Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:23 września 2019 roku  |  Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław
A+ A A-

Ostatnie pożegnanie zasłużonego Prezesa ZW ZŻ WP.

W dniu 30.12.2018 roku w wieku 78 lat po długiej chorobie odszedł na wieczną służbę długoletni członek i zasłużony działacz oraz wielokrotny Prezes Zarządu Wojewódzkiego i członek Zarządu Głównego Związku Żołnierzy WP, absolwent Wyższej Oficerskie Szkoły Samochodowej w Pile, wzorowy były oficer służby samochodowej 12 DZ, odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Zasługi dla ZŻ WP oraz Złotą Odznaką Honorową „Gryf Pomorski", ppłk w st. sp. inż. Tadeusz Piotr Kosiński.

Urodził się w dniu 27.09.1940 roku w m. Rybno. W dniu 25.09.1958 roku rozpoczął studia w Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile, którą ukończył w 1961r. uzyskując stopień podporucznika WP. i został skierowany do 9 pz 12 DZ w Szczecinie na stanowisko dowódcy plutonu. W 9 pz pełnił służbę do 4.02.1980 roku na różnych stanowiskach w służbie samochodowej : od dowódcy plutonu, pomocnika kierownika sekcji do st. pom. szefa. sł. cz-sam. Pułku. W dniu 5.02.1980r został wyznaczony na stanowisko pom. szefa sł. czołg-sam w Sztabie 12 DZ w któym pełnił służbę do 31.01.1994r. na stanowiskach st. pom. szefa sł. sam-czoł , st. oficera i Szefa Służb Technicznych 12 DZ.
W dniu 31.01.1994r Decyzją Ministra Obrony Narodowej został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy.
W czasie 36 letniej nienagannej zawodowej służby wojskowej i pracy społecznej był wielokrotnie wyróżniany, nagradzany i awansowany na wyższe stanowiska służbowe i stopnie wojskowe, od podporucznika do podpułkownika i od d-cy plutonu do szefa Służb Technicznych 12 DZ. oraz uhonorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi i resortowymi. W swym dorobku posiadał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny „Krzyż Zasługi ", Złoty i Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju" oraz Złoty i Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny", Medal 40 Lecia PRL oraz złotą Odznakę Honorową „Gryf Pomorski" a także wiele dyplomów uznania i odznak honorowych.
W dniu 10.05.1994r. wstąpił w szeregi członków ZŻ WP. Dał się poznać jako człowiek niezwykle skromny i koleżeński a nade wszystko taktowny i bardzo aktywny członek związku, zawsze dyspozycyjny, szanowany i lubiany przez kolegów. Przez 3 kadencje był Prezesem Zarządu Wojewódzkiego i członkiem Zarządu Głównego Związku Żołnierzy WP. Za działalność związkową był odznaczony Odznakami Honorowymi ZBŻZ i OR oraz ZŻ WP a także Krzyżem Komandorskim Zasługi dla ZŻ WP za szczególne zasługi i dokonania dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
W dniu 4.01.2019 roku w kaplicy Centralnego Cmentarza Komunalnego w Szczecinie została odprawiona Msza Święta przez ks. kapelana WP. z Parafii Wojskowej pw. Św. Wojciecha w intencji zmarłego śp. ppłk Tadeusz a następnie pożegnanie i odprowadzenie Jego zwłok do miejsca wiecznego spoczynku. W ostatniej drodze zmarłego, w obecności kompanii honorowej żołnierzy z 12 DZ, pocztów sztandarowych Zarządu Wojewódzkiego ZŻ WP, 12 DZ, WOP i Związku Łowieckiego, towarzyszyła Mu najbliższa rodzin z synem Jackiem oraz delegacje z Zarządu Głównego, Zarządów Wojewódzkich i Kół Związku Żołnierzy WP. oraz koledzy ze służby wojskowej i pracy społecznej, przyjaciele i znajomi. Koło nr 24 ZŻ WP reprezentował na uroczystościach pogrzebowych Romuald Podmokły.
Wystąpienie okolicznościowe w imieniu żołnierzy i kolegów z 12 DZ wygłosił Dowódca 12 DZ płk Roman Kędziołka, a w imieniu Członków Związku Żołnierzy WP Sekretarz Generalny Zarządu Głównego ZŻ WP płk w st. sp Henryk Budzyński. Obaj mówcy w swoich mowach pożegnalnych przypomnieli drogę życiową ŚP Tadeusz Kosińskiego i Jego wielkie zaangażowanie w służbie i pracy społecznej.
Dziękujemy Ci płk Tadeuszu Piotrze Kosiński za Twoją koleżeńskość i skromność. Żegnamy Cię w wielkim smutku, Żegnaj Przyjacielu Wojskowej Służby. Pamięć o Tobie zachowamy w naszych sercach. Spoczywaj w Pokoju. Cześć Twojej pamięci. Rodzinie oraz Jego bliskim przekazano wyrazy szczerego współczucia i żalu.
Ceremonia pogrzebowa odbyła się zgodnie z Ceremoniałem WP, przy udziale wojskowej kompani honorowej żołnierzy 12 DZ, i pocztów sztandarowych: 12 DZ, Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy WP Szczecin, WOP, Związku Łowieckiego i oddaniem salwy honorowej.
Pożegnalną wiązankę kwiatów z zapalonym zniczem od członków Koła nr 24 ZŻ WP na mogile śp. ppłk inż. Tadeusza Piotra Kosińskiego złożył Romuald Podmokły. Ceremonie pogrzebową, zakończył trębacz, odegraniem melodii „Śpij Kolego" (Mieczmar)

   

 

*

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) – informuje się, iż: 1. Administratorem danych osobowych jest Gmina Gryfice z siedzibą Plac Zwycięstwa 37, 72-300 Gryfice, 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych – iod@urzad.gryfice.eu 3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań urzędu - na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. c oraz na podstawie Art. 9 ust.2 lit. g RODO 4. Odbiorcami danych osobowych będą podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa. 5. Dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną. 6. Istnieje prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania. 7. Istnieje prawo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. 8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym przepisami prawa jest obligatoryjne. Wiecej informacji w naszej polityce prywatnosci privacy policy.

.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk