Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:26 września 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian
A+ A A-

72. ROCZNICA- MORZE PRZYRZEKAMY CI WIERNOŚĆ PO WSZE CZASY..."

W dniu 18.03.2017 r. odbyły się uroczystości patriotyczno historyczne upamiętniające Zaślubiny Polski z Morzem, które miały miejsce na plaży w Mrzeżynie w dniu 17.03.1945r.  Mrzeżyno było jedną z trzech miejscowości, w której 72 lata temu doszło do symbolicznych Zaślubin. Ten symboliczny akt podkreślał wierność, patriotyzm i oddanie morza Polsce po wszystkie czasy.  Na pamiątkę tego wydarzenia usytuowano pomnik zaślubin z morzem na zalesionej wydmie  w Mrzeżynie. Główną jego częścią jest wielki głaz z umieszczoną na nim tablicą pamiątkową.

 

Organizatorem uroczystości  były władze Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie, przy współudziale dowództwa 36 dr OP z Mrzeżyna. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście z władz samorządowych Trzebiatowa i Mrzeżyna oraz dowództwa 36 dr OP, mieszkańcy i młodzież z pobliskich miejscowości. Wśród zaproszonych gości uczestniczyła delegacja członków Koła nr 24 ZŻ WP. Uroczystość uświetniła kompania honorowa ze sztandarem   36 dr OP, poczty sztandarowe organizacji pozarządowych i szkół oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa,

Uroczystości rozpoczęły się od przyjęcia meldunku przez dowódcę 36 dr OP mjr Paweł Grabowiec o gotowości do rozpoczęcia uroczystości i podniesienia na maszt flagi państwowe oraz odśpiewania Hymnu.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił wiceburmistrz Trzebiatowa  Grzegorz Olejniczak, który serdecznie powitał uczestników uroczystości a w swoim przemówieniu podkreślił historyczne znaczenie Zaślubin Polski z Morzem, które stanowi źródło patriotycznych i obywatelskich treści i że  należy dalej kontynuować ten chlubny dorobek i tradycję.

Następnie odbyła się inscenizacja historycznych zaślubin „żołnierzy” z morzem z 17.03.1945r. Wiceburmistrz Trzebiatowa przekazał pierścień dla delegacji „kawalerzystów”, którzy po wjechaniu konno w morze, rzucili go w fale morskie Bałtyku. Kompania honorowa 36 dr OP oddała salwę honorową po czym uczestnicy uroczystości odśpiewali Rotę, dokonując ostatecznie symbolicznego ślubowania morzu.

  

Po czym,  delegacje  złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Zaślubin. W imieniu członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP wiązankę pięknych kwiatów o barwach narodowych złożyła delegacja w składzie: Maria Chyla, Elżbieta Obermajer, Romuald Podmokły i Zenon Szpakowski.

 

 

Na zakończenie uroczystości, wszyscy jej  uczestnicy zostali zaproszeni  na poczęstunek wojskową grochówką,         

W ten uroczysty sposób uczczono pamięć tych, którzy złożyli Ślubowanie o wierności Polski do Morza i  przyczynili się do  zwycięstwa w walkach II Wojny Światowej, walcząc o niepodległy byt i wolność Polskiz niemieckim okupantem. (Mieczmar)

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk