Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:19 marca 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek
A+ A A-

Ostatnie pożegnanie Zasłużonego Kombatanta RP.

W dniu 16.05.2018 roku po długotrwałej chorobie w wieku 94 lat odszedł do Krainy Wiecznej Szczęśliwości służyć Bogu, były Żołnierz WP i Kombatant RP, długoletni Członek Koła Związku Kombatantów RP i BWP, Honorowy Członek Zarządu Terenowego Koła Kombatantów RP I BWB, długoletni pracownik Gryfickiej Cukrowni, odznaczony m.in. medalem „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP" i Odznaką „Weterana Walk o Niepodległość RP", oraz Złotą Odznaką Gryfa Pomorskiego, porucznik w st. spocz. Eliasz OLEJNIK.


Urodził się w dniu 02.08.1924 roku w Kuropatnikach obwód tarnopolski (obecnie Ukraina). W dniu 11.08.1946r. został powołany do Wojska Polskiego i po odbytym przeszkoleniu skierowany został do 51 Pułku Strzelców w którym służbę wojskowa pełnił do dnia 10.06.1947r. i został zdemobilizowany w stopniu sierżanta WP oraz przeniesiony do rezerwy. W 1950r. osiedlił się w Gryficach. Założył rodzinę i podjął pracę zarobkową w Gryfickiej Cukrowni, w której przepracował 40 lat. Po czym przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Do „Związku Kombatantów RP i BWP" wstąpił 16.05.1977r. Przez wiele lat był członkiem pocztu sztandarowego Zarządu Terenowego Związku Kombatantów RP i BWB w Gryficach. Otrzymał również tytuł Honorowego Członka Zarządu Koła „Związku Kombatantów RP i BWP".
W okresie pracy zawodowej i działalności społecznej był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany oraz awansowany do stopnia porucznika Wojska Polskiego. W swoim dorobku posiada m.in. medal „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP I BWP". Odznakę „Weterana Walk o Niepodległość RP" i złotą Odznakę Honorową „Gryfa Zachodniopomorskiego". W 2017 roku został wyróżniony przez Burmistrza Gryfic za wieloletnie przekazywanie ducha patriotyzmu kolejnym pokoleniom.
W dniu 18 maja 2018 r. w Kaplicy SCK została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłego śp. Eliasza OLEJNIKA a następnie pożegnanie i odprowadzenie Jego ciała do miejsca wiecznego spoczynku na Starym Cmentarzu Komunalnym. W ostatniej drodze towarzyszyła Mu najbliższa Rodzina, członkowie Związku Kombatantów RP i BWP oraz znajomi. Wystąpienie pożegnalne w imieniu członków Związku Kombatantów RP i BWP wygłosił Henryk Chmiel który w swojej szczególnej laudacji przypomniał najważniejsze momenty z drogi życiowej śp. Eliasza Olejnika, Jego duże zaangażowanie w służbie, pracy i w organizacji związkowej. Na zakończenie wystąpienia powiedział: Żegnamy Cię w wielkim smutku, Pamięć o Tobie zachowamy w naszych sercach. Spoczywaj w spokoju. ŻEGNAJ PANIE PORUCZNIKU ELIASZU! CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI!
Uroczystość pogrzebowa odbyła się przy udziale Sztandaru Gryfickiego Koła Związku Kombatantów RP i BWP z asystą pocztu sztandarowego składającego się z członków koła nr 24 Związku Żołnierzy WP w składzie: Romuald Podmokły, Tadeusz Klatka, Zenon Szpakowski i zakończyły się odegraniem przez trębacza melodii „Cisza" i „Spij Kolego". (Mieczmar)

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk