, historyk Jan Laskowski przedstawił rys historyczny  działań wojennych  podczas wyzwalania  Gryfic w marcu 1945 r.

                                                                                                                                    

Uroczystość uświetnił koncert chóru przy GDK „VIOLA” pod kierownictwem Michała  Bierwiaczonka, z repertuarem pieśni patriotycznych i wojskowych.

 

W czasie uroczystości  można było konsumować kawę lub herbatę oraz pyszne wyroby cukiernicze, sponsorowane przez Zarząd Koła Związku Kombatantów RP i BWP. Spotkanie zakończono wspólną fotografią.

         W ten skromny  sposób w 2017 roku społeczeństwo Gryfic uczciło pamięć tych, którzy przyczynili się do zwycięstwa i odzyskania Ziemi Gryfickiej. (Mieczmar)

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*