Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:20 maja 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
A+ A A-

Dzień Wszystkich Świętych „Żołnierska Pamięć-2017”

Dzień Wszystkich Świętych, to głównie święto katolickie, obchodzone 1 listopada. Natomiast narody o innych tradycjach kulturowych, zwłaszcza religijnych, w różny sposób czczą pamięć zmarłych.
Dzień Wszystkich Świętych to jedyne święto w roku, które skupia wszystkich bliskich przy mogiłach. Pozwala na spotkanie z ludźmi, z którymi dawno straciło się kontakt. Katolicy europejscy w dniu tym odwiedzają groby swych bliskich przyjaciół, rodziców, krewnych i znajomych, stawiają na Ich mogiłach kwiaty i wieńce oraz zapalają znicze „Światełka Pamięci".

Dzień Wszystkich Świętych jest przede wszystkim dniem zadumy i refleksji nad śmiercią i sensem życia ludzkiego na Ziemi. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na Ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina również prawdę o wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają żyjących swą opieką.

Jak co roku w przededniu Święta w dniu 30.10.2017r. członkowie Koła nr 24 ZŻ WP w osobach, Maria Chyla, Grzegorz Walczak, Romuald Podmokły, Mieczysław Marcinkowski, Tadeusz Sokół. Zenon Szpakowski i Andrzej Zientek, realizując zaplanowane zamierzenia „Żołnierska Pamięć" nawiedziła na Gryfickich Cmentarzach Komunalnych, mogiły byłych członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP, którzy odeszli do wieczności, by pełnić tam wieczną wartę i zapalała z wielką powagą znicze, „Światełka Pamięci" na Ich mogiłach jako symbol uczczenia Ich pamięci i oddania hołdu za Ich dokonania w czasie ziemskiego żywota. „Światełko Pamięci" zapalono również na płycie mogiły śp. ppor. Kazimierza Kiełbasińkiego, Żołnierza Polskich Sił Zbrojnych, poległego w czasie wyzwalania Gryfic w marcu 1945r oraz pod Pomnikiem Żołnierza Wojska Polskiego na SCK i pod Krzyżem na NCK.

W bieżącym roku z szeregów członków Koła nr 24 ZŻ WP odeszli i udali się na wieczny spoczynek:

W dniu 10 stycznia 2017 roku w wieku 67 lat po ciężkiej chorobie odszedł na wieczną wartę st. chor. sztab. w st. spocz. Stanisław ZUBKO, długoletni członek Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, były żołnierz zawodowy służby samochodowej 82 dywizjonu dowodzenia 26 BR OP, absolwent Podoficerskiej Szkoły Zawodowej przy 9 psam ŚOW. odznaczony m.in. brązowym Krzyżem Zasługi RP,

W dniu 6 lipca 2017r. w wieku 85 lat po ciężkiej i długotrwałej chorobie odszedł na wieczną wartę ppłk w st. spocz. Władysław MROZIK. długoletni członek Koła nr 24 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, absolwent Oficerskiej Szkoły Piechoty w Jeleniej Górze, wzorowy oficer administracji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gryficach, odznaczony m.in. Kawalerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi RP oraz złotą Odznaką Gryfa Pomorskiego,

W ten sposób członków Koła nr 24 ZŻ WP oddali hołd i uczcili pamięć zmarłych byłych członków Koła nr 24 ZŻ WP im I Armii Wojska Polskiego w miejscach Ich wiecznego spoczynku na Gryfickich Cmentarzach Komunalnych. Niech spoczywają w pokoju wiecznym. Cześć Ich pamięci. (Mieczmar)

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk