Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

Gmina Gryfice

*
Polish English French German Italian Russian 
Dzisiaj jest:23 kwietnia 2018 roku  |  Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech
A+ A A-

O PRAKTYKACH WE WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI

Już po raz piaty odbyła się  konferencja pn. „Dobre praktyki we współpracy samorządów z organizacjami pozarządowym” organizowana w ramach „V Zachodniopomorskiego Forum Pełnomocników ds. NGO”.

Forum Pełnomocników było okazją do spotkania się w jednym miejscu urzędników (w tym przedstawiciela gminy Gryfice), którzy w samorządach naszego województwa zajmują się współpracą z organizacjami pozarządowymi. Rozwijający się stale trzeci sektor, jak i zmieniające się przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, czy dopuszczające mnogość interpretacji przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach powodują stałą potrzebę wymiany poglądów i doświadczeń.

- Zachodniopomorskie Forum Pełnomocników ds. NGO to wyjątkowe w skali kraju wydarzenie, mające na celu skupienie urzędników zajmujących się współpracą z organizacjami pozarządowymi ze wszystkich gmin i powiatów województwa zachodniopomorskiego. To także platforma wymiany wzajemnych doświadczeń, doskonalenia umiejętności, podnoszenia kompetencji w celu jak najlepszej znajomości i zrozumienia  trzeciego sektora – mówiła Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

Tegoroczne forum rozpoczęło się uroczystym ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród oraz dyplomów dla laureatów konkursu Marszałka Województwa pn. „Samorządowy Lider Współpracy z NGO”.

Komisja wyłoniła 4 Finalistów Konkursu, tj. samorządy, które uzyskały co najmniej 20 punktów, co stanowi 50% maksymalnej oceny.
1.    Gmina Miasto Stargard Szczeciński: 34 pkt., co stanowi 85%
2.    Gmina Barlinek: 26,7 pkt., co stanowi 66,75%
3.    Gmina Nowogard: 25,3 pkt., co stanowi 63,25%
4.    Gmina Czaplinek: 22,3 pkt., co stanowi 55,75%.

W programie forum znalazło się podsumowanie projektu „Zachodniopomorskie w sieci – współpraca organizacji wspierających szansą na rozwój regionu”, prezentacja nowego projektu Koszalińskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych i Samorządu Województwa „Konsultujesz – Decydujesz! Wzmacnianie mechanizmów konsultacji społecznych w województwie zachodniopomorskim”, omówienie przykładów dobrych praktyk współpracy JST-NGOs w projektach realizowanych przez KCWIS na terenie województwa oraz prezentacja Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego.

Na zakończenie, w odniesieniu do obchodów 10-lecia ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, przedstawiono propozycje zmian do ustawy, które przedłożone będą w Departamencie Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 

 Informacja i zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
© 2014 Gmina Gryfice. Wszelkie prawa zastrzeżone.

*