Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:19 czerwca 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna
A+ A A-

Członkowie Koła nr 24 ZŻ WP w uroczystościach Narodowego Dnia Zwycięstwa

Dzień 8 maja 1945r to dzień historyczny w dziejach Europy, w dniu tym podpisano bezwarunkową kapitulację narodowo socjalistycznej III Rzeszy, państwa nazistowskiego Niemiec, kapitulację wszystkich jednostek niemieckich biorących udział w walkach na lądzie, morzu i w powietrzu, jak również wszystkich pozostałych sił zbrojnych, które do tej pory znajdowały się pod hitlerowskimi rozkazami, to dzień który kończył trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. W wojnie tej, według danych IPN, zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich.


Dokument podpisali: niemiecki feldmarszałek Wilhelm Keitel, admirał Hans-Georg von Friedeburg i generał lotnictwa Hans-Juergen Stumpff. Jako przedstawiciel naczelnego dowództwa radzieckich sił zbrojnych, w roli sygnatariusza wystąpił marszałek Gieorgij Żukow. Alianci zachodni powierzyli to zadanie brytyjskiemu generałowi lotnictwa Arthurowi Tedderowi. Dokument jako świadkowie podpisali również, naczelny dowódca amerykańskiego lotnictwa strategicznego gen. Carl Spaatz i dowódca 1 Armii Francuskiej gen. Jean de Lattre de Tassigny.
W dniu 8 maja 2017r w 72 rocznicę tych wydążeń, odbyły się na Pl. Zwycięstwa, patriotyczno historyczne uroczystości Narodowego Dnia Zwycięstwa, zorganizowane przez władze Urzędu Miejskiego przy współudziale Zarządu Koła Kombatantów RP i BWP w Gryficach.
  
W uroczystości wzięli udział Kombatanci i przedstawiciele władz samorządowych ze Starostą Kazimierzem Saciem, Burmistrzem Andrzejem Szczygłem i przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Tokarczykiem oraz przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych społecznych i związków zawodowych oraz mieszkańcy i młodzież Gryfic. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe Związków Kombatantów z Gryfic i Płotów oraz służb mundurowych i szkół gryfickich. W śród uczestników uroczystości byli członkowie Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP.
  
Uroczystości rozpoczęły się na Pl. Zwycięstwa od powitania jej uczestników przez Henryka Chmiela i wysłuchania Hymnu Narodowego. Następnie krótkie przemówienia okolicznościowe wygłosili: Starosta Kazimierz Sać i Burmistrz Andrzej Szczygieł, po czym Henryk Chmiel odczytał Apel Pamięci, wyszczególniając nazwiska poległych żołnierzy I Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii, którzy poświęcili największą swoją wartość – swoje życie, którzy pod koniec II wojny światowej zginęli wyzwalając w marcu 1945 roku Ziemię Gryficką.
Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów na płycie Pomnika Wdzięczności i tablicy Pamięci Narodowej przy GDK. W imieniu członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP wiązankę pięknych kwiatów o barwach narodowych, biało czerwonych, złożyła delegacja w składzie: Mieczysław Marcinkowski, Zenon Szpakowski, Tadeusz Klatka i Władysław Siemaszko.
Po części oficjalnej odbyło się w kawiarni GDK spotkanie kombatanckie przy kawie, herbacie i słodyczach oraz muzyce i pieśniach patriotyczno wojskowych w wykonaniu Chóru Viola.
  
W ten skromny ale uroczysty sposób społeczeństwo Gryfic uczciło pamięć tych wszystkich , którzy przyczynili się do zwycięstwa i rozgromienia nazizmu hitlerowskiego w II Wojnie Światowej i przynieśli narodowi polskiemu i narodom całej Europy takie wartości jak wolność, niepodległość i pokój. (Mieczmar)

© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*