Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:20 maja 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
A+ A A-

Członkowie Związku Żołnierzy WP w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości 2017

Dzień 11 listopada to data czysto umowna, wybrana arbitralnie w ramach politycznego gestu, który później został uświęcony przez tradycję. Dzień 11 listopada 1918 r. jest niewątpliwie jedną z najważniejszych symbolicznych dat w polskiej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita Polska znów pojawiła się na mapach Europy. W dniu 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Marzenia kilku pokoleń polskich Patriotów spełniły się 11. Listopada 1918 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń obchodzimy dzisiaj Narodowe Święto Niepodległości.


Z tej okazji , w 99 rocznicę tego wydarzenia w dniu 11 listopada 2017r. odbył się Uroczysty Apel zorganizowany przez władze samorządowe Starostwa i Gminy Gryfice. Udział w nim wzięli starosta Kazimierz Sać i burmistrz Andrzej Szczygieł oraz przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych, służb mundurowych, placówek oświatowych, ugrupowań politycznych, Kombatanci, młodzież i mieszkańcy Gryfic w tym członkowie Związku Żołnierzy WP, którzy świętowali to jakże ważne wydarzenie w polskiej historii. Uroczystości uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe i Młodzieżowa Orkiestra Red Swing Low.


Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w kościele WNMP odprawiona w intencji Obrońców Ojczyzn, którą celebrował i homilię wygłosił ks. prałat Kazimierz Półtorak. Po zakończeniu mszy, przemarszowi spod kościoła na Plac Zwycięstwa towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Red Swing Low. Uczestników uroczystości powitał Henryk Chmiel, który poprowadził całą część oficjalną Przemówienia okolicznościowe wygłosili: starosta Kazimierz Sać i burmistrz Andrzej Szczygieł. Po czym nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje grup społecznych Powiatu Gryfickiego na płycie Pomnika Wdzięczności oraz pod tablicą Pamięci Narodowej na GDK. W imieniu członków Koła nr 24 Związku Żołnierzy WP wiązankę pięknych kwiatów o barwach narodowych złożyła delegacja w składzie: Mieczysław Marcinkowski, Romuald Podmokły i Zenon Szpakowski.


W godzinach przedpołudniowych odbył się VIII Gryficki Bieg Niepodległości, którego organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic. Udział w nim wzięło ponad 160 uczestników, zarówno najmłodsi, dorośli, jak i całe rodziny. Najmłodszym zawodnikiem biegów był Piotruś Skiba, a najstarszym pan Albin Kułeczko. W biegu do lat 6 zwyciężył Michał Rogiński a w kategorii seniorów Adrian Zawadzki. Należy nadmienić, że w biegu uczestniczył członek ZŻ WP Mirosław Wójciak, który zajął jedno z czołowych miejsc. Każdy z uczestników VIII Gryfickiego Biegu Niepodległości otrzymał specjalnie przygotowany na tę okazję pamiątkowy medal oraz dyplom.


Na zakończenie uroczystości odbył się w Gryfickim Domu Kultury „Koncert Niepodległościowy", którego wykonawcami byli Soliści Scen Poznańskich : Anna Bajerska-Witczak, Agnieszka Wawrzyniak, Bartosz Kuczyk oraz Jarosław Patycki.
W ten uroczysty sposób społeczeństwo Gryfic uczciło pamięć tych wszystkich, którzy bohatersko walczyli na przestrzeni wielu lat o odzyskanie wolności, niepodległości i suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej. (Mieczmar)

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk